„Státní ústav pro kontrolu léčiv zahájil šetření oznámení, kdy došlo ke zhoršení zdravotního stavu dítěte s následkem úmrtí, a přistoupil k čistě preventivnímu pozastavení distribuce, výdeje a léčebného používání této jedné šarže vakcíny,“ píše na webu.
Bližší okolnosti úmrtí ústav podle informací na webu nemá. Vakcína chrání proti zánětu mozkových blan neboli meningitidě, sepsi, přítomnosti bakterií v krevním oběhu, zápalům plic a ušním infekcím způsobným dvaceti typy bakterie Streptococcus pneumoniae.
Poprvé v historii: ministerstvo uznalo smrt po povinném očkování, rodině dá miliony![]() |
Pozastavení se týká jediné šarže. „Držitel rozhodnutí o registraci má k dispozici jinou šarži v dostatečném množství tak, aby pokryla potřeby pro očkování v ČR,“ uvedl SÚKL.
Bezpečnost všech vakcín se průběžně sleduje v celé Evropské unii a všechna hlášená podezření na nežádoucí účinky podle SÚKL se pečlivě hodnotí s ohledem na poměr mezi přínosy očkování a možnými riziky.
„Před uvedením dané šarže vakcíny Prevenar 20 na trh bylo provedeno ověření kvality této šarže certifikovanou laboratoří. Kvalita očkovací látky byla v souladu s registrační dokumentací,“ doplnil ústav.
Pokles plodnosti v Česku souvisel s obavami z očkování, tvrdí vědkyně![]() |
Vakcínou Prevenar 20 se podle webu výrobce obvykle očkují děti ve věku dvou měsíců, první tři dávky by se měly stihnout do sedmi měsíců a čtvrtá ve věku 11 až 15 měsíců.
Mezi častými nežádoucími účinky výrobce uvádí například horečku, otok v místě očkování nebo podrážděnost, případně zvracení, průjem nebo vyrážku.