Poslanci zdržují bič na farmaceutické firmy, stěžuje si Hegerův úřad

  19:43aktualizováno  19:43
Sněmovní výbor pro zdravotnictví opět odložil projednávání novely, jež má omezit bonusy v lékárnách a zúžit možnosti tlaku farmaceutických firem na lékaře. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za obstrukci ze strany ODS.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Je to obstrukce zákona, který považujeme za klíčový. Proč k tomu dochází, nechápu, ale doufám, že k tomu poslance nevede lobbing farmaceutických firem," řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek, který je stejně jako ministr Leoš Heger z TOP 09.

Poslanci novelu na stůl dostali už loni v červenci, první čtení vládního návrhu bylo v září. Už v listopadu ale poprvé výbor pro zdravotnictví projednávání novely přerušil. Ve čtvrtek se situace opakovala. "Navrhla jsem přerušení, protože se opět stalo, že dorazily na poslední chvíli pozměňovací návrhy a my jsme se s nimi nestihli dostatečně seznámit," popsala Soňa Marková (KSČM).

Bič na cesťáky

Podle Hegerovy novely by například zástupci farmaceutických firem a lékaři nemohli vést jednání v ordinační době. Novela má ambici omezit také takzvanou kongresovou turistiku, kdy lékaři za peníze farmaceutické firmy jedou do ciziny, ovšem místo kongresu spíše na dovolenou. 

Kdyby novela prošla, lékárny by pacienty nemohly lákat na bonusy v podobě kompenzace za třicetikorunový poplatek. Novela také zvyšuje pokuty za nezákonné tlaky. Za ty by farmaceutickým firmám hrozilo až 15 milionů korun (o čem novela původně měla být, čtěte zde).

Ministerstvo původně zamýšlelo, že změny začnou platit od 1. ledna 2013. To se nestalo. Návrh počítá s tím, že by zákon vešel v účinnost dnem jeho vyhlášení. Tedy ve chvíli, kdy vyjde ve sbírce zákonů.

Dva z nich přitom podal poslanec TOP 09 Jiří Skalický, pod třetí se podepsal. "O obstrukce v žádném případě nejde, nikdy bych návrhy nepředložil proti vůli ministerstva zdravotnictví, s tím to bylo předem dojednané. Stejně jako s vedením výboru, že kvůli pozměňovacím návrhům nemusí projednávání přerušovat," řekl iDNES.cz Skalický.

Podle Plíška už poslanci k návrhu novely předložili celkem 12 pozměňovacích návrhů. A Plíšek se obává, že smršť bude ještě pokračovat. "Je to způsob, jak projednávání návrhu ve Sněmovně dále zdržovat," doplnil.

Náměstek také upozornil, že v posledním případě, kdy se hlasovalo o přerušení projednávání novely, odešli z jednání tři poslanci ODS - Ivana Řápková, Jan Florián a Tomáš Úlehla. "Tím de facto umožnili, aby přerušení bylo odhlasováno. Od koaličního partnera bych to nečekal a domnívám se, že je to věc, která by měla vést ke koaličnímu jednání," říká rozhořčeně Plíšek.

Úlehla iDNES.cz řekl, že v žádném případě neodešel účelově, ale kvůli nabitému pracovnímu programu a z rodinných důvodů. "Mám dceru v nemocnici," uvedl. "O žádnou zdržovací taktiku nejde. Někdy se stává, že ve stejnou dobu jednají současně jiné výbory či komise," dodal Florián.

Novela měla původně začít platit už v lednu

Výbory musí návrhy na změny zákonů projednat do 60 dnů. V tomto případě ale čerpá už více než dvojnásobný čas a Plíšek tvrdí, že u žádné z Hegerových novel se něco podobného ještě nestalo. Ministerstvo má po uplynutí lhůty právo návrh zákona předložit plénu Sněmovny i bez projednání na výboru. "Zvažujeme, že to v úterý učiníme," informoval Plíšek. Skalický tvrdí, že by se jednalo o nevídaný krok.

Oslovení politici odmítají, že by ve hře byl lobbing. Tvrdí, že ministerstvo předložilo nekvalitní novelu. Výhrady mají také k pozměňovacím návrhům kolegů. "Nemůžeme jako výbor dopustit, aby do Sněmovny šly zmetky," míní Marková.

"Místo jakýchkoliv reforem, místo návrhů, které by skutečně řešily rostoucí deficit a destabilizovaný stav zdravotnictví, náměstek Plíšek předkládá naprosto bezobsažný a vyprázdněný zákon," tvrdí Florián. Skalický pak soudí, že někteří kolegové jsou v celé problematice dezorientovaní.

Ministerstvo zdravotnictví skutečně část svých plánů odkládá. Nepřibývají nadstandardy, protikuřácký zákon půjde na vládu rovněž později. Prodleva je také u změn podmínek fungování zdravotních pojišťoven.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

Plavkyně Pechová překonala La Manche jako první handicapovaná žena

Handicapovaná plavkyně Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche. (25. srpna...

Markéta Pechová z Liberce si splnila svůj sen, ve svých čtyřiceti letech přeplavala kanál La Manche, přesně tak, jak si...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Najdete na iDNES.cz