Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. října 2022 Igor

Óčko odešlo na satelit kvůli hrozícímu monopolu, říká šéf televize Balvín

  12:35
Hudební televize Óčko od začátku srpna není v set top boxech pro příjem digitálního signálu. O diváky ale podle ředitele Jiřího Balvína nepřišla: "Přes satelit máme lepší pokrytí, má ho čím dál víc lidí." Balvín se nebojí ani konkurence zahraničních nebo nových televizí.

Generální ředitel první česko-slovenské hudební televize Jiří Balvín věří v boom satelitů, který u nás nastal. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Proč Óčko zmizelo ze set top boxů?
Zvažovali jsme to půl roku a nedá se na to odpovědět jednoznačně. S operátorem Czech Digital Group (CDG) jsme se loni v říjnu domluvili, že budeme v jeho multiplexu, který měl pokrýt 70 % republiky. Na to jsme sestavili byznys plán na rok 2009.

Pak ale operátor přehodnotil názor a začal kopírovat jiného, České radiokomunikace (ČRa), které mají z minulosti obří pokrytí sta procent. A my tím ztratili původní možnost vybrat si, v kterých částech země chceme být dostupní pozemní digitální cestou, a kde ne.

A v čem je problém?
Cena za toto pokrytí by se nám zvýšila o sto procent oproti původní dohodě. To je pro televize, jako jsou Óčko, Z1, Public a další, smrtící. Zvlášť dnes, v době krize. Navíc u nás nastal obrovský boom alternativních příjmů signálu - satelity, IPTV, internet, kabel.

Jak si to vysvětlujete?
Funguje šuškanda. Lidi si řeknou, kdo jaký má kanál a proč. Druzí je chtějí taky, a tak jdou koupit satelit. Jdou do obchodu a druhý den ho mají i se čtrnácti programy. Až bude HDTV (vysoké rozlišení obrazu), budou ho mít také.

Ředitel Óčko TV Jiří Balvín a premiér Mirek Topolánek

Generální ředitel Óčka Jiří Balvín s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem na udílení cen TV Óčko.

Je tedy pro menší televize výhodnější, když signál šíří satelitně?
Máme spočítáno, že 36 procent domácností má satelit. Navíc se dál rozvíjí kabelová televize, i když se tvrdilo, že zanikne. Naopak, lidi mají přes kabel internet, telefon. Když jsme si 1. června spočítali, že nás těmito alternativními cestami přijímalo milion osm set tisíc domácností a dnes už to jsou dva miliony z celkových 3,8 milionu, tak jsme si řekli, proč nejít tudy.

Co vám na to řekly mediální agentury, které prodávají reklamu?
Řekly: Odejděte. Za peníze, které by po vás chtěla CDG, vás nezhodnotíme. Něco jiného bude, až tu nebude vůbec žádný analog.

Každý měsíc nám přibude až 50 tisíc diváků

Češi tedy na satelit nezanevřeli, jak se chvíli zdálo?
Po revoluci u nás bylo pětiprocentní pokrytí. Jenže pak lidi zjistili, že těm RTL, ZDF nebo erotickým kanálům nerozumí, a upustili od satelitu. Pak se ale zase vrátili a přírůstky Czechlinku a Skylinku jsou nyní čtyřicet až padesát tisíc domácností měsíčně.


Óčko vysílá 7 let

Televize Óčko vysílá od 1. října 2002. Původně se jmenovala Stanice O. Jiří Balvín je ředitelem televize od samého začátku. Od roku 2004 je Óčko součástí mediální skupiny Mafra, stejně jako iDNES.cz, MF DNES, Lidové noviny, Metro nebo Expresradio a Classic FM.

To je podstatně méně než rozvoj digitalizace pozemní cestou.
Rychleji roste jen pokrytí České televize, která využívá obrovské sítě vysílačů a pokrývačů radiokomunikací a jejich veřejnoprávního multiplexu. My věříme, že se naším krokem něco na trhu stane. Že vzniknou nové licence pro multiplexy. Například pan Žabka z Telefóniky prohlásil, že další multiplex postaví, ale nevědí kdy. Prý nemají televize, které by vysílali. To je jak v bludném kruhu, mají ty televize! My bychom tam šli, Z1, Public, ale chceme vidět plán rozvoje.

Jak vám CDG vysvětlil, že mění plány a pokryje sto procent území?
Prý je to požadavek ČRa, s kterými sdílejí vysílače. Měl vzniknout trh, alternativa, ale vzniká monopol. A CDG se bez radiokomunikací nehne, tak dejme frekvence někomu, kdo vybuduje náhradní síť. O tom uvažuje Česká televize.

Nehrají ve vazalství CDG a ČRa roli silní hráči na televizním trhu Nova a Prima?
Je to možné, nemohu to vyloučit. Bylo by to ale krátkozraké. My a další jsme tematické televize, které velkým nemůžou konkurovat. Nova i Prima si udrží pozici ať vysílají, co vysílají. To, že se zmenšuje divácká obec, to je věc vaší mladé generace, za to nemůžou malé televize.

Do set top boxů se vrátíme

Za jakých podmínek je Óčko ochotné se vrátit do set top boxů?
Rádi, ale za takových přijatelných podmínek, jaké byly loni na podzim. Tedy že si vybereme místa, abychom měli sedmdesát procent pokrytí, což je celoplošná televize, a tam budeme vysílat.

Na satelitu ale máte větší konkurenci. Čeští diváci můžou sledovat slovenské hudební kanály, na podzim začne vysílat česká mutace MTV.
MTV má být podle našich informací placený kanál, stejně jako například HBO.

Jiří Balvín a Matěj Ruppert

Jiří Balvín a zpěvák skupiny Monkey Business Matěj Ruppert za snímku z roku 2006.

Čím na sebe Óčko chce na podzim poutat pozornost diváků?
Na rozdíl od MTV jsme česko-slovenská televize. MTV u nás byla modla, ale dnes už to není hudební televize. Od slovenského Musicboxu se lišíme pořady, oni jen kontinuálně vysílají klipy. My k tomu máme navíc magazíny, reportáže, hosty ve studiu. Upravili jsme zvuk, budeme mít také nové studio.

Chystáte nějakou novinku?
Připravujeme pořad o počítačových hrách.

Zmínil jste zvuk, ten bývá terčem kritik diváků a odborníků. Vnímáte to?
Vnímáme. Ale není to jen naše záležitost. Když to zjednoduším, od nás leze kvalitní obraz i zvuk ven v pořádku. Víme ale, že jsou s ním problémy na kabelu, což je pak problém distributora signálu.

Dotkla se Óčka krize?
Zatím ne. Klesl příjem z reklamy, ale to všem. Že bychom byli donuceni dělat restriktivní opatření, tak to ne. Jsme nízkorozpočtová televize a teoreticky už nemůžeme jít níž.

Před časem jste mluvil o štěpení Óčka do tematických televizí. Přijde to?
Ne, český trh je malý.

Reakce Českých Radiokomunikací

Síť 3 provozována ČRa pro společnost CDG byla na základě požadavků společnosti CDG navržena takovým způsobem, aby reflektovala situaci, kdy obě TV Nova a TV Prima vysílají v síti 2 a zároveň aby splnila přísné požadavky Technického plánu přechodu, co se týče termínů spouštění jednotlivých lokalit. Síť 3 je navržena na reálné pokrytí okolo 85 % obyvatel ČR a není tedy v žádném případě navržena na v článku zmiňovaných 100 % pokrytí. (24. 8. 2009)

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 30. září a 1. října.

Ubráníme se srážce s asteroidem? Čeští vědci prozradili první výsledky mise DART

  • Nejčtenější

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Druhé kolo voleb do Senátu netáhne, výjimkou je souboj Vystrčil vs. Nagyová

Sledujeme online Česko vstoupilo do finále senátních voleb. Lidé na Jihlavsku rozhodnou o tom, zda bude ve funkci předsedy Senátu...

Šíření covidu zrychluje. V pátek přibylo o tisíc případů více než před týdnem

Šíření covidu-19 v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3859 nových případů nákazy, asi o 1000...

Pionýr poprvé vede žena. Víc než minulost nás trápí, jak vše zaplatíme, říká

Spolek Pionýr poprvé v historii povede žena. Jeho novou vedoucí se stala Darina Zdráhalová, která v něm má bohaté...

Volby do Senátu provázela nízká účast, lišil se souboj Vystrčila s Nagyovou

Voliči v příslušných volebních okresech mohli do 14:00 rozhodnout, kdo je bude zastupovat v Senátu. Jasno bylo o třech...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...