Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Ochránci osobních dat mohou trestat až 20 miliony

  13:37
Úřad pro ochranu osobních údajů může vážný přečin potrestat až dvacetimilionovou pokutou. Rekord ale zatím činí "jen" 3,5 milionu. Pokutu zaplatila banka, která odprodala své počítače, aniž vymazala data.

Rozvoj technologií přestavuje také velké riziko pro soukromí lidí, míní úřad. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Kupec pak na disku našel údaje o klientech. Unikly jich desetitisíce," říká mluvčí UOOU Hana Štěpánková.

Úřad pro ochranu osobních údajů (UOOU) má 80 zaměstnanců. Zda byl porušen zákon o ochraně osobních údajů, posuzuje sedm inspektorů. Na návrh Senátu je jmenuje do funkce prezident republiky na 10 let.  V roce 2004 řešili úředníci přes šest tisíc dotazů a podnětů.

"Časté jsou stížnosti na nakládání s osobními údaji v bankách, ale také na neoprávněné zveřejňování osobních údajů," vypočítává šéf úřadu Igor Němec.

"Lidé si stěžují na kopírování dokladů, na adresné zásilky reklam, na úniky ze zdravotní dokumentace a pokračovat bych mohl ještě dlouho," dodává Igor Němec, který do čela úřadu nastoupil v září. Dříve byl pražským radním a v době povodní v roce 2002 primátorem.

Vulgární personalisté
Mezi nejčastější stížnosti lidí v poslední době podle Němce patří nevyžádaná elektronická pošta. Největší pokutu, kterou úřad za takzvaný spam udělil, dostala firma Scarabeus. Zaplatila 160 tisíc korun.

Pokuty plynou do státního rozpočtu. Úřad má podle sankčního zákona právo udělit při opakovaném pochybení pokutu až 20 milionů korun.

Jen letos na podzim UOOU řešil čtyři případy, kdy se v popelnici nebo ve sběru našly neskartované materiály s osobními údaji klientů firem nebo pacientů.

Například v září našel popelář dokumenty s údaji zákazníků Eurotelu, v nichž byly i kopie občanek a pasů. - více zde

"Jeden opravdu nepříjemný případ se týkal personální agentury. Našly se někde jen tak pohozené formuláře s důvěrnými údaji o lidech, kteří se přišli ucházet o práci. Ve formulářích byly ale také připsané často velmi vulgární a dehonestující poznámky, které si o jejich vzhledu, projevu nebo charakteru dělali pracovníci firmy," vzpomíná Štěpánková na případ z loňska. Firma zaplatila půlmilionovou pokutu.

Je-li hříšník s verdiktem nespokojen, může si stěžovat. Šéfovi úřadu, případně i u soudu. "S žalobami se setkáváme, ale úřad je svým způsobem vítá," říká Štěpánková. "Výrok soudu je transparentním ukazatelem toho, zda bylo naplněno právo," dodává mluvčí. Dosud se prý nestalo, že by soud poukázal na chybu úřadu.

Příliš drahé jubileum
Stížnosti se týkaly také zveřejnění jubilejí v novinách nebo v rádiu. Lidé si často neuvědomují, že narušují soukromí lidí, když oznamují blahopřání třeba k životnímu jubileu. Lidé ani úřady si neuvědomují, že to není slušné, pokud si to třeba dotyčný nepřeje, ale že to může být zákonem postižitelný zásah do soukromí a že může zaplatit i pokutu.

Podle Hany Štěpánkové gratulantům často nedochází, že zvlášť staré lidi, pokud ještě zveřejní místo jejich bydliště, vystavují také nebezpečí loupeže nebo vykradení bytu.

CzechTek 2005CO NEVÍTE O ÚŘADECH
- nevíte čím se který úřad zabývá?
- články, odkazy

Čtěte přílohu www.idnes.cz/urady

Úsměv jako identifikační kód
Velký problém představuje rozvoj nových technologií, které umožňují pořizovat stále přesnější záznamy o lidech nebo je sledovat. "Na jednu stranu to může fungovat v boji proti terorismu, ale tyto údaje je možné velmi nebezpečně zneužívat," poznamenává Hana Štěpánková.

Vědci například zjistili, že současná kapacita paměti počítače umožňuje zaznamenat všechna slova, která by vyslovil za svůj život člověk, který by hovořil 8 hodin denně a dožil se osmdesáti let, uvádí výroční zpráva UOOU.

Podle Hany Štěpánkové může přijít i doba, kdy se na hranicích budeme prokazovat svým úsměvem. "Náš úsměv je totiž údajně naprosto unikátní. Každý člověk má úplně jiné pohyby mimických svalů, jejich zobrazení by tak mohlo být počítačem zaznamenáno a mohlo by pak sloužit k identifikaci," popisuje mluvčí úřadu s úsměvem futuristickou vizi.

Na úřadě se kupily i dotazy a stížnosti kolem používání kamerových systémů. V českém právním řádu ale chybí obecná úprava jejich používání, proto UOOU na internetu zveřejnil základní zásady používání bezpečnostních kamer z hlediska zákona o ochraně osobních údajů.  - více zde

Igor Němec: Mého kamaráda si pletou s kriminálníkem

Měl jste někdy v životě dojem, že je nějak zásadně porušováno vaše soukromí?
Složitá otázka pro člověka, který se pohybuje 15 let ve veřejných funkcích. Kritéria na míru mého soukromí jsou veřejností posunuta. Osobně bych musel odpovědět, že ano. Avšak soukromé informace, a to je důležité, nebyly zneužity. 

Igor NěmecStalo se něco takového někomu z vašeho okolí?
Drobných záležitostí typu zasílání adresných nabídek čehokoliv je mnoho. Mám ale jednoho kamaráda a jeho případ je opravdu alarmující. Nejde sice přímo o zneužití, ale o chybné nakládání s osobními údaji, což je v konečném důsledku totéž.

Jmenuje se stejně a narodil se ve stejný den jako jeden kriminálník, který byl několikrát trestaný, dluží státu mnoho peněz a má například zakázanou Prahu. A mému příteli se několikrát do roka stane, že jej předvolává policie nebo ho zastaví v autě a okamžitě s ním nakládá jako s podezřelým ze závažné trestné činnosti. Domů mu chodí faktury na peníze, třeba za pobyt ve vězení, kde nikdy nebyl a podobně.

Je z toho zoufalý, bojí se, kdy mu domů přijde například exekutor. Je to řádný občan a přesto se léta nemůže dovolat nápravy. A to jenom proto, že příslušné složky nejsou schopny pečlivě nakládat s jeho osobními údaji, které získají na příklad z evidence obyvatel.

Čeho byste chtěl ve funkci předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů dosáhnout?
Cílů jsem měl po svém nástupu více, ale za zásadní považuji úkol informovat občany a propagovat téma ochrany soukromí. Myslím si, že řada lidí to podceňuje a obrací se na nás ve chvíli, kdy už bylo jejich soukromí, třeba i jejich vlastní vinou, prolomeno.

Přitom soukromí a svobodu nelze oddělit. Zejména rychlým rozvojem technologií se ochrana soukromí stane tématem dne. Lidé by měli vědět na co si mají dávat pozor.

Jak je na tom Česká republika s ochranou osobních údajů v evropském kontextu?
Určitě jsme tím lepším příkladem, což bylo, myslím, výrazně oceněno také tím, že byl náš úřad vybrán jako garant a expert pro misi financovanou EU. Budeme v Bosně a Hercegovině pomáhat budovat nezávislé dozorové instituce a harmonizovat jeho práva s evropskými standardy. Myslím si, že podobné cti se v ČR nedostalo ještě žádné instituci.
Autoři: ,

Zastavte zlé myšlenky a těšte se, radí v Rozstřelu psycholog do dnešní doby

  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

To jsme vážně nečekali. Piráti pomohli zvětšit daňovou sekeru o třetinu

Poslanci ve čtvrtek schválili zásadní snížení daní, které se dotkne milionů zaměstnanců. Daňový balíček však s sebou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Zemřela hlasatelka Kamila Moučková, symbol vysílání v srpnu 1968

Ve věku 92 let zemřela někdejší televizní a rozhlasová hlasatelka Kamila Moučková. Uvedla to na svém webu Česká...

KOMENTÁŘ: Svoboda, roušky a ­chirurgie. Nekonečný příběh rozvolňování

Premium Nosit roušku neodmítá jen pár věčných potížistů, ale programově i exprezident Václav Klaus. Jaký má na to názor...

Bartoš: „Chci být premiér“ zní spratkovsky, ale jsem připraven řídit vládu

Piráti chtějí jít do voleb ve spolupráci se Starosty a nezávislými. Nová koalice stojí před rozhodnutím, kdo se stane...

Do škol se vrací maturanti i praktická výuka. Skóre PES zůstává na 57 bodech

Celkový počet potvrzených případů nemoci covid-19 od začátku epidemie překročil v Česku 500 tisíc. V úterý laboratoře...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...