Pomstít se za oznámení korupce bude těžší. John ochrání budoucí Michálky

  12:03aktualizováno  12:03
Úředníci nebo lidé ze soukromých firem, kteří upozorní na korupci, nejsou udavači, ale hrdinové a potřebují ochranu státu. Tvrdí to ministr vnitra Radek John. Chce stanovit zvláštní pravidla, jak s jejich oznámeními nakládat a především jak je chránit. Aby nepřišli o práci jako Libor Michálek, který ukázal na divné praktiky na ministerstvu životního prostředí.

Ministr vnitra Radek John. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Je třeba zajistit, aby na oznamovateli nebyla vykonána msta do hrdel a statků do osmnáctého kolene," popsal hlavní cíl připravované metodiky ministr vnitra John.

Whistleblowing

Whistleblowing označuje fenomén, kdy zaměstnanci státní správy nebo velkých firem sami upozorní na podezřelé či přímo trestné jednání, přičemž se o něm dozvěděli jen díky svému postavení a interním informacím. Název znamená pískání na píšťalku a má symbolizovat poplašné upozornění na něco nezákonného.

Kvůli ochraně takzvaných whistleblowerů (viz rámeček) se ministr příští týden setká s velvyslancem USA Normanem Eisenem. Chce se s ním poradit, jak s informacemi o nekalých praktikách pracují v Americe.

"Myslím, že je celkem typické, že u nás takovým lidem říkáme práskači, ale v Americe pískači na píšťalku," řekl Johnův náměstek Michal Moroz (čtěte například Estébáku, jehovisto, fízle, pálí Klausovi blízcí po Michálkovi).

Problém je především v hledání způsobu, jak takové lidi ochránit před jejich vlastními zaměstnavateli, kteří se jim často chtějí mstít. Oznamovatel totiž často končí sice s pochvalou a uznáním za svoji statečnost, ale většinou bez práce. Pověst práskače se pak s ním nese i v dalších letech a velmi těžko shání práci.

Původně mělo problém a úpravu zákoníku práce řešit ministerstvo práce a sociálních věcí. Nakonec jej ale dostalo na starosti vnitro. Kompletní metodiku s návrhem řešení chce John předložit vládě do konce roku.

Asi nejznámejším českým whistleblowerem je odvolaný šéf fondu životního prostředí Libor Michálek, který odhalil korupční kauzu na ministerstvu. To ho stálo práci (čtěte vše o korupci na resortu životního prostředí).

"My jsme panu Michálkovi nabídli místo ve fondu dopravní infrastruktury, ale nejde to řešit tak, že tam budou pracovat všichni," dodal John.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

Najdete na iDNES.cz