"Je třeba zajistit, aby na oznamovateli nebyla vykonána msta do hrdel a statků do osmnáctého kolene," popsal hlavní cíl připravované metodiky ministr vnitra John.
WhistleblowingWhistleblowing označuje fenomén, kdy zaměstnanci státní správy nebo velkých firem sami upozorní na podezřelé či přímo trestné jednání, přičemž se o něm dozvěděli jen díky svému postavení a interním informacím. Název znamená pískání na píšťalku a má symbolizovat poplašné upozornění na něco nezákonného. |
Kvůli ochraně takzvaných whistleblowerů (viz rámeček) se ministr příští týden setká s velvyslancem USA Normanem Eisenem. Chce se s ním poradit, jak s informacemi o nekalých praktikách pracují v Americe.
"Myslím, že je celkem typické, že u nás takovým lidem říkáme práskači, ale v Americe pískači na píšťalku," řekl Johnův náměstek Michal Moroz (čtěte například Estébáku, jehovisto, fízle, pálí Klausovi blízcí po Michálkovi).
Problém je především v hledání způsobu, jak takové lidi ochránit před jejich vlastními zaměstnavateli, kteří se jim často chtějí mstít. Oznamovatel totiž často končí sice s pochvalou a uznáním za svoji statečnost, ale většinou bez práce. Pověst práskače se pak s ním nese i v dalších letech a velmi těžko shání práci.
Původně mělo problém a úpravu zákoníku práce řešit ministerstvo práce a sociálních věcí. Nakonec jej ale dostalo na starosti vnitro. Kompletní metodiku s návrhem řešení chce John předložit vládě do konce roku.
Asi nejznámejším českým whistleblowerem je odvolaný šéf fondu životního prostředí Libor Michálek, který odhalil korupční kauzu na ministerstvu. To ho stálo práci (čtěte vše o korupci na resortu životního prostředí).
"My jsme panu Michálkovi nabídli místo ve fondu dopravní infrastruktury, ale nejde to řešit tak, že tam budou pracovat všichni," dodal John.