Obyvatelé Studence si nechají Stalina na návsi

  17:43aktualizováno  18:37
Reliéf diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina zůstane i nadále umístěn na pomníku ve středu obce Studenec na Třebíčsku. Rozhodli o tom v referendu místní občané. "Pro zachování Stalinova reliéfu na pomníku se vyslovilo 75,5 procenta účastníků referenda," uvedl předseda volební komise František Hájek.

K reliéfu T. G. Masaryka přibyl Stalin v roce 1947 spolu s prezidentem Benešem. | foto: MF DNES

Generalissimus se dívá ze studeneckého pomníku spolu s T. G. Masarykem a Edvardem Benešem.

Referenda se zúčastnila nadpoloviční většina oprávněných voliču, a to 50,8 procenta, což je 227 z celkového počtu 447 voličů.  "Hranice byla překročena těsně, ale referendum je platné," řekl Hájek. V obci žije přes 550 lidí a z politických stran tam působí komunisté a lidovci.

Otázka, ke které se Studenečtí vyjadřovali, zněla: Požadujete, aby byl z pomníku padlých na návsi odstraněn reliéf Stalina?

Pro ponechání pomníku ve stávajícím stavu se vyslovilo 154 hlasujících, pro odstranění Stalinova reliéfu bylo 50 lidí. Zbytek účastníků referenda odevzdal neplatné hlasovací lístky. Výsledky referenda musí ještě schválit obecní zastupitelstvo, stát by se tak mělo zřejmě ve středu.

Stalin tedy z pomníku nezmizí, ale památník přece jen zřejmě dozná změny. "Plánujeme, že pomník bude opatřen vysvětlující tabulí s textem o historii a důvodech jeho vzniku, aby bylo zřejmé, že nejde o pomník Stalina, ale že vznikl za jiným účelem a za jiných okolností. Snad bychom to mohli stihnout provést ještě letos," vysvětlil místostarosta obce Jiří Tomešek.

Výsledek hlasování Tomeška nepřekvapil. "Očekával jsem, že to dopadne takhle. Pomník je v tom stavu šedesát let a všechny ty busty tam byly i v dobu před touto dobou. Tehdy nikomu nevadily, tak jsem předpokládal, že to lidem nebude vadit ani teď," pověděl.

Kontroverzní Stalin vyvolal rozpory již dříve
Reliéf Stalina ve Studenci rozvířil loni krajskou politickou scénu. Hejtman Miloš Vystrčil (ODS) s podporou kolegů radních doporučil tamnímu zastupitelstvu, aby nechalo plastiku Stalina odstranit. Stalo se tak během oslav získání titulu krajské Vesnice roku 2007.

To rozzlobilo krajského předsedu komunistů Karla Tvrdého. Obvinil hejtmana, že udělal z vyhlášení Vesnice roku frašku. A doporučil mu, aby se omluvil komunistickému starostovi obce. Představitelé kraje podle KSČM též zavřeli Studenci dveře k úspěchu v celostátním kole soutěže. To ale Vystrčil odmítl.

"Že byl Stalin zločinec, jenž způsobil smrt a tragedie milionů lidí, na tom nic nezmění ani urážky, ani účelové překrucování pravdy. Je mi líto, že pan předseda Tvrdý k tomu zneužívá situaci ve Studenci, Vesnici roku na Vysočině," opáčil hejtman.

Památník ve Studenci byl postaven v roce 1920 k uctění památky padlých spoluobčanů v první světové válce, původně jen s plastikou T. G. Masaryka. V roce 1939, za okupace, byl reliéf Masaryka zničen.

V roce 1947 rozhodly politické strany a společenské organizace ve Studenci, že objednají bronzové reliéfy Masaryka, Beneše a Stalina. Památník tak uctil i padlé z druhé světové války. Jsou tam vyryta jejich jména.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Mynář dostal z EU miliony na zasněžování další sjezdovky. Doteď nefunguje

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Firma Vratislava Mynáře dostala dvoumilionovou dotaci na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě. Černou nádrž v...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Najdete na iDNES.cz