Ochránkyně už léta upozorňuje na zabíjení psů pro maso

  12:31aktualizováno  12:31
Uřezané hlavy a stažené kůže naházené v pytlích. To je výsledek nehumánního zabíjení psů na maso, na které se už léta snaží upozornit ochránkyně zvířat Marie Lokingová. Žena se už obrátila nejen na policii, ale k tématu hovořila i v parlamentu.

Pes za plotem statku ve Chvoječné, kde byly loni nalezeny ostatky zabitých psů | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Hodí psa zaživa do vařící vody. Stáhnou srst, odřežou packy, hlavu. Zabíjení se odehrává různě na opuštěných statcích, na koleně, nelegálně," vypráví vedoucí psího útulku v Chebu Marie Lokingová.

Je bojovnicí proti zabíjení psů na maso. Léta burcuje úřady, policii, poslance, senátory, aby zakročili. Sbírá svědectví od lidí, kteří se jí hlásí jako svědci a kteří pohozené psí ostatky nacházejí. Fotky i s průvodními informacemi si nalepuje do zvláštního sešitu.

Psí maso

V některých asijských zemích - Číně, Vietnamu, Koreji - je součástí jídelníčku.

Ve Vietnamu je psí maso považováno za pochoutku. Dusí se, vaří i griluje.

Nejčastěji se k němu jako příloha podává rýže.

Nejnáročnější na přípravu je pokrm Gieng Me Mam Tom, což je slavnostní jídlo s dušeným psím masem, dušenými krevetami, rýží a zázvorem.

Tradiční čínská medicína zdůrazňuje jeho léčivé účinky, pozitivně prý působí na plodnost.

Evropané ho běžně konzumovali do počátku 20. století, ještě v roce 1910 se prodávalo v pařížských řeznictvích.

(Zdroj: Wikipedia)

Ruf šel z útulku rovnou na jatka, připomněla si žena

Vzpomíná na první případ. Do útulku přijela žena s tím, že by si ráda vzala psa na chatu. Auto, kterým přijela, řídil Vietnamec. Marii Lokingové se to nezdálo a začala potom po ženě pátrat. Na adrese, kterou měla v občance, nikdy nežila.

Lokingová se při hledání psa Rufa dostala až do osady Chvoječná u Chebu. "Psí jatka se tu provozovala a možná ještě provozují. Otevřeli jsme pytle vytažené z jímky a vypadla psí hlava. Přijeli veterináři i policie. Případ ale skončil a nikdo nebyl potrestán. Ruf šel z útulku rovnou na jatka, zbyl z něj jen obojek," zoufá Lokingová.

Pytle s podobným obsahem se objevily také na dalších místech na Chebsku, třeba v Komorním Dvoře. Policie ale všechny nahlášené kauzy odložila.

"Nikdy se nepotvrdilo, že by došlo k porušení zákona. Nikdy jsme nezjistili, že by se tu zabíjení psů odehrávalo," řekla mluvčí policie Kateřina Dohnalová. Zbytky zvířete podle ní ležely v jímce už dlouho a nemusel to prý být ani pes.

Pomoc ochránkyni přislíbil i sokolovský senátor

I Vietnamci přitom přiznávají, že psí maso konzumují. "Osobně jsem to neviděl, ale slyšel jsem, že ano. Jedině však poslední týden v měsíci, protože jinak to přináší smůlu v podnikání," vypráví tlumočník Le Anh Phong.

Jímka, kde byly nalezeny ostatky zabitých psůJímka, kde byly nalezeny ostatky zabitých psůJímka, kde byly nalezeny ostatky zabitých psů

Prý také není nic lehkého si maso obstarat a zpracovat. "Jen někdo to umí. Musí k tomu mít správné druhy zeleniny, která se dováží z Vietnamu. Takový oběd pak vyjde velmi draho," dodal Le Anh Phong.

Lokingová kvůli svému bojovnému postoji získala pověst věčné rebelky. Několikrát už prý musela policii vyloženě přesvědčovat, aby vůbec na místo nálezu přijela. "Co od nás chtějí policisté víc, než když jim ukážeme zbytky zvířat?" diví se.

Psi pobíhající po osadě ve Chvoječné

Zdrženlivý postoj úřadů zaráží i sokolovského senátora Pavla Čáslavu, na kterého se Lokingová obrátila.

"To, co vidím na fotografiích a slyším od svědků, není v souladu se zákonem. Porušují se hygienické i veterinární předpisy. Považuji to za selhání státní správy. Připadá mi nesmyslné, že úřady chtějí důkazy od občana, který se problémem sám zabývá," poznamenal senátor. Slíbil, že bude vyšetřované případy sledovat a úřadů se ptát.

Konzumaci psů nelze zakázat, na týrání nejsou důkazy

Podle českých zákonů není pes jateční zvíře. Jeho maso se nesmí dostat do veřejného oběhu nebo do restaurací. Trest by ale mohl stihnout jen toho, kdo zvíře zabije nehumánním způsobem.

"Jestli to někdo dělá pokoutně pro vlastní spotřebu, jak Vietnamci tvrdí, tak nemáme páky, jak to zakázat," tvrdí ředitelka Státní veterinární správy v Karlových Varech Mária Slepičková. O humánnosti takových porážek si nedělá žádné iluze.

Psi za plotem statku ve Chvoječné, kde byly loni nalezeny ostatky zabitých psů

Marie Lokingová už na téma zabíjení psů na maso mluvila i v parlamentu. "Nemyslím, že jde o ojedinělé případy. Je ale strašně těžké najít důkazy. Vietnamci jsou velmi opatrní. Občas nějaké zbytky pohodí, ale vědí, že se jim nemůže nic stát," míní.

Jako ochránkyně zvířat se snaží působit také na děti ve školách. Na besedách mluví i o týrání. "Všichni ale chtějí vidět jen to hezké. Nechtějí slyšet o zubožených psech," trápí ji.

Hledá podobně naladěné lidi a odborníky, kteří mohou pomoci zasáhnout. Spřízněnou duši našla i v Dagmar Peškové, která žije v německém Selbu. Ta poslala starostům měst v příhraničí fotky psích ostatků a informaci, co se na Chebsku děje.

"Všichni byli otřeseni. Chtěla jsem, aby se o to také začali zajímat. Víme totiž, že se psí maso z Chebska vozí i Vietnamcům žijícím v Německu," tvrdí Pešková.

Podle Lokingové je důležité, aby se zabíjení psů netolerovalo, vědělo se o něm a mluvilo. "Každý by si měl svého psa hlídat a být všímavý," nabádá vedoucí útulku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz