OBRAZEM: Projděte si tajemný palác pražských arcibiskupů

  2:47aktualizováno  11:33
Nový "vládce" arcibiskupského paláce Dominik Duka se chystá zpřístupnit sídlo veřejnosti. Jeho předchůdci zde během dlouhých staletí shromažďovali jedinečná umělecká díla, která byla po léta návštěvníkům nepřístupna. Arcibiskup provedl exkluzivně MF DNES těmito krásnými prostory. Projděte si palác s námi.

Kardinál Dominik Duka v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí v Praze. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Velmi tajemným domem je arcibiskupský palác na Hradčanském náměstí. Miliony návštěvníků Pražského hradu, kteří ho míjejí, mohou jen tušit, co skrývá uvnitř.

O paláci neexistuje žádná publikace, informace nejsou ani na internetu. Reportéři MF DNES proto uvítali nabídku arcibiskupa Dominika Duky, že je tímto svým "novým domovem" rád provede.

Kardinál Dominik Duka v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí v Praze.Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.

Jeho dávný předchůdce Antonín Petr Příchovský (1707–1793), s nímž jsou spojeny rozsáhlé stavební úpravy paláce, přišel na pražské arcibiskupství stejně jako Duka z Hradce Králové. Může to mít nějakou souvislost? Odstartuje i nový arcibiskup velkolepé změny?

"Zasahovat do paláce nebudu, ale zpřístupním ho lidem. Jeho dveře bych rád otevíral o velkých církevních svátcích, aby si lidé mohli prohlédnout místa, v nichž se mnohdy rozhodovalo o osudech země. Vždyť pražskými arcibiskupy se stávala knížata či učenci z nejbližšího okolí panovníka," říká Duka.

To už jdeme do audienčního sálu, který sousedí s Dukovou pracovnou a v němž arcibiskup pobývá nejraději. Setkává se tady mimo jiné s biskupy.
Nedopitý šálek na masivním barokním stole napovídá, že dnes už tu návštěvu měl.

Kardinál Dominik Duka v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí v Praze.Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.

"Pojďte se podívat na balkon, z něhož kardinál Tomášek na konci totality zdravil skandující věřící. Hodně lidí touží po pohledu právě z tohoto balkonu," vybízí arcibiskup. Výhled na Hradčanské náměstí je okouzlující. Poprvé a ne naposled mi bezděky vyklouzlo obdivné, leč na církevní půdě nepříliš šťastné "jéžíšmarjá".

Duka se s pochopením usmívá. Čeká nás prý ještě úchvatnější pohled. A má pravdu. Tomu z vyhlídkové střechy paláce, kdy je katedrála "na dosah", se málokterý vyrovná. Arcibiskupův den začíná ranní modlitbou. A pokud je v Praze, tak v renesanční kapli svatého Jana Křtitele a Jana Nepomuckého. Historik umění Jiří Kotalík říká, že tak zachovalou historickou kapli nikde jinde neviděl.

Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.

Arcibiskup připraví virtuální prohlídku

Překvapí sochy Cyrila a Metoděje. Ale je tu i svatý Václav s dalšími českými patrony. Něco však nelze přehlédnout - pozlacené busty svatých Pavla a Petra. Jde o jednu z největších palácových cenností. Jejich podstavec kdysi zdobily drahokamy.

V třicetileté válce je však nájezdníci vyloupali. Busty uchránilo jen to, že jsou z pozlacené mědi. "Bohoslužbu máme ve čtvrt na sedm, a když jsem doma, tak ji vedu právě tady," vrací nás Duka do reality. Kapli navštívil papež Jan Pavel II., Benedikt XVI. i matka Tereza.

"Vidíte ten medailonek uprostřed oken? To je paladium Panna Marie Staroboleslavská, která propojuje cyrilometodějskou úctu se svatováclavskou," vysvětluje arcibiskup. Na jeho průvodcovství je patrná solidní průprava. Věnovat se mu však hodlá jen výjimečně. Pro veřejnost připravuje video, v němž "odtajní" dosud neznámý vnitřek paláce.
Dokument vyvěsí na webových stránkách arcibiskupství. Dnešek je předpremiérou.

Portréty nejsou, co bývaly

"Dnešní portrétisté tohle řemeslo starých mistrů už neumějí," postěžuje si Duka, když vcházíme do sálu s podobiznami arcibiskupů. Portréty kardinálů Berana a Tomáška vypadají vedle ostatních olejomaleb jako barevné obtisky.

Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.

Dukova tvář se rozzáří, když se chlubí cyklem unikátních gobelínů s výjevy domorodců v brazilské a africké džungli. Pozornost poutá i arcibiskupský trůn.

Náš hostitel na něm však ještě neseděl. Zato vzpomíná na předávání čestného doktorátu milánské univerzity kardinálovi Tomáškovi. Při nekonečných projevech italských hodnostářů se kardinál na trůnu propadal do dřímoty a zoufale se ptal: "Už skončí?!"

A hned za trůnem se kdysi konala utajená schůzka tří bývalých muklů: kardinála Tomáška, Václava Havla a Duky.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz