Může za to dubnový nález Ústavního soudu, který soudcům nařídil vykládat sporné případy vždy ve prospěch obětí. Končí tak doba, kdy odškodnění záviselo často na libovůli a formalistickém přístupu konkrétních soudců.
Částka odškodnění nebyla od roku 1990 nikdy valorizována, ačkoliv k tomu má vláda výslovné zákonné zmocnění. Lidé tak za několikadenní pobyt v celách dostávají od státu řádově stokoruny.


















