Obyvatelé Držovic si zvolili samostatnost

  9:41aktualizováno  9:41
Olomoucký kraj bude mít brzy o obec navíc. V pátek o tom v referendu rozhodli obyvatelé prostějovské místní části Držovice, která se tak oddělí od města. K volebním urnám přišlo téměř 70 procent voličů. Držovice jsou druhou obcí, které opustila Prostějov. V roce 1990 se odtrhly Mostkovice.

Z 1015 oprávněných voličů přišlo k volební urně 715 lidí, z toho 556 obyvatel řeklo "ano" samostatnosti. Proti bylo 155 lidí, tři hlasy byly neplatné a jeden občan se zdržel hlasování.

"Máme to!" zaradovala se Blanka Kolečkářová, členka Občanského sdružení Držovice, které o samostatnost usilovalo. "Je před námi balík problémů a taky velká zodpovědnost," dodala však vzápětí.

Místostarostovi Prostějova Vlastimilu Uchytilovi z ODS rozhodnutí obyvatel Držovic radost neudělalo. "Přesto gratuluji občanskému sdružení, že se mu to podařilo. Jeho členům také přeji, aby se jim všechny věci, které lidem naslibovali, podařilo realizovat," řekl Uchytil.

Do volební místnosti v držovické mateřské škole přicházeli už od jedenácti hodin dopoledne lidé po skupinkách. Tři hodiny po poledni vhodilo svůj hlasovací lístek do urny 230 obyvatel Držovic, po šesté hodině večer napočítala volební komise přes 570 hlasů.

"Volila jsem ano, ani jsem o tom dlouho nepřemýšlela. Bydlí tady dobří lidé, myslím, že to sami bez města zvládneme," řekla Jarmila Doleželová, která přišla volit se svým přítelem.

Kolem nápisu "referendum" na brance před školkou procházeli mladí i starší lidé. "To je ale sprosté dělat si už vlastní prapor," prohodila starší žena, když minula vlastnoručně ušitou modrožlutou vlajku se znakem Držovic připevněnou na plotě. Jak hlasovala říci nechtěla.

"Ten prapor byl nápad místního občanského sdružení, já ho jen ušila. Je to původní znak Držovic z doby první zmínky o obci," vyprávěla Věra Vysloužilová, která stála před vchodem do školky. Spolu s kolegou Josefem Pešákem každému příchozímu vysvětlovali, jak správně volit.

"Nenutíme nikomu názor, ale jen, jak správně křížkovat. Ráno se tu jedna starší paní spletla, zaškrtla "ne", a pak plakala a chtěla svůj lístek vysypat z urny, protože chtěla volit "ano". To už se ale nedalo nic dělat," popsala Vysloužilová.

Odtržení chtěla většina lidí
S účastí byli lidé z Občanského sdružení Držovice, které osamostatnění iniciovalo, spokojeni. "Samotného mě překvapuje, kolik mladých lidí přichází. Byla tu i mladá žena, která se zrovna dnes vrátila z porodnice," pochvaloval si Josef Pešák.

"Bydlíme zde odjakživa a nic se tu neděje. Neváhali jsme ani minutu, samozřejmě, že chceme samostatnost," tvrdili i starší manželé, kteří vycházeli z volební místnosti.

Najít někoho, kdo byl proti odtržení Držovic od Prostějova, nebylo snadné. To, že někteří lidé se vznikem samostatné obce nesouhlasí, viděli ale obyvatelé Držovic na vlastní oči. Letáky na podporu kampaně za osamostatnění tohoto prostějovského předměstí v noci na pátek někdo přelepil vlastními názory zpochybňujícími výhody nové obce.

Referendu předcházel spor
Žádostí o referendum vyvrcholil spor, který vedou Držovice s Prostějovem od loňského roku. Prostějovská radnice tehdy do Držovic nastěhovala už druhou romskou rodinu z kolonie U svaté Anny, přestože petici proti tomuto záměru podepsalo osm set lidí. Obyvatelé Držovic krátce nato založili občanské sdružení, aby radnici tlačili alespoň k větší péči o jejich místní část. Tvrdí, že jejich aktivity vyšly naprázdno.

To však odmítl starosta Prostějova Jan Tesař z ODS. "Město letos zadalo zpracování projektové dokumentace pro infrastrukturu v Držovicích za 750 tisíc korun. Na rekonstrukci kaple byly použity 2,2 milionu korun. Dokončuje se rekonstrukce hasičské zbrojnice s náklady do dvou milionů korun," řekl Tesař.


mapy.idnes.cz

Obyvatelé Držovic na Prostějovsku rozhodovali v referendu o samostatnosti obce. (10. prosince 2004)

Obyvatelé Držovic na Prostějovsku rozhodovali v referendu o samostatnosti obce. (10. prosince 2004)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Najdete na iDNES.cz