Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Loni chřipka v Česku nebyla. Letos proto bude těžší s ní bojovat

  19:55
Chřipka loni v České republice nebyla. Nebo ji alespoň nezachytila žádná ze sítě laboratoří spolupracujících s Národní referenční laboratoří pro chřipku a nechřipkové respirační viry Státního zdravotního ústavu. To ale může paradoxně uškodit letos - pokud již nebudou platit protiepidemická opatření spojená s covidem-19, může být chřipková epidemie horší než v běžném roce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Výskyt chřipky v České republice pravidelně sleduje Státní zdravotní ústav. V loňské chřipkové sezoně, od podzimu 2020 do jara 2021, nezachytily jeho laboratoře jediný pozitivní záchyt viru chřipky.

Očkování proti chřipce

Očkování proti chřipce si většina lidí hradí „ze svého“. Pojišťovna jej zaplatí pouze seniorům nad pětašedesát let věku, pacientům s porušenou či zaniklou funkcí sleziny, pacientům po transplantaci krvetvorných buněk, či pacientům, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetikům.

Stejně tomu bylo na celém kontinentu - v evropském regionu byl ve srovnání s průměrem předchozích šesti sezon zaznamenán pokles sentinelových detekcí viru chřipky o 99,8 procent.

„Provádění přísných protiepidemických opatření během pandemie covid-19, jako je práce z domova, uzavření škol, omezování shromažďování, zvýšená hygienická opatření, nošení roušek a respirátorů a tak dále, s cílem snížit přenos viru SARS-CoV-2 rovněž snížilo cirkulaci jiných respiračních virů,“ vysvětlila mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.

S tím, jak se život vrací k normálu, lze na podzim očekávat i opětovné zvýšení výskytu chřipkových onemocnění. Tedy, pokud se epidemie covidu-19 opětovně nezhorší a opatření nezačnou znovu platit. „Navíc nelze vyloučit možnou vysoce rizikovou kombinaci výskytu onemocnění covid-19 a chřipky. Naštěstí obě nemoci jsou nyní již preventabilní vakcinací,“ dodala Čechová.

Odborníci: Vakcína může být méně účinná

Roman Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti, ale upozorňuje, že situace může být letos právě vlivem loňské „neexistující“ chřipkové sezony horší než v běžných letech. Že se bude opakovat loňská situace i letos, je podle něj nepravděpodobné, a to vzhledem k určité proočkovanosti a promořenosti populace.

Kdy se nechat očkovat

Nejvhodnější je nechat se naočkovat před začátkem chřipkové sezony. Chřipkové epidemie přitom postihují Českou republiku v chladných měsících roku, nejčastěji mezi prosincem a březnem.

Ideálním termínem je proto říjen a listopad. Očkovat lze i do začátku chřipkové epidemie, je však nutné vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca čtrnáct dní. Starší osoby a pacienti se zhoršenou funkcí imunitního systému si drží protilátky kratší dobu, ideální je pro ně tak spíš pozdější datum.

Právě kvůli loňské absenci chřipkového viru v populace bude navíc těžší proti nemoci letos bojovat. „Bude velice obtížné zacílit očkovací látku proti chřipce, protože předpoklady vychází vždy z předchozích sezon. Na základě cirkulací viru v předchozích sezonách se odhaduje, jak by mělo vypadat složení vakcín na tu nadcházející. To teď bylo velice obtížné, protože loni nic necirkulovalo. Tady samozřejmě hrozí, že výsledná vakcína by nemusela být dostatečně zacílená,“ doplnil Chlíbek.

S tím ostatně souhlasí i další odborníci. Pokud budeme stále dodržovat protiepidemická opatření, například roušky ve veřejné dopravě, můžeme se epidemii chřipky, která je v Česku takřka pravidlem, opět vyhnout.

„Na druhou stranu jsme chřipku již dva roky neměli, těžko se odhaduje, který kmen bude majoritní a tedy proti kterému navrhnout vakcínu. Možná, že vakcín ani nebude dostatek. Navíc, společná imunita bude díky nízkému promoření nižší,“ uvedl molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky.

Scénářů je tak podle něj víc – může přijít silná vlna chřipky, návrat k normálu nebo se může zopakovat loňský rok, kdy se chřipka v zemi takřka neobjeví. „Za zajímavý a docela realistický scénář považuji, že ve velkých městech budou lidé opatrnější a chřipková epidemie bude slabá, menší města a hlavně vesnice na tom budou hůře. Ale míra nejistoty jakékoliv předpovědi je velmi vysoká,“ doplnil Pačes.

Vakcín bude víc, zájem ale může být nižší

Přesto, že účinnost vakcíny proti chřipce by letos potenciálně mohla být nižší, doporučují odborníci nechat se očkovat. „Vzhledem k tomu, že v aktuální sezoně byly v evropském regionu zachyceny oba subtypy virů chřipky typu A a obě linie virů chřipky typu B, je vysoce žádoucí i před další sezonou realizovat očkování proti chřipce,“ uvedla Čechová.

„Jestli bude vakcína proti chřipce méně účinná, zjistíme až když se tady nemoc objeví a laboratoře budou mít první izoláty. Takže nám nezbývá nic jiného než se na chřipkovou epidemii připravit, jako že proběhne regulérní včetně ochrany rizikových očkováním i s vědomím, že účinnost může být snížená,“ souhlasí šéf vakcinologů Chlíbek.

Základní fakta o chřipce

 • Chřipka je virové onemocnění vyvolané viry chřipky A, B a C. Ty napadají horní i dolní cesty dýchací.
 • Onemocnění začíná náhle, je provázeno horečkou (často i nad 39 stupňů Celsia, schváceností, bolestmi hlavy, svalů, dýchacími obtížemi (nejčastěji kašel bez vykašlávání).
 • Méně obvyklé jsou bolesti v krku, rýma a kašel s vykašláváním hlenu.
 • U dětí se může objevit zánět středního ucha.
 • Nekomplikovaná forma odezní sama zhruba do jednoho až dvou týdnů.
 • K nejzávažnějším komplikacím patří zápal plic (vyvolaný chřipkovým virem nebo nastupující bakteriální infekcí) a postižení srdce.
 • Komplikované onemocnění může mít i smrtelný průběh.
  Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví se ostatně letos stejně jako v loňském roce angažuje ve snaze získat pro Českou republiku více vakcín proti chřipce. „Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se po nástupu zpět do funkce ihned začal zabývat tím, zdali do ČR dorazí dostatek vakcín proti chřipce. Společně s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irenou Storovou svolal jednání a setkal se se zástupci výrobců, kteří tyto vakcíny do ČR dodávají,“ uvedl Kryštof Berka z tiskového odboru resortu.

V současnosti je tak potvrzeno o asi 200 tisíc vakcín než vloni, celkem 1 080 000 kusů. „Jednání s výrobci budou pokračovat i nadále a budeme usilovat o co největší dodávky,“ dodal Berka. Primárně ale vše závisí na praktických lékařích. Ti si totiž pro sebe objednávají vakcíny sami. Pokud jich objednají víc, než jsou poté schopni vzhledem k zájmu vyočkovat, jejich cenu nikdo neproplatí a pro praktiky tak může být celá věc ztrátová.

Minulý rok vzhledem k opakovaným varováním před souběhem covidu-19 a chřipky, kdy zeslabený organismus jednou z nemocí může hůře zvládat nemoc druhou, byl zájem pacientů naopak velký. „Zájem je zvýšený, chtějí se očkovat i lidi, kteří na to v minulých letech kašlali,“ popsal loni na podzim praktik z Břeclavska Jiří Bartoš.

Protože ale k takovému scénáři naopak loni nedošlo, mohl by podle některých letos počet lidí stojících o očkování proti chřipce naopak poklesnout. „Už nyní, když s některými rizikovými pacienty při prohlídkách mluvím, slyším otázky, proč se vlastně očkovat, když tady žádná chřipka není,“ popsal praktický lékař z Prahy Josef Štolfa.

V jeden den na vakcínu proti chřipce i covidu

Nejvíce riziková je chřipka seniory a chronicky nemocné pacienty. Smysl má proto očkovat i děti, které mohou vakcínu dostat už od šesti měsíců věku. „I u dětí může chřipka probíhat závažně a s komplikacemi. Doporučujeme očkování především rizikovým skupinám, to znamená dětem, které mají rizikovou diagnózu. Může jít třeba o astmatiky, cukrovkáře nebo děti s poruchou imunity,“ uvedla Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Podle Chlíbka by dokonce mělo být možné dostat v jeden den vakcínu proti chřipce i třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Uvažuje se totiž o možnosti přeočkování lidí z rizikových kategorií. „Určitě by se mělo očkování proti chřipce souběžně zacílit s prevencí covidu-19. To znamená třeba i spojit přeočkování vybraných skupin lidí, seniorů či imunosuprimovaných proti covidu s očkováním proti chřipce a vše to zrealizovat v jeden den. Protože aplikaci je možné provést v jeden den, do každého ramene aplikovat jednu vakcínu,“ vysvětlil.

Očkování proti chřipce je ideální absolvovat před sezonou jejího největšího výskytu, tedy v období října a listopadu. Obdobně jako u vakcíny proti covidu-19 ale ochrana nastupuje až čtrnáct dní po samotné aplikaci očkovací látky.

Chřipce v Česku podlehne ročně asi 1 500 lidí: 

5. března 2018

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

 • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

 • Další z rubriky

Léčebné konopí bude levnější a dostupnější, slibuje si ministerstvo od novely

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat...

KOMENTÁŘ: „Dejte mi doživotí, beru!“ Soud tu je ale i kvůli veřejné kontrole

Premium Českým právem otřásá spor o to, jestli se může žalobce s vrahem na doživotí prostě dohodnout bez soudního procesu....

Platy zaměstnanců státu vzrostou o 1400 korun, ČSSD nepodpořila rozpočet

Vláda schválila zvýšení platů zaměstnanců státu o 1 400 korun měsíčně a návrh státního rozpočtu na příští rok. Nebyla...

Nejdražší svátky. S dárky neotálejte, ceny do Vánoc ještě stoupnou

Premium Inflace Čechům letos zdraží také vánoční nákupy. Podle ekonomů, které MF DNES oslovila, se tentokrát váhání při výběru...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...