Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Obnovení boskovické synagogy zaplatí svět

  17:07aktualizováno  17:07
Ještě letos se díky zahraniční pomoci stane boskovická synagoga místem sloužícím kulturnímu a společenskému životu. Oprav se dočkají především vnitřky, počítá se také počítá také se zrestaurováním unikátních barokních výmaleb kleneb a stěn pocházejících z roku 1705. Peníze na tyto rozsáhlé práce získali památkáři a židovská obec z World Monuments Fund, tedy ze Světového památkového fondu sídlícího v New Yorku. Během měsíce se začnou restaurovat unikátní barokní výmalby na vnitřních stěnách synagogy.

World Monuments Fund, jako světová dobročinná organizace, která se snaží zachovat památky, zařadila boskovickou židovskou synagogu na seznam nejohroženějších památek světa. Přitom se žádostí o dotaci z českých fondů na záchranu dědictví, které vypisuje ministerstvo kultury, brněnská židovská obec neuspěla.

Židovská obec i památkáři berou pomoc ze zahraničí jako velký úspěch, protože světový fond se podílí jen na záchraně ohrožených významných památek po celém světě. Tato organizace získává peníze na pomoc kulturním památkám především od nevládních organizací a také z jiných fondů.

"Je to opravdu mimořádná věc, že se nám to podařilo. Grant jsme podali už před třemi roky. Když jsem byl soukromě v New Yorku, navštívil jsem sídlo fondu a vysvětlil, v čem spočívají hodnoty synagogy. Nakonec se nám podařilo získat z tohoto fondu dva a půl milionu korun," netají radost Jaroslav Klenovský z brněnské židovské náboženské obce, které synagoga patří.

Světový památkový fond se v tuzemsku podílí na financování oprav jen několika nejvýznamnějších památek. Na seznam ohrožených památek byl zapsán například betlém z Kuksu v Pardubickém kraji, fond spoluprácuje na obnově památek v Českém Krumlově, deset let se už fond podílí s brněnským památkovým ústavem na obnovách v Lednicko-valtickém areálu.

"Největší dotace jsme získali loni. Spolupracovali jsme na opravě zámečku Randezvous ve Valticích, zámecké kaple ve Valticích a zámeckého skleníku v Lednici," přiblížil ředitel Památkového ústavu v Brně Jaromír Míčka. Podle něj je spolupráce s tímto fondem velmi přínosná.

"Nejenže dostáváme peníze, ale přispívá to i k výměně odborných zkušeností," řekl. Také ředitel brněnského památkového ústavu Jaromír Míčka je přesvědčen, že se vedení brněnské židovské obce povedl husarský kousek získáním peněz z této zahraniční organizace. "V žádném případě to není běžné a navíc většinou financují významné památky," podotkl.

"Na počátku osmnáctého století židovští malíři z Východu vymalovali interiér dekorativní a vegetativní výzdobou a hebrejskými liturgickými texty. Tato výmalba byla později zamalovaná, nyní by se měl zakonzervovat stav výmalby, který je dochován," vysvětlil Jaroslav Klenovský z židovské obce. Kromě toho se počítá také s obnovou kamenných prvků na svatostánku, kamenných pokladniček, ale také dřevěných balkonů a železných mříží do oken a oddělujících řečniště.

Opravy v boskovické synagoze začaly v osmdesátých letech, kdy se synagoga měla stát kulturním zařízením. Počítalo se tehdy i s přístavbou pro šatny a zázemí. Po roce 1989 začali tehdejší boskovičtí radní s odvlhčením budovy, zajištěním statiky a opravami venkovní fasády. "Poté, co byla v roce 1994 synagoga vrácena židovské obci, postupuje oprava dost pomalu, obtížně sháníme peníze. Neuspěli jsme ani s žádostí na zařazení této památky do programů záchrany kulturních památek," popsal Klenovský.

Boskovice jsou jedním ze čtyř nejvýznamnějších židovských center na Moravě.

 

 

 

 

Na zrestaurování boskovické sysnagogy poskytl peníze World Monuments Fund, tedy Světový památkový fond sídlící v New Yorku. (19. února 2001)

Na zrestaurování boskovické sysnagogy poskytl peníze World Monuments Fund, tedy Světový památkový fond sídlící v New Yorku. (19. února 2001)

Synagoga v Boskovicích dostala dotaci ze Světového památkového fondu na rekonstrukci fresek. Restaurátorské práce mají začít v březnu. (19. února 2001)

Synagoga v Boskovicích dostala dotaci ze Světového památkového fondu na rekonstrukci fresek. Restaurátorské práce mají začít v březnu. (19. února 2001)

Synagoga v Boskovicích dostala dotaci ze Světového památkového fondu na rekonstrukci fresek. Restaurátorské práce mají začít v březnu. (19. února 2001)

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při špatném nošení mohou roušky proti koronaviru spíš uškodit, říká WHO

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Den poté: musíme se vrátit k odpovědnosti sami za sebe

Vedle mnoha negativ přinesla koronavirová krize šanci se nadechnout. Den poté rozjet transformaci hospodářství a také...

Počet nakažených v Česku vzrostl na 3 869, zemřeli další dva lidé

Nárůst počtu potvrzených případů nemoci COVID-19 ve čtvrtek v Česku dále zpomaloval. Podle údajů ministerstva...

V zahraničí je ještě kolem 2 500 Čechů usilujících o pomoc s návratem domů

Celkem je podle ministerstva zahraničí ve světě ještě asi 2 500 českých občanů, kteří projevili zájem o repatriaci....

Pomoc státu podnikatelům má být s krytím části nájemného, navrhuje TOP 09

Stát by měl podle TOP 09 pomoci drobným podnikatelům, kteří museli zavřít provozovnu kvůli zabránění šíření koronaviru,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....