OBRAZEM: Projděte si tajemný palác pražských arcibiskupů

  2:47aktualizováno  11:33
Nový "vládce" arcibiskupského paláce Dominik Duka se chystá zpřístupnit sídlo veřejnosti. Jeho předchůdci zde během dlouhých staletí shromažďovali jedinečná umělecká díla, která byla po léta návštěvníkům nepřístupna. Arcibiskup provedl exkluzivně MF DNES těmito krásnými prostory. Projděte si palác s námi.

Kardinál Dominik Duka v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí v Praze. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Velmi tajemným domem je arcibiskupský palác na Hradčanském náměstí. Miliony návštěvníků Pražského hradu, kteří ho míjejí, mohou jen tušit, co skrývá uvnitř.

O paláci neexistuje žádná publikace, informace nejsou ani na internetu. Reportéři MF DNES proto uvítali nabídku arcibiskupa Dominika Duky, že je tímto svým "novým domovem" rád provede.

Kardinál Dominik Duka v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí v Praze.Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.

Jeho dávný předchůdce Antonín Petr Příchovský (1707–1793), s nímž jsou spojeny rozsáhlé stavební úpravy paláce, přišel na pražské arcibiskupství stejně jako Duka z Hradce Králové. Může to mít nějakou souvislost? Odstartuje i nový arcibiskup velkolepé změny?

"Zasahovat do paláce nebudu, ale zpřístupním ho lidem. Jeho dveře bych rád otevíral o velkých církevních svátcích, aby si lidé mohli prohlédnout místa, v nichž se mnohdy rozhodovalo o osudech země. Vždyť pražskými arcibiskupy se stávala knížata či učenci z nejbližšího okolí panovníka," říká Duka.

To už jdeme do audienčního sálu, který sousedí s Dukovou pracovnou a v němž arcibiskup pobývá nejraději. Setkává se tady mimo jiné s biskupy.
Nedopitý šálek na masivním barokním stole napovídá, že dnes už tu návštěvu měl.

Kardinál Dominik Duka v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí v Praze.Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.

"Pojďte se podívat na balkon, z něhož kardinál Tomášek na konci totality zdravil skandující věřící. Hodně lidí touží po pohledu právě z tohoto balkonu," vybízí arcibiskup. Výhled na Hradčanské náměstí je okouzlující. Poprvé a ne naposled mi bezděky vyklouzlo obdivné, leč na církevní půdě nepříliš šťastné "jéžíšmarjá".

Duka se s pochopením usmívá. Čeká nás prý ještě úchvatnější pohled. A má pravdu. Tomu z vyhlídkové střechy paláce, kdy je katedrála "na dosah", se málokterý vyrovná. Arcibiskupův den začíná ranní modlitbou. A pokud je v Praze, tak v renesanční kapli svatého Jana Křtitele a Jana Nepomuckého. Historik umění Jiří Kotalík říká, že tak zachovalou historickou kapli nikde jinde neviděl.

Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.

Arcibiskup připraví virtuální prohlídku

Překvapí sochy Cyrila a Metoděje. Ale je tu i svatý Václav s dalšími českými patrony. Něco však nelze přehlédnout - pozlacené busty svatých Pavla a Petra. Jde o jednu z největších palácových cenností. Jejich podstavec kdysi zdobily drahokamy.

V třicetileté válce je však nájezdníci vyloupali. Busty uchránilo jen to, že jsou z pozlacené mědi. "Bohoslužbu máme ve čtvrt na sedm, a když jsem doma, tak ji vedu právě tady," vrací nás Duka do reality. Kapli navštívil papež Jan Pavel II., Benedikt XVI. i matka Tereza.

"Vidíte ten medailonek uprostřed oken? To je paladium Panna Marie Staroboleslavská, která propojuje cyrilometodějskou úctu se svatováclavskou," vysvětluje arcibiskup. Na jeho průvodcovství je patrná solidní průprava. Věnovat se mu však hodlá jen výjimečně. Pro veřejnost připravuje video, v němž "odtajní" dosud neznámý vnitřek paláce.
Dokument vyvěsí na webových stránkách arcibiskupství. Dnešek je předpremiérou.

Portréty nejsou, co bývaly

"Dnešní portrétisté tohle řemeslo starých mistrů už neumějí," postěžuje si Duka, když vcházíme do sálu s podobiznami arcibiskupů. Portréty kardinálů Berana a Tomáška vypadají vedle ostatních olejomaleb jako barevné obtisky.

Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.

Dukova tvář se rozzáří, když se chlubí cyklem unikátních gobelínů s výjevy domorodců v brazilské a africké džungli. Pozornost poutá i arcibiskupský trůn.

Náš hostitel na něm však ještě neseděl. Zato vzpomíná na předávání čestného doktorátu milánské univerzity kardinálovi Tomáškovi. Při nekonečných projevech italských hodnostářů se kardinál na trůnu propadal do dřímoty a zoufale se ptal: "Už skončí?!"

A hned za trůnem se kdysi konala utajená schůzka tří bývalých muklů: kardinála Tomáška, Václava Havla a Duky.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

Zaorálek: kritik koalice s ANO, který má komplikované vztahy se Zemanem

Lubomír Zaorálek na programové konferenci (17. 6. 2017)

Lubomír Zaorálek je novým kandidátem sociální demokracie na post ministra kultury. Pokud prezident Miloš Zeman jeho...

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR COUNTRY MANAGER - ENERGETIKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz