Doporučení se naposledy oficiálně aktualizovala v roce 2005, neodpovídají tak nejnovějším vědeckým poznatkům ani potřebám populace.
Body Mass IndexIndex tělesné hmotnosti (BMI) vyjadřuje vztah mezi tělesnou hmotností a tělesnou výškou. Normální hodnota BMI se pohybuje v rozmezí 18,5–25. Hodnoty pod 18,5 signalizují podváhu či podvýživu, hodnoty nad 25 signalizují nadváhu, nad 30 obezitu. |
„Poslední oficiální doporučení se zaměřovala na BMI, ale novější výzkumy zdůrazňují důležitost jiných měřítek tělesné skladby. Také se mění postoj k alkoholu a roste důraz na konzumaci ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin či omezení konzumace volného cukru. Některé státy také již zařazují doporučení týkající se vysoce průmyslově zpracovaných potravin,“ uvedla hlavní hygienička a ředitelka SZÚ Barbora Macková.
Nutriční epidemioložka SZÚ Eliška Selinger zároveň upozornila na to, že doporučení musí být chráněna před vnějšími komerčními vlivy. „Všichni členové odborné pracovní skupiny podepíší prohlášení o finančním střetu zájmů, aby byla zajištěna maximální nezávislost rozhodování,“ přiblížila.
Češi se potýkají s epidemií obezity. Polovina populace přibrala![]() |
S obezitou souvisí bolest kloubů i nižší šance na otěhotnění
V České republice trpí obezitou podle nejnovějších dat WHO 26 procent dospělé populace a tento podíl nadále roste. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos polovina populace v posledním roce přibrala, průměrně o tři kilogramy, přičemž 16 procent lidí zaznamenalo přírůstek šest kilogramů a více.
Rizikové stravovací návyky přispívají k téměř čtvrtině všech úmrtí, kterým by šlo předejít. Podle průzkumu je stále rozšířenější povědomí o rizikových faktorech, které se s obezitou pojí. Ženy mají například i větší přehled o spojitosti mezi obezitou a bolestmi kloubů, psychickými potížemi, stejně jako trávícími potížemi a potížemi se spánkem.
Naopak pouze dvě pětiny populace si obezitu spojují s poruchami sexuálního zdraví či zvýšeným rizikem rozvoje nádorových onemocnění. Rostoucí tělesná hmotnost se negativně podepisuje také na reprodukčním zdraví. Až 59 procent žen do 45 let si je vědoma, že obezita snižuje jejich šance na otěhotnění. Osobní zkušenost s problémem s otěhotněním už má dokonce 39 procent žen, které trpí obezitou či vysokou nadváhou.
Za obezitu mohou emoce. Jídlo působí jako návykový lék, říká psycholožka![]() |
Proces aktualizace doporučeních bude probíhat v souladu s novým Národním kardiovaskulárním plánem ČR na období 2025–2035. Projekt bude koordinován odbornou pracovní skupinou složenou z expertů v oblasti výživy, medicíny, veřejného zdraví a dalších disciplín.
První verze doporučení, která budou reflektovat současné vědecké poznatky a potřeby české populace, by měla být k dispozici ke konzultacím v roce 2025, přičemž předpokládaný termín dokončení celého procesu je stanoven na rok 2027.