ČSSD chce školní obědy zdarma. Je to populismus, kritizuje opozice

  12:20aktualizováno  12:20
ČSSD chce ve Sněmovně prosadit bezplatné stravování pro předškoláky a první stupeň základních škol. Plán sociálních demokratů podporuje i premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Pokud návrh projde, mohl by platit v roce 2020 a začít společně se školním rokem.

Žáci otrokovické Základní školy Mánesova si dávají na tácy polévku. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

ČSSD nepředpokládá, že by návrh neprošel. Premiér už dal najevo, že má strana jeho podporu a to tak, jak návrh předloží. Podle bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové vzbudí bezplatné stravování vlnu emocí, ale strana hraje na citlivou strunu. 

„Všichni si přejeme, aby žáci ve školách byli úspěšní. Každý žák má rovnost ke vzdělání. Jenže tak to ve školách momentálně není. Byli bychom rádi, abychom tímto zákonem přispěli. Aby děti stolovaly, měly správné návyky a věříme, že při hlasování získáme podporu,“ popisuje Kateřina Valachová. 

Sociální demokracie se opírá o zahraniční zkušenosti. Bezplatné školní stravování má Finsko, Švédsko, Skotsko a schválilo je také Slovensko.

04.prosince 2018 v 14:52, příspěvek archivován: 05.prosince 2018 v 13:07

Národní rada Slovenska dnes odhlasovala obědy zdarma pro děti v posledním roce mateřských škol od ledna a na základních školách od září příštího roku.

Jde o nákladný návrh, na který vláda ve výhledu ale momentálně nemá peníze. Ministerstvo školství již dnes rozděluje zhruba 30 milionů korun na obědy pro sociálně znevýhodněné. Pokud ovšem ve vládě zavládne shoda, premiér na rok 2020 potřebné finance podle vyjádření své mluvčí najde. Samotné ministerstvo vidí pozitivní dopad podpory obědů. 

„U dvou třetin dětí, které se často rekrutují například z rodin matek samoživitelek, se například prokazatelně zlepšila školní docházka a u některých také prospěch. Tato podpora má tedy jednoznačně smysl. Pokud bychom hovořili o plošném zavedení, jedná se zhruba o milion dětí, což znamená náklady okolo šesti miliard korun,“ vypočítává mluvčí ministerstva Aneta Lednová. 

Obědy zdarma mají už i na Slovensku, proč ne my?

Ministerstvo musí nejdříve zpracovat několik variant, které by realizaci ambiciozního plánu umožnily. „Jde o legislativní, technické a finanční dopady, o kterých se bude ministerstvo bavit v rámci koalice. Vypočítané prostředky zahrnují také podporu školních jídelen a jejich personálu, protože lze očekávat, že se výdeje obědů zvýší o zhruba pětinu, což bude znamenat vyšší nároky na kuchařky,“ dodává Lednová. 

Současné dotování obědů podle sociální demokracie nestačí. Problém je podle Aleny Gajdůškové v tom, že ti, kteří obědy už teď mají, tak přijímají dávku od zřizovatele. 

„Zřizovatelé už sice obědy dotují, ale pokud na ně samoživitelky nemají potřebných pět set korun, tak o tuto dotaci přicházejí. Je to diskriminace proti sociálně slabším. To je důvod, proč by měly být obědy na mateřských a základních školách bezúplatné pro každé dítě,“ říká Gajdůšková.

Populismus a mecenášství, tvrdí k návrhu opozice

Postupy Andreje Babiše a ČSSD odsuzují některé opoziční strany. Pobouřil například místopředsedu ODS Jana Skopečka, který také upozorňuje na dlouhý řetězec pro připravování obědů, než se k dětem na stůl dostanou.

03.prosince 2018 v 00:03, příspěvek archivován: 05.prosince 2018 v 13:05

Obědy zdarma? To znamená, že producenti dodají do škol suroviny zdarma a kuchaři se vzdají mzdy a uvaří obědy pro děti bez nároku na odměnu? Nebo jde o další socialistický švindl v řadě ve stylu vytaháme daněmi více peněz od lidí a pak za jejich peníze budeme dělat “mecenáše”? https://t.co/zWBMADuvuK

Současně také visí ve vzduchu otázka, k jaké kvalitě obědů celkový návrh povede. Momentálně rodiče doplácí průměrně v mateřských školách třicet pět korun denně, u základní školy je to dvacet pět korun. Někteří oslovení rodiče by si naopak i rádi připlatili, pokud by to znamenalo vyšší kvalitu.

„Můžeme si v rodinném rozpočtu dovolit zhruba padesát korun denně na školní obědy a rádi je dáme, pokud si na něm děti pochutnají,“ říká matka dvou dětí, které chodí na první stupeň. 

Do podpory obědů ve školách pro chudší rodiny se zapojuje také program ministerstva práce a sociálních věcí, který je dotovaný z evropských fondů. Ministerstvo ho vyhlašuje vždy jen na jeden rok, v tomto školním roce je do něj zapojeno devět krajů. Díky tomu se u nás chodí pravidelně na obědy v tomto školním roce ve skoro pěti stech školách zhruba šest tisíc dětí. 

Například Praha je do programu bezplatných obědů pro školáky a předškoláky zapojená už dva roky od roku 2016. V metropoli se ho letošní rok účastní bezmála osmdesát škol, ve kterých dostává jídlo zdarma zhruba tři sta padesát dětí. V mateřských a základních školách se v Praze vzdělává dohromady kolem sto čtyřiceti tisíc školáků a předškoláků.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Najdete na iDNES.cz