Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Obnovení boskovické synagogy zaplatí svět

  17:07
Ještě letos se díky zahraniční pomoci stane boskovická synagoga místem sloužícím kulturnímu a společenskému životu. Oprav se dočkají především vnitřky, počítá se také počítá také se zrestaurováním unikátních barokních výmaleb kleneb a stěn pocházejících z roku 1705. Peníze na tyto rozsáhlé práce získali památkáři a židovská obec z World Monuments Fund, tedy ze Světového památkového fondu sídlícího v New Yorku. Během měsíce se začnou restaurovat unikátní barokní výmalby na vnitřních stěnách synagogy.

World Monuments Fund, jako světová dobročinná organizace, která se snaží zachovat památky, zařadila boskovickou židovskou synagogu na seznam nejohroženějších památek světa. Přitom se žádostí o dotaci z českých fondů na záchranu dědictví, které vypisuje ministerstvo kultury, brněnská židovská obec neuspěla.

Židovská obec i památkáři berou pomoc ze zahraničí jako velký úspěch, protože světový fond se podílí jen na záchraně ohrožených významných památek po celém světě. Tato organizace získává peníze na pomoc kulturním památkám především od nevládních organizací a také z jiných fondů.

"Je to opravdu mimořádná věc, že se nám to podařilo. Grant jsme podali už před třemi roky. Když jsem byl soukromě v New Yorku, navštívil jsem sídlo fondu a vysvětlil, v čem spočívají hodnoty synagogy. Nakonec se nám podařilo získat z tohoto fondu dva a půl milionu korun," netají radost Jaroslav Klenovský z brněnské židovské náboženské obce, které synagoga patří.

Světový památkový fond se v tuzemsku podílí na financování oprav jen několika nejvýznamnějších památek. Na seznam ohrožených památek byl zapsán například betlém z Kuksu v Pardubickém kraji, fond spoluprácuje na obnově památek v Českém Krumlově, deset let se už fond podílí s brněnským památkovým ústavem na obnovách v Lednicko-valtickém areálu.

"Největší dotace jsme získali loni. Spolupracovali jsme na opravě zámečku Randezvous ve Valticích, zámecké kaple ve Valticích a zámeckého skleníku v Lednici," přiblížil ředitel Památkového ústavu v Brně Jaromír Míčka. Podle něj je spolupráce s tímto fondem velmi přínosná.

"Nejenže dostáváme peníze, ale přispívá to i k výměně odborných zkušeností," řekl. Také ředitel brněnského památkového ústavu Jaromír Míčka je přesvědčen, že se vedení brněnské židovské obce povedl husarský kousek získáním peněz z této zahraniční organizace. "V žádném případě to není běžné a navíc většinou financují významné památky," podotkl.

"Na počátku osmnáctého století židovští malíři z Východu vymalovali interiér dekorativní a vegetativní výzdobou a hebrejskými liturgickými texty. Tato výmalba byla později zamalovaná, nyní by se měl zakonzervovat stav výmalby, který je dochován," vysvětlil Jaroslav Klenovský z židovské obce. Kromě toho se počítá také s obnovou kamenných prvků na svatostánku, kamenných pokladniček, ale také dřevěných balkonů a železných mříží do oken a oddělujících řečniště.

Opravy v boskovické synagoze začaly v osmdesátých letech, kdy se synagoga měla stát kulturním zařízením. Počítalo se tehdy i s přístavbou pro šatny a zázemí. Po roce 1989 začali tehdejší boskovičtí radní s odvlhčením budovy, zajištěním statiky a opravami venkovní fasády. "Poté, co byla v roce 1994 synagoga vrácena židovské obci, postupuje oprava dost pomalu, obtížně sháníme peníze. Neuspěli jsme ani s žádostí na zařazení této památky do programů záchrany kulturních památek," popsal Klenovský.

Boskovice jsou jedním ze čtyř nejvýznamnějších židovských center na Moravě.

 

 

 

 

Na zrestaurování boskovické sysnagogy poskytl peníze World Monuments Fund, tedy Světový památkový fond sídlící v New Yorku. (19. února 2001)

Na zrestaurování boskovické sysnagogy poskytl peníze World Monuments Fund, tedy Světový památkový fond sídlící v New Yorku. (19. února 2001)

Synagoga v Boskovicích dostala dotaci ze Světového památkového fondu na rekonstrukci fresek. Restaurátorské práce mají začít v březnu. (19. února 2001)

Synagoga v Boskovicích dostala dotaci ze Světového památkového fondu na rekonstrukci fresek. Restaurátorské práce mají začít v březnu. (19. února 2001)

Synagoga v Boskovicích dostala dotaci ze Světového památkového fondu na rekonstrukci fresek. Restaurátorské práce mají začít v březnu. (19. února 2001)

Autor:

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemanovy hyeny. Je to projev nejhlubšího úpadku, řekl Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil označil ve čtvrtek za projev nejhlubšího úpadku, když se prezident Miloš Zeman opět...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Nejprve otevřeme kadeřnictví. Ostatní musí ještě počkat, říká Havlíček

Premium Ministr a místopředseda vlády Karel Havlíček promluvil o tom, jak bude probíhat rozvolňování bez systému PES....

Lidí s potížemi po vyléčení přibývá. Postcovidová centra je musí odmítat

Ne pro každého končí jeho boj s covidem-19 okamžikem, kdy uplyne čtrnáctidenní izolace. Jak přibývá lidí, kteří si...

Máme 250 milionů na vývoj české vakcíny, projekt čeká na souhlas Arenbergera

Nyní pozastavený projekt na vývoj české vakcíny s rozpočtem 250 milionů čeká na schválení novým ministrem zdravotnictví...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...