O termínu referenda rozhodli ve středu večer zastupitelé. "Bylo to přijato bez problémů. Zatím nechci zveřejnit, jak budu hlasovat," řekl Jiří Tomešek, místostarosta Studence, který byl zvolen na kandidátce ČSSD.
V obci žije přes 550 lidí a z politických stran tam působí komunisté a lidovci. Studenec loni získal titul Vesnice Vysočiny. Hejtman Miloš Vystrčil z ODS při té příležitosti doporučil tamnímu zastupitelstvu, aby nechalo plastiku Stalina odstranit.
To naštvalo krajského předsedu komunistů Karla Tvrdého. Obvinil hejtmana, že udělal ze slavnostního vyhlášení Vesnice roku frašku. A doporučil mu, aby se omluvil komunistickému starostovi Studence. Nejvyšší představitelé kraje také podle KSČM zavřeli Studenci dveře k úspěchu v celostátním kole soutěže.
Hejtman Vystrčil se s Tvrdým neshodli a neshodnou na výkladu historie. "Že byl Stalin zločinec, který způsobil smrt a životní tragedie milionů lidí, na tom nic nezmění ani urážky, ani účelové překrucování pravdy. Je mi líto, že pan předseda Tvrdý k tomu zneužívá situaci ve Studenci, který je naší - nikým nezpochybňovanou - Vesnicí Vysočiny," opáčil hejtman.
Památník ve Studenci byl postaven v roce 1920 k uctění památky padlých spoluobčanů v první světové válce, původně jen s plastikou T. G. Masaryka. V roce 1939, za okupace, byl reliéf Masaryka zničen. V roce 1947 rozhodly politické strany a společenské organizace ve Studenci, že objednají bronzové reliéfy Masaryka, Beneše a Stalina. Památník tak uctil i padlé z druhé světové války. Jsou na něm vyryta jejich jména.
Starosta obce Josef Zahradníček z KSČM k památníku řekl: "Když se někteří po roce 1989 proti pomníku ozvali, říkal jsem jen, pánové, já jsem se tady nenarodil a ty reliéfy jsem tam nedával. Ty tam dali vaši otcové a dědové. Asi věděli proč. Já je sundávat nebudu."