Jana Nečasová (dříve Nagyová) u soudu týkajícího se údajného podplácení...

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u soudu týkajícího se údajného podplácení poslanců místy ve vedení státních firem (Praha, 20. července 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Soud se vrátil ke kauze trafik. Obžaloba je bizarní, řekl na úvod Nečas

  • 106
Soud se ve čtvrtek vrátil k projednávání kauzy trafik pro tři poslance, která je spojena s pádem vlády Petra Nečase v roce 2013. Kromě Nečase čelí obžalobě tehdejší šéfka kabinetu a dnes expremiérova manželka Jana a bývalý ministerský náměstek Roman Boček. Bývalý premiér na úvod jednání argumentaci obžaloby odmítl.

Nečas o údajných konspiračních jednáních, na nichž podle obžaloby nabízel poslancům lukrativní posty ve státních firmách jako odměnu za to, že se vzdají poslaneckého mandátu a umožní tak přijetí daňového balíčku, řekl, že neveřejné schůzky jsou v politice běžné. „Nejsou vytrubovány informace o tom, co proběhlo. Není na tom nic neetického nebo nezákonného,“ uvedl.

„Teze, že Jana Nečasová a Roman Boček něco domlouvali, je bizarní,“ pokračoval bývalý předseda, který k soudu dorazil po dlouhé době osobně společně se svou ženou a v doprovodu advokáta Eduarda Bruny.

„Mezi mnou a Tluchořem bylo veliké osobní napětí, dokonce by ho někdo mohl označit za nevraživost,“ řekl Nečas. Způsobeno to bylo podle něj tím, že zařídil Tluchořovo sesazení z pozice předsedy poslaneckého klubu. Rolí Bočka a Nečasové tak prý bylo osobní napětí „obrousit“.

Hlasování by beztak neovlivnili, hájil se Nečas

„Rozhodnutí těch tří poslanců při hlasování by nijak neovlivnilo, zda by byl daňový balíček schválen. Jakou by mělo logiku, abych jim něco sliboval, když jsem v tu chvíli jejich hlasy nepotřeboval?“ podivoval se při obhajobě Nečas. Trojice rebelů v ODS však svým odstoupením fakticky v roce 2012 pomohla vládní daňový návrh schválit. Růst DPH tehdy podpořilo 101 poslanců ze 195 přítomných, k jeho schválení bylo potřeba 98 hlasů (více najdete zde).

Nečasová ve své výpovědi vyloučila, že by Nečas jejím prostřednictvím vedl utajená jednání s poslanci. „Nebyla jsem u toho, kdy byl takový slib prezentován či byl přijat v souvislosti s projednáváním daňového zákona,“ prohlásila. Na dotazy odmítla odpovídat.

Na závěr vypovídal také Boček, který jen krátce uvedl, že se čin, ze kterého je obžalovaný, nikdy nestal a s premiérem ani poslanci o ničem podobném nejednal. Soudkyně Králová následně odročila hlavní jednání na 7. září.

Advokát Bruna novinářům řekl, že obžalobu považuje do jisté míry za nedůvodnou. „Trestní řád říká pravidla, pro která se obžaloba má podávat. Já si myslím, že státní zástupce to podání, když to řeknu zdvořile, uspěchal. Ty důkazy pro podání neměl.“

Za prosazení vyšších daní trafika

Podle obžaloby uplatil premiér prostřednictvím Nečasové a Bočka tehdejší poslance Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra místy v managementu státních podniků výměnou za to, že se vzdají poslaneckých mandátů. Tato trojice rebelů z vládní ODS totiž odmítala zvednout ruku pro daňový balíček zahrnující vyšší daně, který tehdejší vláda chtěla prosadit. Po jejich odchodu zákon prošel.

Nečasovi s Bočkem hrozí až šest let vězení. Nečasová může jít za mříže až na osm let, protože je obviněna ještě z krácení daní u luxusních darů, které dostávala od vlivných podnikatelů a manažerů. Ceny darů policie vyčíslila na 10,1 milionu korun.

Případ řeší stejná soudkyně, která rozhodovala také v kauze týkající se údajného zneužití vojenského zpravodajství. Obžalované včetně Jany Nečasové obžaloby opakovaně zprostila, následně jí ale Městský soud v Praze kauzu odebral. Nyní ji řeší jiná soudkyně Pavla Hájková.

Nečasová se ze soudů již několikrát omluvila ze zdravotních důvodů. Svou nepřítomností brzdí jednání. Hájková považuje její omluvenky za nedostatečné a pověřila soudního znalce, aby prověřil zdravotní stav Nečasové. V době, kdy omlouvala svou nepřítomnost soudu, se zúčastnila narozeninové oslavy bývalého prezidenta Václava Klause (více čtěte zde).

Jana Nečasová (dříve Nagyová) s manželem u soudu v lednu 2017:

13. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video