„Národní centrum proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce v Ostravě zatklo osm osob a provedlo čtrnáct domovních prohlídek. Tato akce je součástí vyšetřování podvodů při zadávání veřejných zakázek, úplatkářství a dotačních podvodů. Kriminalisté obvinili pět fyzických a jednu Za razií v Ostravě jsou podvody se zakázkami. Obvinění čelí pět lidí a firma právnickou osobu,“ sdělil v úterní tiskové zprávě mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
V pondělí Ibehej pouze potvrdil zásah na krajském úřadu v Ostravě, ale bez dalších informací s odkazem na Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), který případ dozoruje. Také Miroslava Chlebounová z kanceláře hejtmana sdělila jen to, že moravskoslezské hejtmanství orgánům činným v trestním řízení poskytlo maximální součinnost.
NCOZ zasahovala na krajském úřadu v Ostravě, zadržela sedm lidí |
Podrobnosti v tu chvíli nikdo neznal. Spekulovalo se o tom, že policie se zajímá zejména o krajské zakázky související s opravami silnic za evropské dotace a zadržené podezírá z ohýbání zakázek ve prospěch místních firem a přípravy dotačního podvodu.
Nyní kriminalisté ve shodě s evropským žalobcem upřesnili, že v roce 2020 došlo údajně k podvodům při zadávání veřejných zakázek malého rozsahu organizovaných dvěma veřejnoprávními subjekty v Moravskoslezském kraji: Správou silnic Moravskoslezského kraje a Moravským energetickým centrem.
Výběrová řízení, částečně financovaná z fondů EU, byla určena na čištění silnic a marketingové služby. Policie má za to, že výběrové řízení bylo zmanipulováno ve prospěch předem vybraných uchazečů, kteří za získání zakázek platili úplatky.
Náměstek hejtmana Unucka žádal o dotace. Teď rezignuje ve volbách i na funkci |
Trestní stíhání je podle Ibeheje vedeno pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení - podle podílu jednotlivých obviněných osob na trestné činnosti.
„V případě pravomocného rozsudku hrozí čtyřem obviněným lidem tresty odnětí svobody až na osm let. Pátému obviněnému, kterým je bývalý náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, hrozí v případě pravomocného rozsudku trest odnětí svobody až na 10 let,“ uvedl Ibehej s tím, že obviněné fyzické osoby jsou v tuto chvíli stále v režimu zadržení.
Mezi zadrženými a také obviněnými by měl být bývalý náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka z ODS, který měl v minulém volebním období na starost dopravu. Na svou funkci v radě kraje ale rezignoval v druhé polovině srpna kvůli jiné kauze. Jeho telefon je od pondělí nedostupný.
Po razii Unucka pozastavil členství v ODS, ČTK o tom informoval mluvčí strany Jakub Skyva. „Podle našich informací byl bývalý náměstek Jakub Unucka zadržen a vůči jeho osobě je vedeno trestní stíhání. Jakub Unucka v ODS pozastavil své členství na vlastní žádost, nicméně pokud by se tak nestalo, celou věc by vyřešily stranické orgány. V současné době není aktivní ani v žádné politické funkci,“ uvedl Skyva.
Úřad evropského veřejného žalobce je nezávislým úřadem státního zastupitelství Evropské unie. Je odpovědný za vyšetřování, stíhání a předvádění před soud v případě trestných činů poškozujících finanční zájmy EU. V souvislosti se stíháním pěti lidí a firmy v této kauze upozornil, že všechny zúčastněné osoby jsou považovány za nevinné, dokud jejich vina není prokázána příslušnými českými soudy.