OBRAZEM: Před devadesáti lety padl k zemi mariánský sloup

  11:46aktualizováno  16:45
Třetí listopadový den roku 1918 byl stržen mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí. Už devadesát let tak náměstí chybí jedna z jeho nejcennějších památek a dominant. Podívejte se, jak barokní dílo Jana Jiřího Bendla vypadalo.

Téměř čtrnáctimetrový sloup nesl dvoumetrovou pozlacenou sochu Panny Marie stojící na přemoženém drakovi. V rozích několikastupňového podstavce byly čtyři sochy andělů. | foto: Společnost pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Pomník věnoval městu císař Ferdinand III. na paměť uhájení Prahy před Švédy, ukončení třicetileté války a k oslavě Panny Marie. Byl vztyčen v roce 1650. Téměř čtrnáctimetrový sloup nesl dvoumetrovou pozlacenou sochu Panny Marie stojící na přemoženém drakovi. V rozích několikastupňového podstavce byly čtyři sochy andělů.

V rozích několikastupňového podstavce sloupu byly čtyři sochy andělů.

Symbol poroby, či památka?
Sloup je pro někoho symbolem vlády Habsburků, útlaku náboženství a nesvobody, pro jiného připomínkou úspěšné obrany Prahy před Švédy v roce 1648 nebo jen objektem, který na náměstí historicky patří.

"S mariánským sloupem počítal i sochař Šaloun, tvůrce Husova pomníku," vysvětlil, proč by se měl pomník na náměstí vrátit, historik architektury Zdeněk Lukeš. Proto je také Husův pomník nízký a placatý, vytvářel protiklad k vysokému a štíhlému sloupu. Spolu tu stály jen tři roky, pak byl sloup v prvních dnech nové republiky stržen.

Téměř čtrnáctimetrový sloup nesl dvoumetrovou pozlacenou sochu Panny Marie stojící na přemoženém drakovi. V rozích několikastupňového podstavce byly čtyři sochy andělů.

Stržení jako happening
3. listopadu 1918 se uskutečnil na Bílé hoře tábor lidu k připomenutí výročí bělohorské bitvy, připadající na 8. listopad. Při návratu demonstrantů ze shromáždění sloup strhli především Žižkované za pomoci tamních hasičů.

"Jedni údajně tahali za lano, druzí je s holemi v rukou jistili před hněvem zejména staroměstských, kteří šli sloup bránit," popsal událost sochař Jan Bradna ze Společnosti pro obnovu mariánského sloupu. Nešlo tak o spontánní výbuch lidového hněvu, ale o načasovanou akci, jakýsi happening bohémy kolem Franty Sauera, spisovatele a přítele Jaroslava Haška.

Stržení sloupu bylo jakýmsi happeningem bohémy kolem Franty Sauera, spisovatele a přítele Jaroslava Haška.

Hned poté vzniká společnost pro obnovu sloupu, která usilovala o jeho návrat, pořádala sbírky, výstavy, ale k obnově nedošlo. Společnost svou činnost znovu zahájila po roce 1989.

Město je proti znovuvztyčení sloupu
S obnovou nesouhlasí někteří památkáři. Poukazují i na to, že rekonstrukce ze zbylých fragmentů je těžko možná, a replika je tedy sporná. "Jsme proti znovuvztyčení," řekl šéf magistrátních památkářů Jan Kněžínek.

Proti umístění repliky sloupu je i pražská ČSSD. "Je sice pravda, že původní mariánský sloup byl historickou památkou, ale její rekonstrukci znemožňuje chybějící dokumentace," uvedl místopředseda klubu pražských zastupitelů za ČSSD Miroslav Poche. "Na Staroměstském náměstí by nakonec nestála ani přesná replika, ale pouze napodobenina," dodal.

Stržení sloupu bylo jakýmsi happeningem bohémy kolem Franty Sauera, spisovatele a přítele Jaroslava Haška.

Naopak zastánci v soše vidí zničené kulturní dědictví. O návratu by se mohlo rozhodnout v rámci budoucí soutěže na dostavbu Staroměstské radnice, kterou plánuje magistrát vyhlásit do dvou let. "Současný stav náměstí je dlouhodobě neudržitelné provizorium," potvrdil Jiří Kotalík, předseda komise, která by měla připravit podklady pro vyhlášení soutěže.

Na kopii sloupu se už léta pracuje

Už déle než deset let pracuje sochař Petr Váňa na zakázce, kterou mu určitě mnozí kolegové závidí. Přesto nemá jistotu, že až bude jeho dílo hotové, bude stát na místě, pro které ho vytváří. Tedy uprostřed Staroměstského náměstí.

Petr Váňa už jedenáct let tesá z kamenů z celého světa kopii mariánského sloupu, který byl stržen přesně před devadesáti lety. "Děláme to v naději, že sloup na náměstí stát bude," vysvětlil sochař Váňa.
Dílo má podle něho i hlubší symboliku. Na rozdíl od originálu, který byl z kamene z Čech, kopie vzniká z kamene přivezeného z celého světa, kromě Čech i z Itálie či Indie.
O návrat pomníku usilují členové Společnosti pro obnovu mariánského sloupu od roku 1990. Už v roce 1993 zasadili do dlažby základní kámen a před pěti lety představili dokončenou sochu Panny Marie.
"Kromě kopie sochy Panny Marie, která stojí u Týnského chrámu, je hotový také sloup a kamenné stupně, které k němu povedou," řekl místopředseda Společnosti pro obnovu mariánského sloupu Karel Kavička.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Hostem Rozstřelu bude Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL do eurovoleb

Lídr lidovců do eurovoleb Pavel Svoboda

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv bude Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

Další pochybná smlouva stála Národní galerii o 700 tisíc víc, než měla

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

V Národní galerii minulý týden skončil audit z ministerstva kultury, na jehož základě ministr Antonín Staněk odvolal...

Radní za ANO šířil pomluvy o šéfovi STAN. Teď tvrdí, že o ničem neví

První místopředseda STAN Vít Rakušan

Středočeský radní za hnutí ANO Martin Herman se před loňskými komunálními volbami pokusil neobvyklým způsobem zaútočit...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz