Obchodní centra vylidňují střed Opavy. Hrozí zánik kina a přesun pošty

  8:19aktualizováno  8:19
Obchodní centra stále více přebírají roli městských náměstí. Vylidňují se historická centra měst, příkladem může být Opava, kde se v listopadu otevře obchodní centrum Breda&Weinstein. Do nového objektu hned vedle Horního náměstí se stěhují banky, přemístění zvažuje Česká pošta a hrozí konec klasického kina.

Jen desítky metrů od Horního náměstí (na snímku) v Opavě se na podzim otevře obří obchodní centrum. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Do jeho otevření zbývá 212 dní. Slibuje více než sto obchodů, kinosály, banky, kavárny i nová pracovní místa. Zasadí však další ránu centru Opavy, vylidní jej.

Úvahy o přesunu do obchodního centra Breda&Weinstein již ohlásila Česká pošta. Pokud se přestěhuje, opustí budovu, v níž sídlí už od konce 19. století.

Plochy obchodních center

Ostrava - 906 m² na tisíc obyvatel

Opava - 781 m²

Frýdek-Místek - 507 m²

Český Těšín - 417 m²

Karviná - 389 m²

Havířov - 301 m²

Nový Jičín - 294 m²

Třinec - 298 m²

Zdroj: Incoma GfK

"Byznysplán bude za čtvrt až půl roku, teprve potom padne rozhodnutí," uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová. Multikino v obchodním centru bude znamenat konec opavského kina Mír. Své pobočky tam otevře i několik bank, zda to přinese zavření jiných ve městě, zatím nechtějí bankovní domy komentovat.

Majitelka obchůdku se šperky se bojí zániku

Bojí se i majitelé menších obchodů. "Lidé jakž takž chodí. Když tady ale budeme mít za rohem takovou konkurenci, asi skončíme," netají obavy Marcela Novotná, majitelka obchůdku se šperky.

Centrum Opavy se vylidňuje už několik let. Město je rájem obchodních řetězců. Podle nejnovějších čísel společnosti Incoma Gfk, která situaci monitoruje, je Opava v rozsahu prodejních ploch nákupních center a hypermarketů na tisíc obyvatel druhá v kraji, v těsném závěsu za Ostravou.

Magistrát má obavy z dalšího vylidňování

Na tisíc Opavanů připadá dvojnásobek obchodních ploch než na tisícovku Karviňanů a téměř trojnásobek ve srovnání s Novým Jičínem. V Opavě nakupují lidé z celého okresu, ale také Bruntálska a Jesenicka.

V centru Opavy se chystá další projekt

"Máme obavy z dalšího vylidňování centra, těžko říct, co to na podzim udělá. Snažíme se omezit stavbu obchodních center, v městských prostorách se snažíme udržet nájemce," řekla náměstkyně primátora Pavla Brady.

Podle Tomáše Skalíka ze sdružení Za Opavu se město stalo obchodním magnetem. "Má to hlubší dopad i na ekonomiku okolních obcí, zanikly tam obchody, lidé jezdí na týdenní nákupy. Opava byla rozmachu řetězců za éry pravicových stran nakloněná."

Sociolog: Důvodů, proč zůstat v centru, bude málo

Sociolog Jiří Siostrzonek předpokládá, že Breda&Weinstein změní mentální mapu města. "Výrazně zahýbe pohybem lidí, budou se koncentrovat v okolí bývalého pivovaru. Důvod zůstávat v centru bude minimální, do centra zavítají víceméně jen turisté," míní Siostrzonek.

Výstavní prostory, divadlo či kostely mají v obchodních řetězcích těžkou konkurenci. "Cestou, jak to zvrátit, by mohla být výchova a vzdělávání v tom, že konzum není jedinou smysluplnou činností v životě. V zákazech stavby řetězců bych řešení neviděl," dodává Siostrzonek.

V listopadu se nedaleko Horního náměstí (modrá značka) otevře velké obchodní centrum (červená značka), navíc i na druhé straně se chystá výstavba hypermarketu (žlutá značka).

V listopadu se nedaleko Horního náměstí (modrá značka) otevře velké obchodní centrum (červená značka), navíc i na druhé straně se chystá výstavba hypermarketu (žlutá značka).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Najdete na iDNES.cz