Obchod se sexem má zmizet od škol

  1:00aktualizováno  1:00
Nabízet své tělo za úplatu by prostitutky směly jen v případě, že se zaregistrují. Proti zákonu ostře protestují lidovci, výhrady k němu má i ODS.
Sexymobil

Sexymobil | foto: Sexymobil.com

Už několik let se obce v pohraničí těší na zákon, který by dal prostituci pravidla.

Třeba v Dubí u Teplic prostitutky postávají i blízko zastávek, kde děti čekají na autobus.

To by se mělo po přijetí zákona o regulaci prostituce, který připravilo ministerstvo vnitra, změnit.

Podle návrhu, který už schválila legislativní rada vlády a který má MF DNES k dispozici, by nevěstince nesměly být v blízkosti škol a dalších zařízení pro mládež, dětských hřišť či církevních budov a hřbitovů.

A nabízení prostituce na veřejném prostranství by bylo zcela zakázáno pod hrozbou až desetitisícových pokut, s výjimkou míst, kde by to obce případně vyhláškou povolily.

"Vítáme to, že budeme moci night kluby odstěhovat od škol a dalších veřejných míst. Dnes stojí i mezi rodinnými domy," říká starostka obce Dubí Ilona Smítková.

Návrh, který chce ministr vnitra František Bublan přinést na jedno z nejbližších jednání vlády, počítá s tím, že vysoké pokuty by mohli dostat nejen prostituti a prostitutky, kteří by se nezaregistrovali, ale také zákazníci v případě, že by vyhledávali prodejný sex tam, kde bude jeho nabízení zakázáno. Za to by mohli dostat pokutu 15 tisíc korun.

Povolení k provozování prostituce by směl obecní úřad vydat jen zdravým lidem, kterým již bylo osmnáct let. Nemuseli by sice mít zcela čistý trestní rejstřík, ale zároveň jsou v návrhu vyjmenovány konkrétní trestné činy, které by nesměli v minulosti spáchat.

Jen v takovém případě by stát kývl na to, že mohou své tělo nadále nabízet jako živnostníci.

Registraci by tak nezískala prostitutka, která byla odsouzena za násilné trestné činy, ale i třeba za ohrožování výchovy mládeže.

Prostitutky by podle návrhu musely pravidelně chodit na zdravotní prohlídky. A aby nemohly "švindlovat", nebudou moci lékaře změnit víckrát než jednou za rok.

Politici se o zákon pohádají
Už nyní je jasné, že o zákon bude v parlamentu velký boj. Zatímco vládní sociální demokracie a Unie svobody Bublanův návrh nejspíš podpoří, tvrdě proti budou naopak lidovci a nejspíš i většina ODS. Otevřený je postoj komunistů.

"I když je prostituce vykonávána dobrovolně, je to takové ponížení lidské důstojnosti, že by neměla být postavena na roveň běžnému podnikání," tvrdí předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Vedle legálních prostitutek by podle něj zůstaly i ty, které by se zaregistrovat odmítly. Výhrady má i stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil.

"Takový zákon nebude příliš úspěšný, ne každá prostitutka se k tomu bude chtít přihlásit a platit odvody. Pro jistou část veřejnosti je to velmi amorální počínání a může vzniknout dojem, že stát se stane největším pasákem," uvedl Pospíšil.

Unionista František Pelc je pro přijetí zákona. "Není to jen o penězích. Jde o trochu transparentnější podmínky v tomto oboru podnikání. Ten zákon tak trošku pomůže ochránit i ty, kdo tuto službu poskytují," argumentuje Pelc.

A šéf poslanců sociální demokracie Michal Kraus dodává: "I když z morálního hlediska k tomu mohou být výhrady, je daleko lepší dostat tu věc pod kontrolu."

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

Syn známého herce velvyslancem. Česko zastupuje v NATO Jakub Landovský

Kandidát na pražského primátora za ČSSD Jakub Landovský

Osudovější příběh se najde málokdy. Již zesnulý herec Pavel Landovský symbolizoval v Černých baronech, ve slavné roli...

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Najdete na iDNES.cz