Náznaky různých krizových scénářů zazněly na setkání špiček vojenské a bezpečnostní komunity jen pár metrů od budovy generálního štábu v Praze.
Na čem stojí obrana Česka
|
Česko totiž podle závazku vlády i ministerstva obrany čeká revize jednoho z hlavních strategických materiálů - obranné strategie. Její tvůrci chtějí reagovat na nové hrozby a vnést řád do obranného plánování.
To totiž v současnosti překypuje různými vizemi, plány, strategiemi a koncepcemi z minulých let, což budí obavu, že se rodí jen další štos do police. Jaká bude konečná podoba a dopad dokumentu, však zatím nelze předjímat.
Upřímnost díky anonymitě
Organizátoři schůzky desítek zástupců současného i bývalého vedení armády, zpravodajské komunity a lidí z vedení ministerstva zvolili pro setkání pravidlo "Chatham House". To má napomáhat upřímnosti a otevřenosti a ve zkratce znamená, že lze publikovat tvrzení aktérů, ti ale zůstanou anonymní. Portál iDNES.cz toto pravidlo respektuje.
S překvapující upřímností tak jako reálný scénář zazněla například obava z napětí a konfliktů v Evropě, které může vyvolat případný krach "faktické evropské federalizace a konec eura". Slova, která donedávna patřila do říše fantazie, nyní zazněla vážně - ne jako politický argument pro hlubší integraci EU, ale čistě jako možnost, s níž je třeba počítat.
Co také zaznělo o penězích
Portál iDNES.cz se účastnil jednání v režimu "Chatham House", a tak nezveřejňuje autory výroků. |
Čekejte vše od migrace po hackery, ale rozhodně ne mír
Mezi dalšími faktory, na které by se v budoucnu Česko mělo připravit, pak panelisté jmenovali například vítězství islamistických stran ve volbách v zemích, kde padly při arabském jaru dlouholeté vlády, náboženské střety (zejména islámu s křesťanstvím), migrační vlny či narůstající hrozbu kybernetických útoků.
A také to, co bezpečnostní komunita řeší už delší dobu, ale široká veřejnost zatím příliš nevnímá, totiž že se pozornost Ameriky odvrací od Atlantiku k Pacifiku v době, kdy podíl výdajů evropských zemí NATO na obranu klesl z 50 na 25 % a slíbená dvě procenta HDP v Alianci na obranu dávají jen USA, Británie a Řecko.
Jinými slovy - to NATO, na které dosud spoléháme, dává na obranu čím dál méně peněz, USA jsou stále vzdálenější a kromě toho místo do Evropy hledí k Číně.
Zmíněné Řecko se stalo příkladem hlavně v negativním smyslu - i kvůli někdejšímu masivnímu zbrojení v regionální rivalitě s Tureckem se totiž hospodářsky hroutí. "Ekonomické kolapsy už se netýkají jen vzdálených zemí, ale i našich spojenců," připomněl jeden z účastníků diskuse.
Pesimistické zhodnocení pak zaznělo ze zpravodajské komunity: "Svět nedospěl k mírovému soužití a v dalších padesáti letech to nepředpokládáme."
Výjimkou, které výslovně nevadilo být jmenován, byl zástupce náčelníka generálního štábu generálmajor Petr Pavel.
"V Česku chybí širší debata o bezpečnostních tématech. V duchu hesla 'bližší košile než kabát' bude občany přirozeně víc pálit cena vajec a benzinu než obrana. Už ve druhé polovině tohoto roku přitom reálně hrozí, že armáda bude zajišťovat jen ty nejnutnější úkoly související s ochranou vzdušného prostoru České republiky a zahraničních misí. Pokud trend škrtů v obraně nezvrátíme, budeme brzy nuceni přiznat, že jsme v zajištění obrany země selhali," řekl generál.
Proč armádě chybějí peníze?
Pravidlo Chatham HouseVzniklo v roce 1927 v britském Královském institutu mezinárodních vztahů. Otevřenost při formulování názorů měla pomoci zlepšovat vztahy Británie s jinými zeměmi. |
Problémy, s nimiž se armáda potýká, není ani tak těžké pojmenovat, horší už to je s jejich řešením. V případě financí hraje roli i řada afér z minulých let (gripeny, pandury, minomety a mnoho dalších), které zdecimovaly důvěru veřejnosti v účelnost investic do obrany.
Pro vlády, fungující v cyklu volebních období, kvůli tomu peníze armádě představují spolehlivý způsob, jak ztratit popularitu. A ač si nikdo válku v blízkosti Česka nepřeje, výdaje na armádu v době míru prostě mnozí lidé považují za zbytečné a protestují proti nim.