Středa 22. září 2021, svátek má Darina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 22. září 2021 Darina

Loni chřipka v Česku nebyla. Letos proto bude těžší s ní bojovat

  19:55
Chřipka loni v České republice nebyla. Nebo ji alespoň nezachytila žádná ze sítě laboratoří spolupracujících s Národní referenční laboratoří pro chřipku a nechřipkové respirační viry Státního zdravotního ústavu. To ale může paradoxně uškodit letos - pokud již nebudou platit protiepidemická opatření spojená s covidem-19, může být chřipková epidemie horší než v běžném roce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Výskyt chřipky v České republice pravidelně sleduje Státní zdravotní ústav. V loňské chřipkové sezoně, od podzimu 2020 do jara 2021, nezachytily jeho laboratoře jediný pozitivní záchyt viru chřipky.

Očkování proti chřipce

Očkování proti chřipce si většina lidí hradí „ze svého“. Pojišťovna jej zaplatí pouze seniorům nad pětašedesát let věku, pacientům s porušenou či zaniklou funkcí sleziny, pacientům po transplantaci krvetvorných buněk, či pacientům, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetikům.

Stejně tomu bylo na celém kontinentu - v evropském regionu byl ve srovnání s průměrem předchozích šesti sezon zaznamenán pokles sentinelových detekcí viru chřipky o 99,8 procent.

„Provádění přísných protiepidemických opatření během pandemie covid-19, jako je práce z domova, uzavření škol, omezování shromažďování, zvýšená hygienická opatření, nošení roušek a respirátorů a tak dále, s cílem snížit přenos viru SARS-CoV-2 rovněž snížilo cirkulaci jiných respiračních virů,“ vysvětlila mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.

S tím, jak se život vrací k normálu, lze na podzim očekávat i opětovné zvýšení výskytu chřipkových onemocnění. Tedy, pokud se epidemie covidu-19 opětovně nezhorší a opatření nezačnou znovu platit. „Navíc nelze vyloučit možnou vysoce rizikovou kombinaci výskytu onemocnění covid-19 a chřipky. Naštěstí obě nemoci jsou nyní již preventabilní vakcinací,“ dodala Čechová.

Odborníci: Vakcína může být méně účinná

Roman Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti, ale upozorňuje, že situace může být letos právě vlivem loňské „neexistující“ chřipkové sezony horší než v běžných letech. Že se bude opakovat loňská situace i letos, je podle něj nepravděpodobné, a to vzhledem k určité proočkovanosti a promořenosti populace.

Kdy se nechat očkovat

Nejvhodnější je nechat se naočkovat před začátkem chřipkové sezony. Chřipkové epidemie přitom postihují Českou republiku v chladných měsících roku, nejčastěji mezi prosincem a březnem.

Ideálním termínem je proto říjen a listopad. Očkovat lze i do začátku chřipkové epidemie, je však nutné vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca čtrnáct dní. Starší osoby a pacienti se zhoršenou funkcí imunitního systému si drží protilátky kratší dobu, ideální je pro ně tak spíš pozdější datum.

Právě kvůli loňské absenci chřipkového viru v populace bude navíc těžší proti nemoci letos bojovat. „Bude velice obtížné zacílit očkovací látku proti chřipce, protože předpoklady vychází vždy z předchozích sezon. Na základě cirkulací viru v předchozích sezonách se odhaduje, jak by mělo vypadat složení vakcín na tu nadcházející. To teď bylo velice obtížné, protože loni nic necirkulovalo. Tady samozřejmě hrozí, že výsledná vakcína by nemusela být dostatečně zacílená,“ doplnil Chlíbek.

S tím ostatně souhlasí i další odborníci. Pokud budeme stále dodržovat protiepidemická opatření, například roušky ve veřejné dopravě, můžeme se epidemii chřipky, která je v Česku takřka pravidlem, opět vyhnout.

„Na druhou stranu jsme chřipku již dva roky neměli, těžko se odhaduje, který kmen bude majoritní a tedy proti kterému navrhnout vakcínu. Možná, že vakcín ani nebude dostatek. Navíc, společná imunita bude díky nízkému promoření nižší,“ uvedl molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky.

Scénářů je tak podle něj víc – může přijít silná vlna chřipky, návrat k normálu nebo se může zopakovat loňský rok, kdy se chřipka v zemi takřka neobjeví. „Za zajímavý a docela realistický scénář považuji, že ve velkých městech budou lidé opatrnější a chřipková epidemie bude slabá, menší města a hlavně vesnice na tom budou hůře. Ale míra nejistoty jakékoliv předpovědi je velmi vysoká,“ doplnil Pačes.

Vakcín bude víc, zájem ale může být nižší

Přesto, že účinnost vakcíny proti chřipce by letos potenciálně mohla být nižší, doporučují odborníci nechat se očkovat. „Vzhledem k tomu, že v aktuální sezoně byly v evropském regionu zachyceny oba subtypy virů chřipky typu A a obě linie virů chřipky typu B, je vysoce žádoucí i před další sezonou realizovat očkování proti chřipce,“ uvedla Čechová.

„Jestli bude vakcína proti chřipce méně účinná, zjistíme až když se tady nemoc objeví a laboratoře budou mít první izoláty. Takže nám nezbývá nic jiného než se na chřipkovou epidemii připravit, jako že proběhne regulérní včetně ochrany rizikových očkováním i s vědomím, že účinnost může být snížená,“ souhlasí šéf vakcinologů Chlíbek.

Základní fakta o chřipce

 • Chřipka je virové onemocnění vyvolané viry chřipky A, B a C. Ty napadají horní i dolní cesty dýchací.
 • Onemocnění začíná náhle, je provázeno horečkou (často i nad 39 stupňů Celsia, schváceností, bolestmi hlavy, svalů, dýchacími obtížemi (nejčastěji kašel bez vykašlávání).
 • Méně obvyklé jsou bolesti v krku, rýma a kašel s vykašláváním hlenu.
 • U dětí se může objevit zánět středního ucha.
 • Nekomplikovaná forma odezní sama zhruba do jednoho až dvou týdnů.
 • K nejzávažnějším komplikacím patří zápal plic (vyvolaný chřipkovým virem nebo nastupující bakteriální infekcí) a postižení srdce.
 • Komplikované onemocnění může mít i smrtelný průběh.
  Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví se ostatně letos stejně jako v loňském roce angažuje ve snaze získat pro Českou republiku více vakcín proti chřipce. „Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se po nástupu zpět do funkce ihned začal zabývat tím, zdali do ČR dorazí dostatek vakcín proti chřipce. Společně s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irenou Storovou svolal jednání a setkal se se zástupci výrobců, kteří tyto vakcíny do ČR dodávají,“ uvedl Kryštof Berka z tiskového odboru resortu.

V současnosti je tak potvrzeno o asi 200 tisíc vakcín než vloni, celkem 1 080 000 kusů. „Jednání s výrobci budou pokračovat i nadále a budeme usilovat o co největší dodávky,“ dodal Berka. Primárně ale vše závisí na praktických lékařích. Ti si totiž pro sebe objednávají vakcíny sami. Pokud jich objednají víc, než jsou poté schopni vzhledem k zájmu vyočkovat, jejich cenu nikdo neproplatí a pro praktiky tak může být celá věc ztrátová.

Minulý rok vzhledem k opakovaným varováním před souběhem covidu-19 a chřipky, kdy zeslabený organismus jednou z nemocí může hůře zvládat nemoc druhou, byl zájem pacientů naopak velký. „Zájem je zvýšený, chtějí se očkovat i lidi, kteří na to v minulých letech kašlali,“ popsal loni na podzim praktik z Břeclavska Jiří Bartoš.

Protože ale k takovému scénáři naopak loni nedošlo, mohl by podle některých letos počet lidí stojících o očkování proti chřipce naopak poklesnout. „Už nyní, když s některými rizikovými pacienty při prohlídkách mluvím, slyším otázky, proč se vlastně očkovat, když tady žádná chřipka není,“ popsal praktický lékař z Prahy Josef Štolfa.

V jeden den na vakcínu proti chřipce i covidu

Nejvíce riziková je chřipka seniory a chronicky nemocné pacienty. Smysl má proto očkovat i děti, které mohou vakcínu dostat už od šesti měsíců věku. „I u dětí může chřipka probíhat závažně a s komplikacemi. Doporučujeme očkování především rizikovým skupinám, to znamená dětem, které mají rizikovou diagnózu. Může jít třeba o astmatiky, cukrovkáře nebo děti s poruchou imunity,“ uvedla Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Podle Chlíbka by dokonce mělo být možné dostat v jeden den vakcínu proti chřipce i třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Uvažuje se totiž o možnosti přeočkování lidí z rizikových kategorií. „Určitě by se mělo očkování proti chřipce souběžně zacílit s prevencí covidu-19. To znamená třeba i spojit přeočkování vybraných skupin lidí, seniorů či imunosuprimovaných proti covidu s očkováním proti chřipce a vše to zrealizovat v jeden den. Protože aplikaci je možné provést v jeden den, do každého ramene aplikovat jednu vakcínu,“ vysvětlil.

Očkování proti chřipce je ideální absolvovat před sezonou jejího největšího výskytu, tedy v období října a listopadu. Obdobně jako u vakcíny proti covidu-19 ale ochrana nastupuje až čtrnáct dní po samotné aplikaci očkovací látky.

Chřipce v Česku podlehne ročně asi 1 500 lidí: 

5. března 2018

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

 • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahou záchranu horolezců v Pákistánu odmítl platit stát i pojišťovna

Premium Ministerstvo zahraničí vyloučilo, že by stát uhradil náklady na záchranu dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

 • Další z rubriky

Fiala apeluje ve volebním spotu na poctivost, Bartoš volá po konci pijavic

Zatímco předseda ODS Petr Fiala apeluje v předvolebním spotu na slušnost a poctivost, šéf Pirátů Ivan Bartoš vsadil na...

Prezident Zeman opustil nemocnici, v Lánech přijal Schillerovou

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze. Na dotaz iDNES.cz to potvrdil...

V úterý přibylo 599 nových případů nákazy. Číslo R opět mírně kleslo

V úterý testy odhalily 599 nových případů onemocnění koronavirem, je to o 44 víc než za minulé úterý. Zdravotníci...

Covidové očkování mohou dostat čtyři z pěti dětí ve věku od 5 do 11 let

Česko předobjednalo covidové vakcíny pro 700 tisíc dětí ve věku pět až jedenáct let, informoval ve středu ministr...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...