Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Očkování bez registrace spustily Ústí nad Labem a Olomouc. Zájem je velký

  10:49aktualizováno  13:05
V Olomouci a Ústí nad Labem se v úterý otevřela další očkovací centra, která nevyžadují registraci. V obou městech jsou umístěna v nákupních centrech a už od rána se tam tvoří fronty.

Očkovací centrum proti covidu-19 bez předchozí registrace začalo v úterý od 9:00 fungovat v Ústí nad Labem v obchodním domě Forum v centru města. Na první den má pro zájemce připraveno 500 dávek vakcíny, při vyšším zájmu ji doplní. Fronta zájemců se začala tvořit v 8:30, o čtvrt hodiny později začala sestra rozdávat dotazníky. Těsně před otevřením bylo ve frontě 20 lidí.

„Je to v centru města, je to asi přiblíženo občanům, ale myslím si, že dosavadní očkovací centrum také není úplně mimo,“ uvedla hlavní sestra ústecké Masarykovy nemocnice Markéta Svobodová. Nynější velkokapacitní očkovací centrum v krajském městě je v ulici Hoření v bývalém areálu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Podle Svobodové jsou tam sestry schopné podat vakcínu až 1 200 lidem denně.

„Apeluji na veřejnost, aby se nechala naočkovat. Je to skutečně ten správný směr, jak s pandemií nemoci covid-19 skoncovat. Očkováním chráníte nejen sebe, ale i své blízké,“ vyzývá veřejnost k vakcinaci Petr Malý, lékař a generální ředitel společnosti Krajská zdravotní, která je zřizovatelem místa.

Očkovat se dnes chtěl nechat také senior ze Rtyně nad Bílinou na Teplicku. Rozhodoval se delší dobu, nakonec usoudil, že vakcinace bude výhodná kvůli cestování. „Šel jsem kolem a viděl jsem, že to tady je, tak se nechám očkovat,“ uvedl muž a ocenil, že nemusí čekat na žádný očkovací termín.

Nové očkovací místo disponuje dvoudávkovou vakcínou Pfizer/BioNtech a jednodávkovou Johnson & Johnson. „Není to o volbě klienta, nicméně se snažíme vyjít vstříc,“ doplnila Svobodová.

Očkovací centrum včera navštívil premiéra Andrej Babiš. „Z neděle na pondělí jsme překonali 10 milionů dávek a máme nové registrace k očkování, včera jich bylo 11 500. Nesmíme to podcenit a musíme to zvládnout podstatně lépe, než minulý rok,“ sdělil premiér.

Kraj připravuje i další místa pro obyvatele, kteří se nechtějí zdržovat registrací. „Plánujeme, že v očkovacích centrech ve velkých městech bude jedna z front bez registrace. Podzim je před námi a zdaleka ještě vyhráno nemáme,“ přiblížil hejtman Jan Schiller (ANO).

Do očkovacího centra dorazil i premiér Andrej Babiš. Podle premiéra je...

Do očkovacího centra dorazil i premiér Andrej Babiš. Podle premiéra je předpoklad, že epidemie koronaviru může opět dorazit. (27. července 2021)

Podle premiéra je předpoklad, že epidemie koronaviru může opět dorazit. „Bohužel i v červenci ještě umírali lidé na koronavir, zemřelo jich 12. Z toho 8 nebylo naočkováno a další byli očkováni jen jednou dávku. Statistiky potvrzují, že očkování ochraňuje zdraví a život a zabrání těžkému průběhu covidu,“ dodal premiér.

Na očkování před 9 hodinou v ústeckém Foru čekala již fronta lidí a krátce po otevření zde ochranka musela usměrňovat frontu více než 30 lidí, aby zákazníci centra mohli procházet. Zdaleka ne všichni zde byli zcela dobrovolně.

„Nebojím se očkování, ale jsem tu spíš z donucení. Situace v Řecku se zpřísňuje a my máme zaplacenou dovolenou a chceme odletět. Pak mám také plánovanou práci v Německu. Proto se jdeme s rodinou očkovat, v podstatě je to vydírání Evropy,“ řekl pan Jiří.

S tímto názorem souhlasila řada lidí ve frontě, nejen ti, kteří chtěli odjet na dovolenou, ale i lidé zůstávající doma. „Jsem tu, protože mne k tomu nutí. Bez toho nemůžu do kina, na koupaliště nebo do hospody. Jsem zdravá jako řípa a teď abych to do sebe nechala píchat,“ zlobila se paní Jiřina.

Další lidé přišli, protože šli okolo, další kvůli tomu, že od září si všichni budou muset testy platit. A pokud nebudu očkovaní, test bude nutný všude. Další lidé přišli plánovaně. „Už 2. srpna nám končí ochrana po prodělaném koronaviru, manželka byla v nemocnici, a očkování potřebujeme. Chceme být ochráněni a vidět děti a vnoučata. Aby se nás nebáli. Všichni jsou očkovaní,“ řekli manželé Staňkovi.

Fronty v Olomouci

Zájem o očkování bez registrace byl i v Olomouci. Několik desítek lidí v úterý ráno čekalo v nákupním centru Galerie Šantovka. Očkovací místo s denní kapacitou 400 dávek vakcín zřídila Fakultní nemocnice Olomouc, která si od něj slibuje zlepšení dostupnosti očkování a tím i zájmu veřejnosti o vakcinaci.

„Očkovat jsem se nechtěl, ale ze zaměstnání mi napsali, že bez očkování nebudu moci pracovat, tak jsem tu,“ řekl jeden z čekajících, který pracuje v Německu.

V nákupním centru v Olomouci se otevřelo první očkovací centrum bez nutnosti...

V nákupním centru v Olomouci se otevřelo první očkovací centrum bez nutnosti registrace v Olomouckém kraji. Proti onemocnění Covid-19 se zde budou moci očkovat lidé starší 16 let. (27. července 2021)

Očkovací centrum bude otevřeno denně od 9 do 19 hodin pro všechny v kategorii nad 16 let kromě samoplátců. Od zítřka do něj zájemce nasměřuje i navigační systém začínající u tramvajové zastávky. Centrum bude v provozu nejméně dva měsíce, pak se uvidí podle zájmu. Zájemci mají na místě na výběr z vakcín Pfizer a Johnson & Johnson.

„Slibuji si od toho, že to zvedne zájem lidí, kteří dosud nebyli rozhodnutí. Možná je Šantovka přiláká, je to civilnější prostředí než to nemocniční. Svou roli by mohl hrát i fakt, že se nemusejí nikde předem přihlašovat a registrovat,“ míní hejtman Josef Suchánek.

Lidé, kteří se nechají očkovat v centrech bez registrace, mohou například v Brně a Praze získat ceny jako tenisky, poukázky či iPhone. V Olomouci se zatím soutěžit nebude.

„Z ministerstva žádné instrukce ohledně soutěže nemáme a fakultní nemocnice, která se stará o provoz, nic takového nechystá,“ uvedla krajská koordinátorka očkování Jarmila Kohoutová.

Ve Zlínském kraji spustí očkování bez registrace, zatím jsou tři místa

„Očkovacích látek máme dostatek, a pokud se zájemci chtějí vyhnout frontám, tak doporučuji, aby nechodili všichni hned v první dny. I na dalších místech jinde fronty postupně opadávaly, proto si myslím, že je lepší přijít třeba až pátý nebo šestý den. Na koho se kapacitně nedostane například dnes, tak v další dny už určitě ano,“ dodala.

Bez registrace očkují v Olomouckém kraji ještě na jesenické poliklinice. „Začínáme od půl osmé, a když zájemce přijde do jedenácti, tak není problém jej naočkovat i bez registrace,“ nastínila administrativní pracovnice očkovacího centra Dagmar Černá.

I zde stačí, když si zájemce přinese jen kartičku pojišťovny. Jediný rozdíl je v tom, že v Jeseníku si nelze vybrat vakcínu, všichni dostanou tu od společnosti Pfizer.

Hradec Králové otevře očkovací centrum ve středu

Ve středu se k očkovacím místům bez registrace přidá i Obchodní centrum Atrium v Hradci Králové. Bude v provozu v prvním patře centra v pracovních dnech od 13:00 do 18:00. Kapacita a provozní doba může být upravena podle zájmu o očkování. Centrum bude používat k očkování vakcínu společnosti Pfizer/Biontech.

„Věříme, že do centra dorazí ti zájemci, kteří dosud možnost očkování z různých důvodů nevyužili a centrum přispěje k vakcinaci dalších obyvatel regionu,“ uvedl ředitel hradecké FN Vladimír Palička.

Očkování bez registrace začne v Královéhradeckém kraji v Jaroměři

Očkovací místo v OC Atrium umožní očkování zájemcům starším 16 let, mladší a samoplátci, například cizinci, musí i nadále využívat možnosti registrace v některém ze stávajících očkovacích center v regionu. Centrum provozuje FN Hradec Králové, na provozu centra spolupracuje také Krajský úřad Královéhradeckého kraje.

„Nové centrum v centru města jsme zřídili, abychom zjednodušili přístup k očkování dalším skupinám obyvatel,“ dodal Palička.

Bez předchozí registrace se už lidé mohou nechat očkovat v Praze, Brně, Ostravě i dalších městech.

Očkovací centra bez registrace zažívaly po svém otevření nebývalý nápor: 

14. července 2021

Autoři: , ,

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Zeman opustil nemocnici a sopka, která pustoší ostrov

Prezident Miloš Zeman opustil po osmi dnech Vojenskou nemocnici, kde byl na rekondičním pobytu. Sopka od základu mění...

Vláda chce dát energetické šeky 800 tisícům rodin. Bude to stát miliardy

Vláda chce pomocí energetických šeků pomoci 800 tisícům nízkopříjmových rodin. Chce jim zaplatit asi polovinu částky za...

Politolog: Volby rozhodne i procento. Vítěze určí strany na hraně

Nejnovější průzkum volebních preferencí agentury Kantar pro Českou televizi ukazuje podle politologa Josefa Mlejnka to,...

V sobotu přibylo 409 případů covidu, zhruba o stovku víc než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...