Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Roli gripenů by dočasně zvládly i L-159, říká bývalý velitel armády

  10:24
Premiér Petr Nečas opakuje, že gripeny nejsou jediná možnost, jak chránit nebe nad Českem. Má armáda nějaký reálný "plán B"? Na regulérní výběrové řízení je prakticky pozdě. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý míní, že by při ochraně vzdušného prostoru, byť dočasně a s mnoha omezeními, šlo použít i letouny L-159.

Lehké bitevníky L-159 českého letectva | foto: 21. základna taktického letectva Čáslav

Když se ministerstva obrany a generálního štábu zeptáte, zda chystají nějaký záložní plán pro případ, že by jednání o ceně dalšího pronájmu stíhaček Gripen zkrachovala (tedy že by bylo nutné svěřit ochranu vzdušného prostoru spojencům),  dostanete rezolutní odpovědi.

"Bylo jasně deklarováno, že se počítá se zachováním nadzvukového letectva a střežením vzdušného prostoru vlastními silami a prostředky. Toto vzala na vědomí i vláda. S žádným překlenovacím obdobím se v této chvíli nepočítá," říká Jana Růžičková z velení armády.

Jaké má Česko možnosti

Vzhledem k rozhodnutí vlády udržet nadzvukové letectvo není reálný scénář, že Česko trvale svěří svůj vzdušný prostor ke střežení jiné zemi. Možnosti jsou tři:

 1. dohoda se Švédskem na prodloužení pronájmu gripenů
 2. výběrové řízení; pokud nepovede k dodání stíhaček do poloviny roku 2015 (konec pronájmu gripenů), bude třeba dočasně platit za ochranu vzdušného prostoru letectvům jiných zemí NATO
 3. zkombinovat obě možnosti, tedy pronajmout gripeny na dobu nezbytnou k provedení výběrového řízení

"V tuto chvíli nepřipravujeme air policing (střežení - pozn. red.) českého vzdušného prostoru spojeneckým letectvem," přidává Vladimír Lukovský z ministerstva.

V jeho případě byla zmíněná věta jedinou odpovědí na soubor čtyř otázek: zda nějaký záložní plán připravují, kdy ho při průtazích v jednání se Švédy případně začnou chystat, zda zohledňují zkušenosti, které s nasmlouváním střežení vzdušného prostoru má Pobaltí a zda případná neaktivita při tvorbě záložního plánu není chybou.

Lukovský svou lakonickou odpověď vysvětlil tím, že s ohledem na jednání se Švédy by větší sdílnost vůči médiím "nebyla vhodná ani taktická".

Česko se kvůli dobíhání doby, po kterou má pronajaté švédské gripeny (skončí v půlce roku 2015) dostává do časového tlaku. Vyřešit, jak ochránit vzdušný prostor, totiž není otázkou na týdny a ani na měsíce.

Platit tedy zřejmě bude jednoduchý vztah: čím méně času na řešení, tím důležitější bude schopnost dodat Česku stroje co nejdříve. To by zřejmě favorizovalo gripeny a F-16 ze spojeneckých armádních přebytků a handicapovalo jiné uchazeče. Ale na nové a drahé stroje, například Eurofighter, Rafale či F-35, stejně Česko podle všeho nebude mít peníze.

Měnící se názory svědčí o české nerozhodnosti, míní generál

Stíhačky v NATO

 • Ze zemí NATO nemají vlastní stíhačky Island, pobaltská trojice Estonsko, Lotyšsko a Litva, Albánie, Slovinsko a Lucembursko. Tyto státy dohromady dávají na obranu méně než ČR (byť jejich výdaje v procentech HDP jsou s výjimkou Islandu a Lucemburska obdobné).
 • Slovensko zatím střeží své nebe samo, jeho letka strojů MiG 29 je ale drahá na údržbu a jen částečně letuschopná. Proto v poslední době ožil nápad na společné československé letectvo.
 • Za čtyřměsíční střežení Pobaltí inkasovalo české letectvo od hostitelské země 14,1 milionu Kč, české ministerstvo obrany na misi vyčlenilo 40 milionů Kč.

"K radikálnímu rozhodnutí již mělo podle mého názoru dojít v době, kdy jsme vyhlásili termíny ukončení jednání s tím, že je to konečné rozhodnutí ze strany České republiky. Měnící se názory spíše svědčí o nerozhodnosti nebo nejasnosti, jak ve vyjednávání postupovat," říká k protahujícím se jednáním se Švédy bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Podle Šedivého ještě lze nasmlouvání "air policingu" (NATO obdobně střeží Pobaltí, Albánii či Island) stihnout. "Je to jen teoretická úvaha," zdůrazňuje generál, "kdyby se mělo jednat o plnohodnotný plánovací proces v rámci NATO, trvalo by to nejméně rok. Pokud by k tomu mělo dojít, už je nejvyšší čas."

Jak by takové střežení vypadalo, nechce armáda ani ministerstvo říci. V praxi by nicméně Česko střežily letouny zemí NATO, podle domluvy buď nastálo (jako italští piloti Albánii), nebo různé země v rotacích (jako v Pobaltí). V tomto druhém případě by mohly letouny využívat i čáslavské letiště, které může spojenecké stíhačky přijímat. Pouze pokud by z Čáslavi měly operovat dlouhodobě, bylo by třeba doplnit logistiku letiště. Zatím to ovšem je pouze teorie, Česko o tom oficiálně neuvažuje.

Dočasné řešení s L-159? Změnilo by se na trvalé, říká Šedivý

Fotogalerie letounů L-159

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý vyslovil variantu, o níž se příliš nahlas nemluví, protože obsahuje mnohá "ale". Českou republiku by podle něj jako náhradní řešení mohly dočasně chránit bitevníky L-159.

Ty proti stíhačkám mají mnohem slabší parametry, například pomalejší stoupavost a nízkou maximální rychlost; tak nízkou, že by leckterým civilním proudovým strojům sotva stačily. O nějakém stíhání nemůže být řeč.

Podle Šedivého by je Česko mohlo použít jen provizorně a řešením by byla dohoda se sousedními státy o vykrytí části českého území v případě nutnosti a když je to účelné. Česko by za takovou spolupráci ovšem muselo sousedům platit.

Generál Šedivý

Jiří Šedivý, bývalý šéf generálního štábu

Jiří Šedivý byl náčelníkem generálního štábu české armády v letech 1998 až 2002. Na svém blogu nedávno popsal možné výhody rozšíření letounů Gripen mezi země modernizující své stíhací letectvo, včetně ČR. Říká však také to, že případné přecvičení pilotů na jiný typ stíhaček by nebyl zásadní problém a rozsáhlé změny by zřejmě nečekaly ani logistiku.

"Problém omezených parametrů L-159 by se dal vyřešit umístěním těchto letounů na nejméně dvě letiště tak, aby byly zásahy prováděné vstřícným letem. Samozřejmě i to zvyšuje náklady na systém střežení vzdušného prostoru," řekl iDNES.cz generál.

Spojenci a neutrálním Rakouskem obklopené Česko nasadilo L-159, určené pro boj s pozemními cíli, jako strážce vzdušného prostoru při summitu NATO v Praze roku 2002. Tehdy ovšem spolupracovalo s nadzvukovým letectvem USA.

Řešení založené na L-159 by tak jako tak nemohlo podle Šedivého být dlouhodobé. Generál nicméně míní, že pokud by Česko k obdobnému kroku přes deklaraci jeho dočasnosti přistoupilo, byla by to jednosměrná cesta a politická reprezentace by nakonec od plánu pořídit stíhačky odstoupila.

Podívejte se na L-159 v akci

Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

 • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

 • Další z rubriky

STALO SE DNES: Čechy čeká povinné očkování, Vánoce možná nový hudební hit

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku o povinném očkování. Česko v sobotu zasáhne silný vítr, hrozí i výskyt...

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Polsko chce českou pomoc, na běloruskou hranici vyrazí asi armádní ženisté

Polsko přijalo českou nabídku pomoci se zvládnutím migrační krize na hranicích s Běloruskem. O konkrétní podobě budou...

Schillerová chce mimořádné jednání Sněmovny kvůli energetickým úlevám

Současná ministryně financí v demisi a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová chce mimořádné jednání...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...