Když si na YouTube zadáte do vyhledávače slovo "škola", ukážou se vám stovky záznamů. Některá videa jsou natočená o přestávkách, jiná při vyučování. Většina z nich je ale poměrně nevinná.
Narazíte například na video Učitel si neví rady. Studenti natočili při vyučování kantora, který měl problém s příkladem na tabuli.
Studentka libereckého Gymnázia F. X. Šaldy zase vystavila šot, jak při hodině zpívá německou hymnu. "To, že mě natáčí, jsem věděla. Dát ho na YouTube byl můj nápad. Jednak jsem ho chtěla ukázat pár přátelům a za druhé to byl pořádný úlet a já byla zvědavá, zda bude veřejností hodnocen pozitivně, či negativně," vysvětluje čerstvá maturantka Jitka Pavlíková. - video můžete vidět zde
Na její škole však už řešili i méně nevinné video. Student ze 3. ročníku natočil na mobil učitelku, jak se snaží nastolit ve třídě klid, ale příliš jí to nejde.
"Video bylo zveřejněno na YouTube. Dotyčná učitelka měla pak problémy. Dokonce se mluvilo o její výpovědi. Autor videa byl sice pozván do ředitelny na kobereček, ale celá kauza se nakonec zametla a nikdo nebyl postižen, pokud vím," řekla iDNES.cz Pavlíková.
. dětský psycholog hostem iDNES.czVáclav Mertin odpovídal čtenářům na dotazy ohledně mobilů ve škole |
Svá školní videa dává na internet i osmnáctiletý student pražské Střední sociální školy sv. Zdislavy. Natočeného učitele by však na web nedal.
"Jestli by třeba šel profesor do hodně vypjatých situací, tak bych to možná natočil jako důkaz, jinak možná pro srandu. Ale nevím, zda by mě napadlo to dávat na web, nejen kvůli sobě, ale i kvůli tomu profesorovi," řekl iDNES.cz student, který si nepřál zveřejnit své jméno.
Učitelé však na internetu často hrají hlavní roli. Poslední známý případ se stal v železnobrodské základní škole.
Tamní ředitel Jiří Pacholík strčil do jednoho z žáků a uštědřil mu při vyučování políček. Nejdřív ho vybídl, aby sklidil věci z uličky. Žák ale reagoval větou ve smyslu: "Slož si to sám, ty šmejde". Ředitel dal po zveřejnění záznamu na internetu výpověď. - článek o řediteli, který dal facku žákovi, najdete zde
"To je přeci jen jiný šálek kávy než ´moje´ hymna, která nikomu neubližuje, maximálně mně. Rodiče mne vychovali s tím, že mám ctít autority. Bohužel v dnešní době, kdy vzájemná úcta mezi lidmi už takřka vymizela, se nelze divit, že vznikají otřesná videa, kdy žáci nasazují učitelům koše na hlavy nebo jim nadávají," komentuje video Pavlíková.
Zakažte mobily při hodině, radí inspekce
Česká školní inspekce školám radí, aby daly zákaz používání mobilů do svého školního řádu.
"Školní řád je dokumentem, podle kterého škola funguje a který si vytváří sama. Existují jen základní ustanovení, co by se mělo v řádu objevit a na co by školy neměly zapomenout," uvedl mluvčí inspekce Libor Vacek.
S názorem školní inspekce souhlasí i ministr školství Ondřej Liška. "Nejlepším řešením je, když si zákaz zavedou školy individuálně. Například úpravou školního řádu," řekl už dříve ministr školství v anketě iDNES.cz. - čtěte ANKETA: Ředitel fackující drzého žáka se zachoval pochopitelně
Železnobrodská škola ale podle zjištění iDNES.cz takový zákaz ve svém školním řádu má. Při hodinách jsou mobily zakázané, přesto se některému z žáků podařilo incident natočit.
Mobily na školách zajímají i ministerstvo
Případu ze železnobrodské školy se týkala i jedna otázka při on-line rozhovoru iDNES.cz s náměstkem ministra školství Jindřichem Kitzbergerem. Čtenář se zajímal, zda ministerstvo udělá něco, aby se něco podobného už neopakovalo.
"Tak to samozřejmě žádným opatřením z centra nevyloučíme. Ale uděláme analýzu toho, jaké mají školy a učitelé reálné možnosti v takových a podobných případech postupovat. Dáme školám takový přehled a budeme řešit ty oblasti, kde zjistíme, že nelze podniknout adekvátní kroky, tj. např. tomu brání nějaké nedostatky v legislativě," odpověděl Kitzberger. - on-line rozhovor s náměstkem najdete zde
Zákaz ve školních řádech vetšinou školy mají
Zákaz používání mobilních telefonů při hodině už ale má ve školních řádech řada škol.
. Úryvek ze školního řáduGymnázium Nad Kavalírkou * V průběhu vyučovacích hodin i dalších akcí organizovaných školou jsou žáci povinni vypnout své mobilní telefony. Je zakázáno používat walkmany, fotoaparáty a jiná zařízení sloužící k přenosu a uchovávání dat, jakož i další přístroje narušující průběh vyučování. * Žák nesmí v rámci účinnosti výuky svými aktivitami narušovat záměrně a bezdůvodně plynulý chod hodiny, výklad vyučujícího a soustředěnost spolužáků. |
To platí například pro studenty pražského Gymnázia Nad Kavalírkou. "S natáčením videí při hodině na naší škole zatím zkušenosti nemáme," konstatoval ředitel gymnázia Jiří Matějka.
Zákaz mobilů při hodině najdou ve školním řádu i žáci Základní školy Staňkova v Brně. "Bez souhlasu učitele mají žáci zakázáno používat při hodině mobil. Ve školním řádu to máme už dlouho. Nejde jen o natáčení, děti si mohou přes mobily posílat třeba správné odpovědi při písemce," odůvodnila zákaz ředitelka školy Jana Hlaváčková.
V brněnské škole se ale s natáčením při hodině už setkali. Učitelé to ale zatím vždy vyřešili domluvou. K přísnějšímu postihu zatím nedošlo.
"Učitele jsme poučili, aby si na to dávali pozor, a já jim vždycky říkám: Učte tak, jako kdyby vás někdo natáčel pořád," dodala Hlaváčková.
Zákaz ve školním řádu má i plzeňská Střední průmyslová škola stavební. "Studenti nesmí během vyučování používat mobily. Za porušení školního řádu jim může hrozit i vyloučení ze studia," uvedl ředitel Jaroslav Kunte.
. Učitel nesmí vypadnout z role, míní dětský psychologDětský psycholog Václav Mertin soudí, že učitel by se měl při konfliktní situaci s některým ze svých žáků snažit, aby nevypadl z role. "V případě konfliktu na železnobrodské škole to ale bylo těžké. Jsem toho názoru, že to byla od studenta cílená provokace," řekl iDNES.cz. Václav Mertin bude hostem on-line rozhovoru na iDNES.cz. Ptát se můžete ve středu 18. června od 9 hodin zde. Dětský psycholog Jeroným Klimeš považuje problém za mnohem širší. "Výchovný styl se mění a upouští se od tradičních způsobů výchovy. Rodiče neví, jak přísně by měli vychovávat své děti. Panuje tu nejistota," míní Klimeš. "Současný trend je takový, že rodiče jsou na straně žáka a vinu nese učitel. Dříve to bylo naopak a učitel byl ten, který měl vždycky pravdu. Řekl bych, že to je celkovým laděním společnosti a nestability, kdy nevíme, jaké stanovit hranice," dodal. |