Poslanci ve Sněmovně (ilustrační snímek)

Poslanci ve Sněmovně (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Obstrukce přiměly strany zvažovat změny jednacího řádu Sněmovny

  • 108
Kvůli současným obstrukcím, které už několik dnů zdržují jednání ve Sněmovně, zvažují poslanci změnu jednacího řádu. V Otázkách Václava Moravce na ČT se pro změnu vyslovil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura i šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Boj o reformy ve Sněmovně

O změně už nyní jedná speciální podvýbor. Původně ale vznikala, aby zamezila systému "přílepků" k návrhům zákonů. Měla by ale řešit i problematiku obstrukcí. Podle Gazdíka, který je členem podvýboru, by změny mohly být připraveny v řádu měsíců. Obstrukce ve Sněmovně trvají od úterý, opozice tak chce oddálit přijetí reformních zákonů vrácených Senátem.

Inspirací by prý mohl být třeba takzvaný systém frakcí, který funguje v Německu. Čas, který by jednotlivé strany měly pro svá vystoupení, by tak byl poměrně odvozen od jejich početního zastoupení ve Sněmovně.

"Upřímně řečeno, my o tom přemýšlíme. Není to jenom zkušenost tohoto týdne, ale já osobně a mnozí z nás, kteří jsme ve Sněmovně rok a čtvrt, jsme zjistili, že někdy je velmi těžký výklad toho jednacího řádu," uvedl Stanjura k případnému zpřesnění řádu.

Odborník: Ať poslanci mluví podle velikosti své frakce

Za pravdu mu dal i ústavní právník Jan Kysela. "Já si myslím, že jednací řád je koncepčně špatně postavený, protože jaksi přiznává velké postavení jednotlivým poslancům," řekl Kysela. To prý pro zemi s poměrným volebním systémem, která má ve Sněmovně více stran, není vhodné.

"Logičtější by bylo to, co mají v Rakousku, to, co mají v Německu, to, co mají leckde jinde, že těžiště činnosti parlamentu spočívá ve frakcích," dodal právník.

Podle Stanjury je například v německém Bundestagu u každého bodu určena délka debaty, čas jednotlivých frakcí je vztažen k jejich velikosti. Je potom jedno, jestli mluví například jeden člen frakce půl hodiny nebo 30 členů po minutě.

Sněmovna dnes zahájila šestý den jednání v řadě. Od pátku debatuje o zákonech zdravotnické, sociální a důchodové reformy, jejichž přijetí se snaží ČSSD obstrukcemi překazit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video