Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Oblíbené natáčení učitelů na mobil chce přistřihnout ministerstvo

  17:05
Školáky to baví, učitelé jsou naštvaní. Řeč je o natáčení spolužáků či kantorů na mobil. Mnohá videa končí na internetu, mnohá už způsobila učitelům problémy. Používání telefonů při vyučování je přitom na řadě škol zakázané. Nový fenomén už zajímá i ministerstvo školství.

Školáci používají mobily i při vyučování. | foto: Profimedia.cz

Když si na YouTube zadáte do vyhledávače slovo "škola", ukážou se vám stovky záznamů. Některá videa jsou natočená o přestávkách, jiná při vyučování. Většina z nich je ale poměrně nevinná.

Narazíte například na video Učitel si neví rady. Studenti natočili při vyučování kantora, který měl problém s příkladem na tabuli.


Studentka libereckého Gymnázia F. X. Šaldy zase vystavila šot, jak při hodině zpívá německou hymnu. "To, že mě natáčí, jsem věděla. Dát ho na YouTube byl můj nápad. Jednak jsem ho chtěla ukázat pár přátelům a za druhé to byl pořádný úlet a já byla zvědavá, zda bude veřejností hodnocen pozitivně, či negativně," vysvětluje čerstvá maturantka Jitka Pavlíková. - video můžete vidět zde

Na její škole však už řešili i méně nevinné video. Student ze 3. ročníku natočil na mobil učitelku, jak se snaží nastolit ve třídě klid, ale příliš jí to nejde.

"Video bylo zveřejněno na YouTube. Dotyčná učitelka měla pak problémy. Dokonce se mluvilo o její výpovědi. Autor videa byl sice pozván do ředitelny na kobereček, ale celá kauza se nakonec zametla a nikdo nebyl postižen, pokud vím," řekla iDNES.cz Pavlíková. 

. dětský psycholog hostem iDNES.cz

Václav Mertin odpovídal čtenářům na dotazy ohledně mobilů ve škole

Svá školní videa dává na internet i osmnáctiletý student pražské Střední sociální školy sv. Zdislavy. Natočeného učitele by však na web nedal.

"Jestli by třeba šel profesor do hodně vypjatých situací, tak bych to možná natočil jako důkaz, jinak možná pro srandu. Ale nevím, zda by mě napadlo to dávat na web, nejen kvůli sobě, ale i kvůli tomu profesorovi," řekl iDNES.cz student, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Učitelé však na internetu často hrají hlavní roli. Poslední známý případ se stal v železnobrodské základní škole. 

Tamní ředitel Jiří Pacholík strčil do jednoho z žáků a uštědřil mu při vyučování políček. Nejdřív ho vybídl, aby sklidil věci z uličky. Žák ale reagoval větou ve smyslu: "Slož si to sám, ty šmejde". Ředitel dal po zveřejnění záznamu na internetu výpověď. - článek o řediteli, který dal facku žákovi, najdete zde 


"To je přeci jen jiný šálek kávy než ´moje´ hymna, která nikomu neubližuje, maximálně mně. Rodiče mne vychovali s tím, že mám ctít autority. Bohužel v dnešní době, kdy vzájemná úcta mezi lidmi už takřka vymizela, se nelze divit, že vznikají otřesná videa, kdy žáci nasazují učitelům koše na hlavy nebo jim nadávají," komentuje video Pavlíková.

Zakažte mobily při hodině, radí inspekce
Česká školní inspekce školám radí, aby daly zákaz používání mobilů do svého školního řádu.

"Školní řád je dokumentem, podle kterého škola funguje a který si vytváří sama. Existují jen základní ustanovení, co by se mělo v řádu objevit a na co by školy neměly zapomenout," uvedl mluvčí inspekce Libor Vacek.

S názorem školní inspekce souhlasí i ministr školství Ondřej Liška. "Nejlepším řešením je, když si zákaz zavedou školy individuálně. Například úpravou školního řádu," řekl už dříve ministr školství v anketě iDNES.cz.  - čtěte ANKETA: Ředitel fackující drzého žáka se zachoval pochopitelně

Železnobrodská škola ale podle zjištění iDNES.cz takový zákaz ve svém školním řádu má. Při hodinách jsou mobily zakázané, přesto se některému z žáků podařilo incident natočit.

Mobily na školách zajímají i ministerstvo
Případu ze železnobrodské školy se týkala i jedna otázka při on-line rozhovoru iDNES.cz s náměstkem ministra školství Jindřichem Kitzbergerem. Čtenář se zajímal, zda ministerstvo udělá něco, aby se něco podobného už neopakovalo.

"Tak to samozřejmě žádným opatřením z centra nevyloučíme. Ale uděláme analýzu toho, jaké mají školy a učitelé reálné možnosti v takových a podobných případech postupovat. Dáme školám takový přehled a budeme řešit ty oblasti, kde zjistíme, že nelze podniknout adekvátní kroky, tj. např. tomu brání nějaké nedostatky v legislativě," odpověděl Kitzberger. - on-line rozhovor s náměstkem najdete zde

Zákaz ve školních řádech vetšinou školy mají
Zákaz používání mobilních telefonů při hodině už ale má ve školních řádech řada škol.

. Úryvek ze školního řádu

Gymnázium Nad Kavalírkou

* V průběhu vyučovacích hodin i dalších akcí organizovaných školou jsou žáci povinni vypnout své mobilní telefony. Je zakázáno používat walkmany, fotoaparáty a jiná zařízení sloužící k přenosu a uchovávání dat, jakož i další přístroje narušující průběh vyučování.

* Žák nesmí v rámci účinnosti výuky svými aktivitami narušovat záměrně a bezdůvodně plynulý chod hodiny, výklad vyučujícího a soustředěnost spolužáků.

To platí například pro studenty pražského Gymnázia Nad Kavalírkou. "S natáčením videí při hodině na naší škole zatím zkušenosti nemáme," konstatoval ředitel gymnázia Jiří Matějka.

Zákaz mobilů při hodině najdou ve školním řádu i žáci Základní školy Staňkova v Brně. "Bez souhlasu učitele mají žáci zakázáno používat při hodině mobil. Ve školním řádu to máme už dlouho. Nejde jen o natáčení, děti si mohou přes mobily posílat třeba správné odpovědi při písemce," odůvodnila zákaz ředitelka školy Jana Hlaváčková. 

V brněnské škole se ale s natáčením při hodině už setkali. Učitelé to ale zatím vždy vyřešili domluvou. K přísnějšímu postihu zatím nedošlo.

"Učitele jsme poučili, aby si na to dávali pozor, a já jim vždycky říkám: Učte tak, jako kdyby vás někdo natáčel pořád," dodala Hlaváčková.

Zákaz ve školním řádu má i plzeňská Střední průmyslová škola stavební. "Studenti nesmí během vyučování používat mobily. Za porušení školního řádu jim může hrozit i vyloučení ze studia," uvedl ředitel Jaroslav Kunte.

. Učitel nesmí vypadnout z role, míní dětský psycholog

Dětský psycholog Václav Mertin soudí, že učitel by se měl při konfliktní situaci s některým ze svých žáků snažit, aby nevypadl z role.

"V případě konfliktu na železnobrodské škole to ale bylo těžké. Jsem toho názoru, že to byla od studenta cílená provokace," řekl iDNES.cz. 

Václav Mertin bude hostem on-line rozhovoru na iDNES.cz. Ptát se můžete ve středu 18. června od 9 hodin zde.

Dětský psycholog Jeroným Klimeš považuje problém za mnohem širší. "Výchovný styl se mění a upouští se od tradičních způsobů výchovy. Rodiče neví, jak přísně by měli vychovávat své děti. Panuje tu nejistota," míní Klimeš.

"Současný trend je takový, že rodiče jsou na straně žáka a vinu nese učitel. Dříve to bylo naopak a učitel byl ten, který měl vždycky pravdu. Řekl bych, že to je celkovým laděním společnosti a nestability, kdy nevíme, jaké stanovit hranice," dodal.

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Demisi, táhněte, bouřily v Praze proti vládě tisíce lidí. Skončili na Letné

Odhadem až deset tisíc lidí se v sobotu odpoledne sešlo na Václavském náměstí v Praze na protestu proti vládě, který...

Sevastopol v ohni. Ukrajinci trefili loděnici Rusů, zasáhli loď a ponorku

Sledujeme online Sevastopolem na Ruskem okupovaném poloostrově Krym otřáslo během noci na středu několik mohutných výbuchů. Ukrajinci ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Covid: dvojnásobek hospitalizovaných za dva dny a stovky nakažených denně

Nová čísla potvrzují, že podzimní vlna koronavirové epidemie odstartovala. Denně přibývají stovky nakažených a rychle...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Kamiony s nelegální vodkou frčí přes Česko. Často míří do Ruska, říká expert

Celníci v letošním roce zajistili 8 400 litrů nelegálních lihovin, což je třikrát více než v předchozím roce. Největší...

Kraj chce víc peněz od státu, podporu pro návrh změny ale teprve hledá

Zatímco na vládní úrovni se koaliční představitelé přou kde a co škrtnout, jejich straničtí kolegové z regionální...

Kruliš povýšil na ředitele. Povede sekci kancelář, rozhodla rada ČNB

Bývalý ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vladimír Kruliš povede od 1. října sekci kancelář...

Útok kostkou na hlavu mohl svědka zabít. Stříž chce pro výtržníka vyšší trest

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž prosazuje přísnější postih bývalého advokáta Tomáše Přikryla. Ten v jednací síni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...