Obrana tajila tělocvičnu za miliony, věděli o ní jen vyvolení důstojníci

  13:52aktualizováno  13:52
MF DNES odhalila utajovanou tělocvičnu, kterou nechali postavit funkcionáři ministerstva obrany údajně pro své úředníky. Problém je však v tom, že kromě důstojníků o "fitku" za téměř dva miliony korun nikdo nevěděl. Úředníci se o tělocvičně dozvěděli až ve chvíli, co se o ni začali zajímat reportéři.

Miroslav Štábl, zástupce ředitele kanceláře ministra obrany, je jedním z mála vyvolených, kdo o tajné posilovně v,ministerstva věděl

Tělocvičnu se podařilo odhalit při pátrání po pochybných investicích. Nákladně vybudovanou a zařízenou posilovnu v podzemí budovy ministerstva využívalo jen jeho několik vedoucích funkcionářů. Nevěděli o něm dokonce ani lidé, kteří přímo nad těmito prostory pracovali.

Na tělocvičně "jen pro papaláše" je zajímavé i to, že názorně rozkrývá, jak, pro koho a za jakých podmínek se na ministerstvu v minulosti utrácely peníze.

Prohlídka sklepů? Kdepak!

Ještě nedávno by ministerstvo obrany bez diskuse smetlo ze stolu žádost o prohlídku sklepů budovy, která sousedí se sídlem šéfa resortu Alexandra Vondry a je střežena bezpečnostními kamerami i vojenskou policií.

Teď u vchodu do rozsáhlého ministerského areálu čeká Vondrův mluvčí Jiří Grund a s menšími rozpaky nás doprovází k budově, na kterou ukazujeme. V jejím suterénu má být podle informací MF DNES fitness centrum, které je přístupné jen několika málo vyvoleným pracovníkům ministerstva.

Jedním z „vyvolených“ je šéf odboru vnitřní správy a zástupce ředitele kanceláře ministra obrany Miroslav Štábl. Ten také po chvíli čekání přináší klíče a ukazuje nám zrekonstruovaný sklep, v němž prý dříve pobíhaly jen myši. Rekonstrukci za 1,7 milionu korun (alespoň podle tvrzení tiskového odboru) považuje za dobrou službu pracovníkům odboru financování a účetnictví, kteří v budově sídlí a mohou si v tělocvičně zasportovat.

„Vojáci z povolání jsou navíc každoročně testováni z tělesné kondice. Hlavně pro ně jsme tělocvičnu postavili,“ vysvětluje Štábl.

Potíž je však zřejmě v tom, že do ní má přístup jen málokdo. Přesněji – nevědí o ní ani dlouholetí pracovníci ministerstva obrany. Štábl to rezolutně popírá: „Není to pro dvacet či třicet lidí, ale jen pro menší skupinku – pro tu je tělocvična šitá na míru a kdykoliv přístupná.“ Jiný názor mají někteří lidé z kabinetu ministra. „Jde o soukromou gubernii skupiny lidí a náklady na rekonstrukci sklepa a zařízení fitness centra jsou mnohem vyšší, než vám sdělili,“ říká jeden z nich, který si kvůli obavě z postihu přeje zůstat v anonymitě.

Desítky drobných rekonstrukcí za desítky milionů

„Říkáte, že si mohu v suterénu zacvičit? To je mi ale novinka!“ nevychází z údivu kapitán Šmoldas, který si kvůli cigaretě vyběhl na pár minut před budovu. Je prý ale nováčkem, který se ještě nestačil rozkoukat. MF DNES proto oslovila i další pracovníky ministerstva a pro všechny byla existence tajemné tělocvičny velkým překvapením. Dokonce i pro zástupce mluvčího Grunda Jana Pejška z tiskového odboru byl objev dvou sálů fitness (jeden slouží jako zrcadlový) velkým překvapením. A to má Pejšek vykachlíkovaná sportoviště s masážními sprchami a nejrůznějšími typy trenažérů téměř pod okny své kanceláře.

Dobře vybavenou podzemní tělocvičnu „pouze pro vyvolené“ považují ekonomové ministerstva, s nimiž MF DNES okolnosti jejího vzniku konzultovala, za ukázkový příklad toho, jak se v desítkách drobných – a leckdy také dobře utajených – stavebních projektů ministerstva obrany utápěly po léta desítky a často i stovky milionů. Zpravidla bez soutěže.

Bezděky to při obhajobě užitečnosti podzemního fitness centra připouští i Miroslav Štábl. Chvílemi se až zdá, jako kdyby chtěl odvést pozornost.

„Stavební práce, které si objednáváme, jsou hrozně předražené. Leccos se dokonce děje za mými zády a některé věci jsem už ohlásil vojenské policii,“ říká Štábl. Za jeho zády byla prý „upečena“ devatenáctimilionová zakázka na oplocení areálu ministerstva obrany. Včetně poměrně rozsáhlého úseku, který byl nedávno opraven.

„Právě jeho rekonstrukce by nás přišla na tři a půl milionu korun. Ty peníze měly být přitom převedeny z fondu na úklid,“ svěřuje se Štábl. A z rukávu sype další tipy o nevýhodných stavebních projektech – třeba na rozsáhlou výměnu oken jedné z budov, aniž o tom její správce věděl.

Nikdo mi nic neřekne a není to poprvé, zlobí se mluvčí

Mluvčí ministra obrany Jiří Grund neskrýval zlobu, že tělocvična byla před zaměstnanci ministerstva tak dlouho dobře utajována.

Sám se jako mluvčí dostal do nepříjemné situace. „Není to poprvé, kdy jsem se tu zcela náhodou dozvěděl o něčem, co by mělo být všeobecně známo. Dobrá informovanost lidí – to je jeden z velkých problémů tohoto ministerstva,“ říká Grund, jehož si přivedl ministr Vondra.

O tom, že na ministerstvu obrany rádi cvičí, svědčí i to, že jen za poslední dva roky se tam utratilo za cvičební trenažéry 20 milionů korun.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

VIDEO: Do Brna přiletěl legendární americký vrtulník Black Hawk

V Brně přistál slavný vrtulník Black Hawk. Lidé ho mohou prohlédnout v rámci...

Black Hawk nebo též Černý jestřáb známý také ze slavného filmu Ridleyho Scotta přistál v neděli na brněnském...

Při nehodě výletního vláčku se zranilo šest cestujících, z toho čtyři děti

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Víkendová výstava historických traktorů a stabilních motorů, která se konala v Jabloňově na Žďársku skončila v neděli...

KOMENTÁŘ: Babiš vyhrál eurovolby, ale s vráskami na čele

Předseda ANO Andrej Babiš komentuje na tiskové konferenci úspěch hnutí ve...

Vyhrál volby, o polovinu zvýšil zisk z těch předchozích, ale důvod k bouřlivé oslavě Andrej Babiš nemá. Hnutí ANO...

Najdete na iDNES.cz