Češi nežijí příliš zdravě, nejnezdravější národ však nejsme, míní odborníci

  0:53aktualizováno  0:53
Problém s nadměrnou konzumací alkoholu, tabáku a počtem obézních lidí je v Česku výrazný, rozhodně se ale podle odborníků nedá hovořit o tom, že by Česko bylo nejnezdravější zemí světa. Studie, která s touto informací přišla, není podle nich příliš věrohodná.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ze srovnávací studie serveru Clinic Compare, o které jsme informovali v úterý, vyplývá, že Česká republika je nejnezdravější zemí na světě, pokud jde o kombinaci konzumace alkoholu, tabáku a o počet obézních lidí. Posuzovala se dostupná data 179 zemí světa ze Světové zdravotnické organizace, americké Ústřední zpravodajské služby a Světové plicní organizace.

Lékař a obezitolog Martin Matoulek tvrzení o nejnezdravější zemi odmítá. Problémem podobných studií bývá podle něj především to, že většinou nejsou založené na sběru dat se srovnatelnou metodikou.

Česko je nejnezdravější zemí světa, tvrdí britská studie

„Není možné dohledat, kdo dodával data za Českou republiku, a pochybuji, že srovnávali podobná data. Ve výskytu obezity máme poslední data reprezentativního vzorku za Česko z roku 2013 a je nepravděpodobné, že by proběhl nový výzkum, aniž bychom o tom jako odborná společnost věděli,“ upozornil Matoulek.

Věrohodnost studie zpochybňuje také nutriční specialistka Zuzana Arnoštová. „Ve studiích se nemají srovnávat nejchudší a nejbohatší země světa. Každá země má úplně jiné podmínky, a to, že do studie zahrnuli i nějaké návštěvníky, výsledky také zkresluje,“ dodala.

Výživová specialistka Margit Slimáková podotkla, že ačkoli nezná společnost, která studii zpracovala, měli by se lidé místo zpochybňování dat soustředit na to, že problém s nadměrným požíváním alkoholu, kouřením cigaret i obezitou ve společnosti je. S tím souhlasí i primář mužského oddělení léčby závislostí Psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích Karel Nešpor, podle kterého „není důležité, jestli poslední nebo druzí od konce. Podstatné je, že zdejší lidé by měli žít zdravěji.“

Problémy s váhou má téměř 60 procent Čechů

Obezita je problémem většiny vyspělého světa. „Když se pokusíme analyzovat data napříč Evropou, tak jsme v té první polovině. Předčí nás například Malta nebo Maďarsko. Jinak je ta situace v ostatních zemích vyrovnaná, v tuto chvíli kopírujeme vyspělý svět,“ uvedl Matoulek.

Zároveň však připouští, že s větší váhou má problém 58 procent dospělých lidí v Česku: „Když to rozdělíme, tak je 22 procent z nich obézních, 36 procent má nadváhu.“ Přestože poslední čísla naznačují, že nárůst od roku 2010 stagnuje, je to stále více jak polovina české populace.

„To, že Češi za posledních pět až sedm let nepřibírají, neznamená, že ‚netloustnou‘, ale že omezují pohyb. Hmotnostně tedy nepřiberou, ale pravděpodobně jim klesá aktivní svalová hmota, kterou nahrazuje tuk a ten je lehčí. Dochází k tomu, že klesá zdatnost populace, což je zvláště v mladém věku alarmující,“ vysvětlil Matoulek.

Ze zdravotního hlediska je tato situace daleko nebezpečnější, než pokud má člověk mírnou nadváhu. V pozdějším věku hraje zdatnost a svalová hmota velkou roli. „Než za každou cenu dodržovat nějaké hmotnostní normy, je lepší udržet sval v činnosti,“ doplnil Matoulek.

Deset litrů alkoholu na člověka

V konzumaci alkoholu se Česko může řadit k těm s vysokou spotřebou. „Přibližně 10 litrů 100 % alkoholu na osobu a rok a další litr až dva neregistrované spotřeby je opravdu hodně,“ uvedl Nešpor. Následky nadměrného pití člověk nezaznamená ihned. Například zhoršení kvality pracovní síly se podle něj projeví, když „alkoholem zdecimovaná česká mládež dospěje do produktivního věku“.

Problém je podle něj i to, že stát v této oblasti nefunguje, jak by měl. „Podívejme se třeba na metylalkoholovou aféru a statistiky týkající se alkoholu u nezletilých,“ podotkl.

Zvýšení daňového zatížení u alkoholických nápojů, které v úterý navrhoval národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, by Nešpor uvítal. „Bylo by to logické. I kdyby se daň podstatně zvýšila, byly byl škody, které zde alkohol působí, stále mnohem vyšší. Snížila by se tak i spotřeba,“ uvedl. Sám zastává názor, že by situaci pomohlo také zpřísnění zákonů a důsledné prosazování zákazu prodeje alkoholu nezletilým.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

Po návratu do Iráku by mě zabili. V Česku jsem skončil omylem, říká migrant

Saeed byl nelegální uprchlíkem. Do České republiky přišel z Iráku. (4.7.2019)

Bylo mu teprve dvacet, když se rozhodl opustit rodnou zem a odejít z Iráku. Mosul tehdy ovládl Islámský stát a jemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz