Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 1. října 2022 Igor
Reportáž skončila 11. 10. 2014 14:25

Obecní a senátní volby 10.-11. října 2014

Průběh hlasování ve volbách do zastupitelstev obcí a v 1. kole senátních voleb 10. a 11. října 2014. Autory on-line reportáže jsou Jan Wirnitzer, Barbora Sedlářová a Jitka Venturová s přispěním krajských redakcí.

14:01
Vážené čtenářky a čtenáři děkujeme za pozornost a další volební události můžete sledovat v on-line reportáži z průběhu sčítání, kterou najdete zde.
14:00
Podle předběžných odhadů přišlo k volbám v Plzni a dalších větších městech Plzeňského kraje asi 30 procent oprávněných voličů. V menších obcích se očekává volební účast vyšší, pravděpodobně se bude pohybovat v rozmezí od zhruba 55 do 60 procent. Informoval o tom Jan Nový z Krajského úřadu Plzeňského kraje.
13:54
 • Ve štábu TOP 09 jsou nachystané 3D tiskárny.

  Ve štábu TOP 09 jsou nachystané 3D tiskárny. / Autor: Romana Navarová, iDNES.cz

13:53
Výroky
Většina lídrů ČSSD už dorazila do Lidového domu, čeká se na premiéra Bohuslava Sobotku. Na výsledky voleb se čeká tradičně v restauraci Hybernia, je rozdělená na půl pro novináře a politiky. „Přál bych si, abychom měli nejvíce starostů a primátorů,“ prozradil místopředseda strany Lubomír Zaorálek iDNES.cz, co považuje za dobrý volební výsledek. „Koalice jsou založeny na tom, jak se lidé znají mezi sebou a jak si důvěřují,“ dodal k tomu, zda se bude opakovat situace z minulých voleb, kdy ve městěch jako Praha, Brno a Ostrava spolupracovala ČSSD a ODS.
13:42
Čísla
V Karlovarském kraji je zatím největší volební účast v Pramenech na Chebsku, přes 80 procent. K volebním urnám přišlo hodně voličů i v Krásném Lese na Karlovarsku, tam volební účast přesáhla 70 procent. Ve větších městech je to podle Daniela Matějíčka z kontrolní skupiny krajského úřadu slabší. „Třeba z Aše nám hlásí něco kolem 26 procent. Obecně ve větších městech je účast slabší. O něco slabší je i u voleb do Senátu než u komunálních voleb,“ uvedl Matějíček.
13:41
Zajímavosti
Představitelé TOP 09 budou během sčítání hlasů trávit čas spolu s novináři v hotelu Dorint Don Giovanni na Vinohradech. Je to neobvyklé místo, v uplynulých letech totiž strana mívala volební štáby vždy v Michnově paláci na Malé Straně. V hotelu Dorint se dosud konal pouze letošní sjezd strany. Do prostor volebního štábu zatím nikdo z představitelů TOP 09 nedorazil. Scházejí se tu však již novináři, pro které je nachystáno pestré občerstvení od vína a všemožných nápojů přes zákusky, koláče či obložené talíře.
13:35
Čísla
Okrsek číslo 2 v Jablonci nad Nisou hlásí ke 13. hodině volební účast zhruba 25 procent.
13:33
Zajímavosti
Volí se i tam, kde dali dohromady jen jednu kandidátku. V Hamru na Jezeře už vědí, že vítězem voleb bude sdružení B-H-Ú - společně dál. Jeho představitel, současný starosta Milan Dvořák, vzkázal voličům s humorem sobě vlastním: „Dolijete benzín do mého značně opotřebovaného motoru a dáte nám šanci jedním křížkem pokračovat společně dál.“
14:00
 • V Plzni v sobotu volil lídr plzeňského hnutí ANO Pavel Šrámek. Volil na 33. ZŠ...

  V Plzni v sobotu volil lídr plzeňského hnutí ANO Pavel Šrámek. Volil na 33. ZŠ v Plzni, kde je předsedou volební komise jeho syn a v komisi seděla i jeho neteř, 11. 10. 2014 / Autor: Lucie Sýkorová, 5plus2.cz

13:30
Zajímavosti
Rozhlas vydal aplikaci, s jejíž pomocí se dá zjistit, kolik politických přeběhlíků kandiduje v jednotlivých městech. Srovnává kandidáty v minulých a letošních volbách. Nejméně přeběhlíků má v Libereckém kraji Turnov, kde jich z 291 kandidátů změnilo stranu jen 5. Nejvíce jich má Nový Bor, kde ze 177 kandidátů jich odešlo do jiné partaje 26 lidí.
13:27
Zajímavosti
Už odvolili obyvatelé domova důchodců v Českém Dubu. Obálku do urny, kterou přinesla volební komise, vhodilo jen pět lidí. „Je to standardní počet, naši obyvatelé se o volby příliš nezajímají. Nejvíce jich volilo v prezidentských volbách, šlo tehdy o sedm lidí,“ vypočetl ředitel domova Radim Pochop.
13:22
Problémy
Policie prověřuje už třetí případ údajného kupčení s hlasy voličů v Bílině na Teplicku. Oznámení dostala dnes dopoledne, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.
13:21
Zajímavosti
V České Lípě kandiduje i opice. Plakát s šimpanzem a nápisem Volte Caesara se objevil v centru města. Je doplněn i volebním číslem 15 a datem voleb. V České Lípě oficiálně kandiduje jen 14 stran.
13:15
Zajímavosti
Desítky drobných výpadků elektrického proudu registrují lidé po celém Chebu. Přerušení dodávek sice netrvá dlouho, ale je jich mnoho. Mluvčí ČEZ Martin Sobotka vysvětlil, že je to kvůli poruše na podzemním elektrickém vedení. Problém se týká jen městské části Cheb. „Protože se jedná o podzemní kabel, je nutné poruchu vyhledat postupným vypínáním jednotlivých oblastí. Bohužel, se nám ji stále nedaří odhalit. Je také možné, že poruchy jsou na kabelu dvě,“ vysvětlil Sobotka. Věří, že než budou hlasy sečtené, poruchu se podaří technikům odhalit. Více čtěte zde
13:05
Zajímavosti
Téměř stoprocentní šanci uspět mají ještě před uzavřením volebních místností kandidáti do pětičlenném zastupitelstva v Mutkově na Olomoucku. O hlasy se tady totiž uchází jediná kandidátka pod názvem Mutkováci. Lidé na ní najdou sedm lidí, a to včetně současné starostky, místostarosty a dvou zastupitelů.
13:05
Do volební místnosti v olomoucké ZŠ Helsinská se trousí poslední voliči. Účast je proti včerejšku malá, za oba dny přišlo 41 % voličů, včera 28). Většina lidí poslechla doporučení radnice a velký arch si vyplnila už doma. „Nerozhodovali jsme se na poslední chvíli, věděly jsme přesně komu hodíme hlas,“ shodly se Monika a Renata Střížové těsně po volbě.
12:58
 • Filip Romaňák z firmy Můj kominík si mezi prací odběhl odvolit do ZŠ Tyršova v...

  Filip Romaňák z firmy Můj kominík si mezi prací odběhl odvolit do ZŠ Tyršova v brněnské ulici Kuldova, 11. 10. 2014 / Autor: Anna Vavríková, MAFRA

12:51
Čísla
V Břeclavi zatím přišlo k volbám jen něco málo přes čtvrtinu oprávněných voličů, ve městě tak bude zřejmě nejnižší volební účast v porevoluční historii. V celém okrese přitom dosahuje účast čtyřicetiprocentní hranice.
12:45
Zajímavosti
Výrazně nižší volební účast než před čtyřmi lety očekávají v Kelčanech. Obec, která se v minulých komunálních volbách mohla pochlubit nejvyšším počtem odevzdaných platných hlasů na Hodonínsku, eviduje zatím 60 procent odevzdaných hlasů. V roce 2010 tu přišlo ke komunálním volbám 82,82 % voličů (169 z 204).
12:42
Čísla
Na Vysočině se zatím výrazně liší zájem voličů ve větších městech a v malých obcích. Například v Jihlavě nebo v Havlíčkově Brodě udávají volební komisaři podle ČTK k 10. hodině účast mezi 25 až 35 procenty. V Nové Bukové na Pelhřimovsku hlasovalo zatím v obecních volbách téměř 80 procent voličů. V místní části Bystřice nad Pernštejnem v Karasíně, kde lidé volí i do Senátu a hlasují v referendu o výstavbě závodu na výrobu jaderného paliva, je účast kolem 70 procent.