OBRAZEM: Lidé dali v Břevnově poslední sbohem Ivanu Medkovi

  10:50aktualizováno  12:06
V bazilice svaté Markéty v Břevnovském klášteře se lidé dopoledne rozloučili s někdejším kancléřem prezidenta Václava Havla, novinářem a muzikologem Ivanem Medkem. Na poslední cestě doprovodili muže oceňovaného pro noblesu a pevný charakter členové rodiny, Václav Havel nebo premiér Jan Fischer.

Bojovník za svobodu a demokracii Ivan Medek zemřel 6. ledna na nemoci a na stáří, jak uvedla jeho manželka Helena. Bylo mu 84 let. Vychoval tři děti, měl sedm vnoučat a šest pravnoučat.

Lidé, kteří chtěli dát Medkovi poslední sbohem, prostory chrámu zcela zaplnili. Katafalk s rakví obklopily květinové dary členů rodiny, prezidenta Václava Klause a jeho choti Livie i Klausova předchůdce na Hradě Václava Havla. Věnce poslaly také Rádio Svobodná Evropa či Praha 3, jejímž byl Medek čestným občanem, Nadace Charty 77 či Česká filharmonie.

Poslední rozloučení s někdejším kancléřem prezidenta Václava Havla, novinářem a muzikologem Ivanem Medkem proběhlo v bazilice svaté Markéty na pražském Břevnově. Na snímku stojí (zleva) Petr Pithart, Václav Havel a Ivo Mathé. (14. ledna 2010)

Petr Pithart, Václav Havel a Ivo Mathé v bazilice svaté Markéty na Břevnově. (14. ledna 2010)

Mezi smutečními hosty usedli také senátoři Jiří Dienstbier a Petr Pithart, předseda ODS Mirek Topolánek či kancléř prezidenta Václava Klause Jiří Weigl. V bazilice byli i někdejší Havlův mluvčí Ladislav Špaček, bývalý šéf Havlovy kanceláře Ivo Mathé, bývalý ministr vnitra Jan Ruml nebo někdejší zpravodajka Svobodné Evropy Lída Rakušanová.

Mirek Topolánek a Jan Fischer při poslední rozloučení s Ivanem Medkem, které proběhlo v bazilice svaté Markéty na pražském Břevnově. (14. ledna 2010)

ZEMŘEL IVAN MEDEK

Odešel novinář, kritik hudby i režimu a Havlův kancléř

Zádušní mši vedl biskup Václav Malý, který poslední léta Medka duchovně doprovázel. Naposledy se s ním setkal na Silvestra, kdy ho i zaopatřil.

"Byl to člověk střízlivý, nezištný a prokázal obrovskou trpělivost. Byl to opravdu chlap, který neměl potřebu prosazovat se a vítězit, který byl hluboce přesvědčen o pravdě, kterou poznal," řekl v pietním projevu biskup Malý. Upozornil, že Medek dovedl překonávat strach, který měl, a přetvořit ho v něco pozitivního. "Nežil z jistoty postavení a zajištění - musel během svého života po vnějších zásazích opustit dvanáctkrát místo, kde momentálně pracoval," dodal Malý.

Jiří Dienstbier, Jan Ruml a Karel Schwarzenberg při poslední rozloučení s Ivanem Medkem, které proběhlo v bazilice svaté Markéty na pražském Břevnově. (14. ledna 2010)

Jiří Dienstbier, Jan Ruml a Karel Schwarzenberg při poslední rozloučení s Ivanem Medkem, které proběhlo v bazilice svaté Markéty na pražském Břevnově. (14. ledna 2010)

Během obřadu zazněla na přání zesnulého stará duchovní píseň Soudce všeho světa, bože.

Ivan mi uložil, abych vás pozvala do hospody

Pak se pozůstalí odebrali na smuteční hostinu. "Uložil mi, abych vás všechny pozvala do hospody. Proto se všichni sejdeme v Tereziánském sále kláštera, kde je teplo, něco k pití a můžeme se tam vzájemně potěšit," řekla vdova Helena Medková. "Ivan říkal, abychom se trochu poveselili," dodala.

"Na Ivana Medka budu vzpomínat jako na čestného a zásadového člověka, který byl přitom velmi skromný a měl smysl pro humor," řekl první český prezident Václav Havel.

Václav Havel při poslední rozloučení s Ivanem Medkem, které proběhlo v bazilice svaté Markéty na pražském Břevnově. (14. ledna 2010)

Václav Havel přinesl kytici rudých růží. (14. ledna 2010)

Ivan Medek chtěl být původně historikem, věnoval se hudbě, působil jako hudební publicista, kritik a organizátor. Životní peripetie jej zavedly leckam - od mytí nádobí v hospodě až po funkci prezidentova kancléře. Po válce spoluzakládal a vedl Český komorní orchestr a pracoval i jako koncertní jednatel mimo jiné v České filharmonii.

Medek patřil mezi signatáře Charty 77. V srpnu 1978 byl ale po nátlaku StB přinucen emigrovat do Vídně. Ještě v listopadu 1989 četl jako redaktor Hlasu Ameriky do éteru spolu s kolegy jména signatářů manifestu Několik vět a v roce 1990 už byl v Praze k dispozici Václavu Havlovi, v jehož těsné blízkosti strávil na Pražském hradě šest let.

Poslední rozloučení s Ivanem Medkem proběhlo v bazilice svaté Markéty na pražském Břevnově. (14. ledna 2010)

Poslední rozloučení s Ivanem Medkem proběhlo v bazilice svaté Markéty na pražském Břevnově. (14. ledna 2010)

Za svoji práci i postoje získal Ivan Medek mimo jiné Řád T. G. Masaryka III. třídy (1991), medaili Za zásluhy (1999), čestnou plaketu předsedy vlády ČR (2008) a loni v únoru novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš požádal Zemana, ať pomůže rychle dořešit otázku ministra kultury

Premiér Andrej Babiš (ANO) se 20. srpna 2019 v Lánech setkal s prezidentem...

Premiér a šéf ANO Andreje Babiš požádal prezidenta Miloše Zemana, aby bylo možné rychle dořešit problém nového ministra...

Česko si připomíná invazi 1968 i nepokoje 1969, chystá se pochod Prahou

První výročí srpnové okupace. České ozbrojené složky ve službách komunistického...

Česko si desítkami akcí připomíná výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 i demonstrace o...

Maláčová a Schillerová jednaly o rozpočtu pět hodin. Bez výsledku

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Úterní jednání ministryň práce Jany Maláčové (ČSSD) a financí Aleny Schillerové (ANO) o rozpočtu pro resort práce na...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz