Ukládání ostatků německých vojáků na chebském hřbitově (12. listopadu 2008)

Ukládání ostatků německých vojáků na chebském hřbitově (12. listopadu 2008) | foto: Martin Stolař, MAFRA

OBRAZEM: V Chebu začalo ukládání německých vojáků do hrobů

  • 17
Na chebském hřbitově začalo pohřbívání ostatků více než pěti tisíc německých vojáků, kteří na českém území padli za druhé světové války. Ukládání ostatků by mělo skončit do dvou týdnů.

Kosti německých vojáků v očíslovaných černých papírových krabicích ve tvaru malých rakví přivezl do Chebu kamion z vojenského prostoru v Brdech.

Předtím byly ostatky několik let v bývalé továrně v Ústí nad Labem, odkud je německý Lidový spolek pro péči o válečné hroby nechal převézt poté, kdy na nedůstojné uskladnění upozornila MF DNES.

Do hloubky osmdesáti centimetrů uložili během středy v Chebu prvních 450 papírových rakví. "První pohřbení vojáci jsou neznámí a nejspíš se je nikdy nepodaří identifikovat," řekl prezident německého spolku Reinhard Führer.

Ukládání ostatků německých vojáků na chebském hřbitově (12. listopadu 2008)

Beze jména zřejmě zůstane i většina ostatních padlých vojáků, pracovníkům spolku se podařilo jednoznačně  identifikovat pouze 1 322 vojáků. "Snažíme se najít a informovat jejich příbuzné, není to ale jednoduché. Zatím jsme zjistili jen 350 rodinných příslušníků," uvedl Führer.

Definitivní podobu by měl chebský válečný hřbitov dostat příští rok. Pietnímu místu bude vévodit velký kříž, na každých osm hrobů bude připadat menší kamenný kříž z granitu.

Ukládání ostatků německých vojáků na chebském hřbitově (12. listopadu 2008)

"Na křížích budou z každé strany uvedena jména mrtvých, tedy pokud je známe," vysvětlil Dietrich Wolfgang, který pohřbívání v Chebu řídí a už v roce 1992 se podílel na exhumaci padlých z jen několik desítek metrů vzdálených hrobů. "Nedaleko odsud byl vojenský  lazaret a později i tábor pro zajaté Němce," připomněl Wolfgang.

Kromě vojáků nalezne klid na chebském hřbitově i asi 450 civilistů, kteří za druhé světové války zemřeli na českém území.

Ukládání ostatků německých vojáků na chebském hřbitově (12. listopadu 2008)

Zahájení pohřbívání spojeného s vysvěcením duchovními z Čech i Německa se zúčastnil německý velvyslanec Helmut Elfenkämper i poradce ministra zahraničí České republiky Tomáš Kosta. Připomněl, že část války prožil v koncentračním táboře. "Část mé rodiny zemřela v Osvětimi, neměli to štěstí být pochováni. Musíme odpustit, ale nesmíme zapomenout," řekl Kosta.

Za pozemek v nevyužívané části hřbitova zaplatil německý spolek městu Cheb asi 25 milionů korun. Peníze město využije na zvelebení přilehlé části civilního hřbitova. Němci nesou i náklady na vybudování hřbitova, po dokončení převezme patronát nad pohřebištěm bavorská pobočka spolku.

V České republice už nechalo německé sdružení, které vyhledává a obnovuje hřbitovy, znovu pohřbít asi sedmnáct tisíc lidí. Nejvíce, téměř osm tisíc, v Brně, další pietní místa s více než dvěma tisícovkami pochovaných jsou ve Valašském Meziříčí, Karlových Varech, Mariánských Lázních.

Menší pak například v Plzni, Olomouci, Opavě či Plzni. Chebský válečný hřbitov bude po dokončení druhý největší v republice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video