Diskuze

Není důvod dovážet jablka z Ameriky, české nerovná se drahé, řekl Toman

Ministr zemědělství Miroslav Toman hájil ve Sněmovně nápad, aby obchody musely povinně prodávat určité procento českých potravin. „Tady je tisíce výrobců potravin, kteří se nemohou dostat do obchodních řetězců, protože obchodní řetězce jednoznačně preferují potraviny ze svých mateřských zemí, když mohou,“ řekl Toman.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Je blbost resit takovou zasadni vec na zaklade z emoci z vyjimecne situace. Mozna by to chtelo pockat na zklidneni a taky az o tom z vlady nebudou rozhodovat lidi, kteri to budou delat pro stat a ne pro vlastni firmy.

0 0
možnosti

Koukám, že je to tady samý zemědělský odborník. Kolik z Vás si opravdu alespoň "čichlo" k zemědělství. Nicméně na ministerstvu zemědělství by z Vás jistě měli radost, protože tam je ta situace naprosto stejná!!. Jinak jen pro zajímavost , dotace pro zemědělce je dítě evropské unie (bohužel pro nás ,pan Telička nevyjednal nic, možná ani nechtěl, možná to tak bylo objednáno tehdejší garniturou). Pan Jurečka brečí , že zemědělství není Agrofert, má pravdu ale je také jeden z těc kteří tento hon na Agrofert začali a s tím se svezli všichni zemědělci, včetně pan Jurečky a jeho farmy (bratra)!!Jinak jen tak pro zajímavost - výkupní cena mléka z farmy v roce 1992 byla pro náš podnik kolem 7Kč, dnes 8,67 Kč (v roce 2016-2017-2018

6 Kč). V roce 1992 byla průměrná cena nafty cca 14 Kč, v roce 2O19 cca 34Kč. Průměrný výdělek činil v roce 1992 cca 2000 Kč dnes 25000 Kč .Nemá cenu se babrat v dalších energiích. Traktor Zetor kolem 80KW v roce 1992 295000 Kč dnes za milion nepořídíte atd........... Dle mého a říkám to od "revoluce" pokud bych dostal za naše mléko z farmy 12Kč nepotřebuji ani haléř dotací , nepotřebuji živit moloch SZIF , který sám o sobě spotřebuje díky nesmyslným vyhláškám ,dle některých zdrojů až 40% přidělených peněz pro zemědělce ( to ale nevymyslela tato vláda). Nehledejte v Evropě volný zemědělský trh, všichni by jsme si by měli být rovni, ovšem neustále jsou tu i ti kteří jsou ještě rovnější !!vše diktují politici , kteří někdy ani zemědělství neviděli. Atd.... V zemědělské prvovýrobě dělám od roku 1989. Nyní můžete mínusovat .

0 0
možnosti
Foto

Kdysi dávno jsem viděl dokument, kde porovnávali české a německé zemědělce.. Německým vadilo, že jsou nízké výkupní ceny mléka, tak se dohodli a společně si pořídili malou mlékárny.... Čeští remcali že jsou zemědělci a těm nepřísluší vyrábět jogurty. Proč to mléko neprodáváš lidem za 12 Kč???? Nebo klidně za 15, Musíš ho zabalit... Urvali by ti obě pazoury... Ono je ale jednodušší remcat.

0 0
možnosti

K54a33r89e18l 64D47r38d16a

3. 6. 2020 17:39

Byla tady kampaň za křivou zeleninu a Tesco řeší prošlé potraviny. Jako, jak se chovat k potravinám šetrně?

Z principu není vhodné potraviny rozdat či prodat pod cenou. Kazí to trh a ochotu zákazníků připlatit si až na krev. Lepší je neprodané potraviny zničit. V charitách pro sociálně slabé jsou potraviny "zdarma" vystaveny totální šikaně, aby se s využitím potravin zdarma nepodvádělo.

Trh kazí akce. Aneb "česká cena" je zásadně ta akční. Já si nemohu v Česku koupit jogurt, když potřebuji. Cena je amorálně předražená. Musím si vyčíhat akci, nakoupit do zásoby a pak tolerovat, že za týden doma dlabu prošlé zboží. Má to řešení. Řetězce se musí domluvit. Zrušit akce. A donutit Čechy platit za jogurt o 100% víc. "Hezky česky."

Vše v řetězcích je o době použitelnosti. Uhlíková stopa? Od dodavatel se to musí dostat do centrálního skladu řetězce. Odtud se to posílá na prodejny. Jogurt z Budějovic se 5x přeloží na kamion a přejede republiku sem a tam. Než se dostane z mlékárny přes ulici do obchodu naproti.

To celé trvá nějaký čas, třeba týden. Takže řetězec nebere zboží na rychlou spotřebu, protože ho neumí prodat. Čerstvé, jak praví reklama, je to nejlepší. Proto jsou regály narvané chemickými šmakuládami, co mají dík konzervantům a chemii záruku měsíc. Je pak čas na distribuci, je čas přestřelit cenu a v pohodě to vnucovat zákazníkům. Obchod není ve stresu, že to vyhodí či bude muset jít příliš brzy s cenou dolu.

Obdobně ovoce a zelenina. Půlka produkce pomlácením při dopravě a balení shnije a musí se vyhodit. Umění řetězce, prodat podtržené nezralé plody, aby to vyhazování přešlo z obchodu na zákazníky a obchod vydělal...

Jako, chovat se tady šetrně, ekologicky a "česky", je utopie jen pro náboženské fanatiky, co rádi položí život za záchranu planety. Jinak je to svět pro prosperitu sobců a hulvátů, co rádi rakovinu svého žaludku. ;-)

0 0
možnosti

K46a62r78e27l 78D43r36d39a

3. 6. 2020 17:01

Ve výběru potravin žádná svoboda není. Řetězce se řídí "prodejností". Většina českých nekulturních hulvátů volící Zemana a Bureše, také určuje, co má nakonec řetězec v regálech a co si mohu koupit. Stát křupanů a vidláků mi po vzoru totality diktuje, co mohu mít doma v ledničce.

Všichni známe nabídku LIDLu, Penny, Alberta, Tesca či Billy... Jediná svobodná volba je, zda nakoupím na omezeném trhu v Albertu či LIDLu. A vesměs nejde o potraviny, na kterých by si mohl jeden pochutnat.

Vedle hlavní "sledovanosti" existují okrajové produkce potravin, ke kterým se lze nějak složitě dopracovat. Pokud kráčím v 19 hodin z práce, stejně zůstane jen Albert či LIDL s prázdnými regály, zpravidla bez pečiva.

Minule tady byly kauzy polských jablek, sýrů, vajec, uzenin, masových konzerv... Jedovaté šizené šmakulády pro český trh s minimální cenou, která určuje, že jde o nejžádanější potraviny. Laťka kvality pro české křupany nastavena.

Co by tady mohla změnit vnucená preference českých potravin? Šmakulády si místo Poláků budou vyrábět sami Češi? Protože řetězce určí podmínky a do nich se kvalitní potraviny stejně nevejdou. Řetězce vychází ze znalosti svých zákazníků. Bludný kruh.

1 0
možnosti

Za vše mohou řetězce? Jděte se podívat někdy na slavné farmářské trhy. Ještě větší šmejd za ještě větší peníze. Prostě nabídka a poptávka.

0 0
možnosti

Nejlepší by bylo přestat dotovat zemědělství úplně, ať už na státní nebo ještě lépe evropské úrovni. Trh by jako vždy přišel s nejoptimálnějším řešením.

0 0
možnosti

A co kdyby to řešení bylo, že pan Toman zkrachuje? Rozkaz je jasný, to nemůže projít!

2 0
možnosti

nejdřív podporujte domácí producenty a pak se hlavně zamyslete mistr T. nad tím, zda dokážou dodat poměr ceny a kvality řetězcům

taky nechápu, proč dovážíme např. sušené jablka z Číny apod., ale popel na hlavu si musí hlavně naši politici

0 0
možnosti

P41e23t22r 90N34o14v25ý

3. 6. 2020 16:43

Myslíte dorovnat ty roky a tu výši, jak byly a jsou dotováni zemědělci na západě?

0 0
možnosti

Dobrý den, pokud se tím nemyslí na konci zimy a na jaře čerstvě sklizená jablka z Jižní Ameriky, tak souhlasím.

S pozdravem PŠ [>-] EU

0 0
možnosti

P36e47t61r 96N84o70v16ý

3. 6. 2020 16:28

Nikdy jsem neměl lepší jablko, než toto:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rub%C3%ADn_(odr%C5%AFda_jablek)

Bohužel se s ním prakticky nesetkáte ...

0 0
možnosti

Nevím, zda p.Toman je z rodiny bývalého komunistického ministra. Ale páchat dobro ("a pro ně je to také děláno"), je osvědčená komunistická taktika. Myslet za druhé, míchat hrušky s jablkama a paktovat se s farmáři proti tradičním sedlákům je způsobeno buď levnou PR agenturou, nebo bolševickou vírou p. ministra.

1 0
možnosti

Ceske potraviny jsou tak kvalitni, jak si prodejce objedna.

Prodejce chce levne nakoupit a draze prodat. A pokud mozno celorocne ve velkem mnozstvi.

Dokud v CR nevznikne firma ktera to zajisti, nic se nezmeni. Jenze to by prodejcum zase klesly marze...

0 0
možnosti

J56i51r15i 54T88o35m85a16s

3. 6. 2020 16:10

A spotřebitel je letadlo. Když to kupuje a chutná mu to, protože je to levné, tak proč ne.

1 0
možnosti