Oba pobloudilci se trapně a bezvýsledně hájili tím, že v místě, kde brouky lapali, se pásly krávy a domorodci tam káceli stromy. Z čehož oba hříšníci nezrale usoudili, že nemůžou být v národním parku.
Je samozřejmé, že žádný entomolog, dokonce ani ten komerční, nemá šanci vysbírat jakýkoliv druh hmyzu. Hmyzu je v populaci až o několik řádů více než těch nejhojnějších obratlovců.
Přesto, protože jsme si dali ochranu přírody jako novodobé náboženské dogma, je sběr brouků pro vědecké účely přísně stíhán a ještě přísněji trestán, dokonce i v zemích, které mají zdánlivě jiné starosti než ochranu brouků.
Stejně samozřejmé je, že masivní zásahy do ekosystému, jako je kácení lesa a pastva, vážně ohrožují celé populace nejen hmyzu, ale všech zvířat, a často dokonce i biotop, typ krajiny. Že kácením a pastvou z žírné džungle může snadno vzniknout poušť.
Přemnožené lidské populace však expandují stejně neúprosně jako mandelinka bramborová a - na rozdíl od vědců sbírajících brouky pro výzkum - nelze je za jejich konání nijak účinně trestat, natož jim v něm bránit.
Proto na ochranu přírody stále více a častěji doplácejí ti, kteří ve své podstatě svou sběratelskou a vědeckou prací tu přírodu spíše chrání. Přesto - neboť vzýváme ochranu přírody jako novodobé božstvo - teď budou v Indii po právu sedět.
A než se dostanou ven, tak domorodci lokalitu, na které nebozí výzkumníci pytlačili, kácením totálně zničí.