Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Pandemie zhoršila problém obezity u dětí. Vůbec se nehýbou, říkají lékaři

  18:33
Poslední rok poznamenal koronavirus. V jeho světle se však zhoršují i další nemoci, například ty civilizační. Obezita již dávno dosáhla rozměrů epidemie a netýká se pouze jen dospělých lidí. Situace je problematická i u dětí a rok s online výukou, bez pravidelného tělocviku a jiného pohybu, situaci zhoršil. Lékaři se setkávají i s dětmi, které přibraly 15 kilogramů nad to, co by měly.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Tomášovi R. bylo 13, když ve světě začala pandemie koronaviru. V úzkém kruhu své rodiny oslavil své 14. narozeniny a letos ho čeká oslova jeho 15 let. Za rok učení z domova, pouze skrze webovou kameru, se hodně změnil. 

„Hýbe se minimálně, přišel o tělocvik a já jej sotva dokážu donutit, aby nějak cvičil,“ postěžovala si jeho matka Markéta R. Nejde samozřejmě jen o minimální pohyb. Vliv na Tomáše má i to, že přišel o školní stravu. Doma má navíc přístup k čokoládám, které Markéta kupuje. A ty si nyní může dát kdykoliv chce. 

„Snažím se mu vařit obědy na další den, aby měl co jíst, ale často se stává, že si sám udělá třeba jen hranolky a kuřecí nugetky, protože na ně má chuť,“ doplnila žena. Sama odhaduje, že její syn za rok přibral okolo 6 kilo a má nyní mírnou nadváhu.  

Tomáš nebude jediné dítě v České republice, které za poslední rok přibralo. V praxi se s takovými mladými pacienty setkávají i samotní lékaři. Důvody se přitom mohou lišit. 

Někdy za to může babička, která rozmazluje svá vnoučata, když jsou doma. Jindy za to může nedostatek pohybu či fakt, že děti přestaly úplně chodit ven. Když nesedí před počítačem či mobilem kvůli škole, tráví tam čas po ní - na sociálních sítích či hraním her. Ve většině situací může jít o kombinaci obou důvodů: málo pohybu a nezdravé jídlo. Pandemie totiž vytvořila perfektní podmínky pro to, aby děti na váze přibraly. 

Každé páté dítě má nadváhu či obezitu

Podle dětských lékařů není situace dobrá - a nebyla ani před samotnou pandemií. „Vykládat o tom, jak je pohyb prospěšný, je nošení dříví do lesa. Děti se obecně nepohybují dostatečně, pokud se ubere i to penzum, které dosud měly, je jasné, že vliv nemůže být jiný než negativní,“ poznamenala Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

Data z roku 2019 ukazují, že s nadváhou či obezitou bojovalo v České republice každé páté dítě ve věku mezi jedenácti a patnácti lety, meziročně navíc dětí s nadměrnou hmotností přibývá. Jak to v Česku nyní vypadá s dětmi a kily navíc, není jasné. Aktuální čísla neexistují. Dětští pediatři ovšem potvrzují, že v praxi se u dětí s kily navíc za poslední rok setkávají. 

České děti tloustnou. S nadváhou či obezitou se pere každé páté

Podle Sylvy Skálové, přednostky Dětské kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové, dětští pacienti, kteří měli problém se zvýšenou hmotností před koronavirovými opatřeními, přibrali. Sama pozoruje nárůst váhy u třetiny svých pacientů. 

„Počet nabraných kilogramů je individuální – přibližně od 2 do 15 kilogramů,“ popsala. Existují však také extrémní případy, kdy dítě přibralo za dobu tří měsíců 16 kilogramů.

„Absence hodin tělocviku a zájmových pohybových kroužků je pro děti velkým problémem. Přišly o možnost pohybu, kterou v domácí prostředí lze jen obtížně nahradit. Velkým problémem je to také pro děti, které se aktivně věnují sportu a přicházejí o pravidelné tréninky, které jim vyplňovaly většinu volné času,“ popsala odbornice. Podle ní se navíc problém obezity většinou týká celé rodiny a jejího životního stylu, nejen dětí. 

„Děti si navyknout trávit mnohem více času před obrazovkou počítače, tabletu či mobilu než v minulosti. Takže můžeme očekávat, že následky této epidemie budeme vidět ještě mnoho měsíců po jejím odeznění,“ poznamenal předseda Sekce pediatrické obezitologie České lékařské společnosti JEP Jan Boženský.

Podíl obézních dětí
Věk 13 letChlapciDívky
19964,6 %6 %
201616,1 %10,2 %
Věk 17 let
20018,2 %8,9 %
201615,4 %10,2 %

Obecně se dětská obezita posouvá do stále nižších ročníků. Výjimkou nejsou ani děti tříleté. Nápadný nárůst obezity je u třinácti- až čtrnáctiletých, mezi nimiž dominují chlapci. Nové těžší formy obezity u dětí se v Česku vyskytují v jednotkách případů měsíčně. 

Skálová také poukazuje na to, že není problém jen v nedostatku pohybu, ale také i v samotné stravě. Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti dětského stravování podporuje projekt Zdravá školní jídelna. O tu však s pandemií děti přišly.

„Příkladem může být rodina v karanténě, která připravovala jídlo ze surovin, které měla doma k dispozici – sami rodiče přiznali, že to asi nebylo úplně zdravé a celá rodina včetně dětí přibrala několik kilogramů,“ uvedla Skálová. 

Pohyb a jídlo

Co by tedy měli rodiče dělat? Základem je podle odborníků vhodná pohybová aktivita. Rodiče by měli dětem podle odborníků najít alternativu k chybějícícm kroužkům a tělocviku. Stačí například jen chůze. 

„Je nutné se prostě snažit v těch intencích, které jsou k dispozici. Venku je velký prostor od procházek k hrám a stravu přeci mohou ovlivňovat trvale, na tom není nic nového. Zachovat dětem režim, nenechat je jen vysedávat u počítačů. Jistě, je to náročnější i pro rodiče, ale musíme se s nastalou situací vypořádat, aby nenechala ještě větší škody,“ dodala Šebková. 

Obézní školák s cukrovkou už není rarita, říká budějovický diabetolog Vrtal

Podle nutriční terapeutky Kamily Jančekové lze současné situace využít, a to například častějším vařením domácích pokrmů a zároveň společným stravováním u jednoho stolu. „To je pro děti určitě mnohem lepší, než když jí samy u počítače,“ poznamenala.

Jančeková připomněla, že pro děti jsou sami rodiče vzorem a přebírají jejich návyky. Zdravé stravování by tak mělo začít přímo u nich. „Pokud rodiče nezačnou se změnou u sebe, nevhodné stravování svých dětí ovlivní jen velmi těžko,“ dodala.

Přibralo vaše dítě při distanční výuce a zrušených kroužcích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00neděle 14. března 2021. Anketa je uzavřena.

Ano450
Ne368

Pro děti je důležitý příjem bílkovin, ty by tak rodiče měli zařazovat do jídelníčku svých dětí jak ze živočišných, tak z rostlinných zdrojů. „Děti potřebují také vhodné zdroje vápníku, jako je mléko, mléčné výrobky, nebo brukvovitá zelenina (brokolice, květák, kapusta, pozn. red.). U dívek bývá problémem nedostatek železa. Důležitý je také příjem ovoce i zeleniny. Stačí hrstka ke každému dennímu jídlu, aby děti měly dostatek vlákniny a vitaminy,“ doplnila.

Zdravotní rizika

Obezita je dlouhodobým zdravotním problémem desítky let. Společně s nadváhou patří mezi civilizační choroby, které zhoršují prognózu mnoha onemocnění, včetně covidu-19. Obecně totiž rozvíjí rozvíjí metabolický syndrom, tedy vysoký krevní tlak či diabetes 2. typu.

Přibralo vaše dítě při distanční výuce a zrušených kroužcích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00neděle 14. března 2021. Anketa je uzavřena.

Ano450
Ne368

U dětí se obezita pojí i s dalšími riziky: přechod obezity do dospělého věku, vadné držení těla, poruchy pohybového aparátu či kardiovaskulární onemocnění, zejména vysoký krevní tlak. Výjimečné nejsou ani komplikace spojené se srdcem či klouby.

A nejde přitom jen o zdravotní rizika. „Rizik pro děti s obezitou je mnoho, první bývá stres, kdy vrstevnicí často vystavují obézní děti šikaně - jak fyzické, tak i té duševní, a první známky šikany se objevují již ve školce,“ poznamenal Boženský.

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragédie na jezu: dva muži šli zachraňovat kamaráda, zemřeli všichni tři

Na splavu ve Frýdlantu nad Ostravicí se v pátek odpoledne topili tři muži. Kamarádi dva z vody vytáhli a oživovali je....

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Máme 250 milionů na vývoj české vakcíny, projekt čeká na souhlas Arenbergera

Nyní pozastavený projekt na vývoj české vakcíny s rozpočtem 250 milionů čeká na schválení novým ministrem zdravotnictví...

VIDEO: Parta mladíků zbila v metru dva bratry, odmítli si kleknout

Pražská policie vyhlásila pátrání po skupince mladíků, která 24. března napadla dva bratry u výstupu z metra...

Zemanova cesta k invaliditě. Mohou za ni neuropatie, cukrovka a stáří

Prezident Miloš Zeman oznámil, že se nově bude řadit mezi vozíčkáře. Pokud se uskuteční oslavy státního svátku 28....

Vládu opustila nejdůvěryhodnější tvář, Blatnému věřilo přes polovinu Čechů

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný byl mezi politiky bojujícími s koronavirem nejdůvěryhodnější osobností. Před...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...