Senátor KDU-ČSL řekl, že ostatní státy Evropy postupně a každý jinou formou přistupují k tomu, jak zavést či znovu obnovit základní vojenskou službu.
„My máme pořád takový pocit, že žijeme ve světě, kde se každý z nás může rozhodnout, jak chce, a nikdo mu nemá co nařizovat. Já jsem přesvědčen, že obrana vlasti není věcí jenom osobního rozhodnutí, ale je to úkol státu - chránit vlast a chránit národ,“ vysvětlil Čunek.
Rusko se nezastaví, máme čtyři až šest let, abychom se připravili, říká Fiala![]() |
Základní vojenskou služby nechystáme, opáčila senátorovi ministryně obrany Černochová
„Základní vojenskou službu nechystáme,“ opáčila mu ministryně obrany za ODS Jana Černochová, která přišla do Senátu podpořit novelu zákona o vojácích z povolání.
Až na jeden milion korun by se podle ní měl zvýšit jednorázový náborový příspěvek ze současného maxima, které činí 250 tisíc korun. Cílem je podle ministerstva obrany podpořit doplnění početních stavů armády a udržení současného personálu.
„To je něco, čím chceme motivovat nejenom současné příslušníky, aby zůstali, ale přijmout i samozřejmě taková opatření, aby do armády vstupovalo více lidí,“ uvedla Černochová.
Čunek následně argumentoval, že máme desítky procent mladých mužů, kteří nikdy nemuseli nikoho poslechnout a základní vojenská služba by to mohla změnit. „Čekat na to, až bude pozdě, není dobře, jen zbraně nás nezachrání,“ zdůvodnil lidovecký senátor.
„Vojna nemůže nahrazovat nefunkční rodinu,“ odvětila mu Černochová a upozornila na to, že i bez základní vojenské služby existuje branná povinnost, která se týká každého občana od 18 do 60 let.
„Obnovení základní vojenské služby je něco, co je nereálné,“ dodala ministryně obrany v Senátu.