Obchod se sexem má zmizet od škol

  1:00aktualizováno  1:00
Nabízet své tělo za úplatu by prostitutky směly jen v případě, že se zaregistrují. Proti zákonu ostře protestují lidovci, výhrady k němu má i ODS.
Sexymobil

Sexymobil | foto: Sexymobil.com

Už několik let se obce v pohraničí těší na zákon, který by dal prostituci pravidla.

Třeba v Dubí u Teplic prostitutky postávají i blízko zastávek, kde děti čekají na autobus.

To by se mělo po přijetí zákona o regulaci prostituce, který připravilo ministerstvo vnitra, změnit.

Podle návrhu, který už schválila legislativní rada vlády a který má MF DNES k dispozici, by nevěstince nesměly být v blízkosti škol a dalších zařízení pro mládež, dětských hřišť či církevních budov a hřbitovů.

A nabízení prostituce na veřejném prostranství by bylo zcela zakázáno pod hrozbou až desetitisícových pokut, s výjimkou míst, kde by to obce případně vyhláškou povolily.

"Vítáme to, že budeme moci night kluby odstěhovat od škol a dalších veřejných míst. Dnes stojí i mezi rodinnými domy," říká starostka obce Dubí Ilona Smítková.

Návrh, který chce ministr vnitra František Bublan přinést na jedno z nejbližších jednání vlády, počítá s tím, že vysoké pokuty by mohli dostat nejen prostituti a prostitutky, kteří by se nezaregistrovali, ale také zákazníci v případě, že by vyhledávali prodejný sex tam, kde bude jeho nabízení zakázáno. Za to by mohli dostat pokutu 15 tisíc korun.

Povolení k provozování prostituce by směl obecní úřad vydat jen zdravým lidem, kterým již bylo osmnáct let. Nemuseli by sice mít zcela čistý trestní rejstřík, ale zároveň jsou v návrhu vyjmenovány konkrétní trestné činy, které by nesměli v minulosti spáchat.

Jen v takovém případě by stát kývl na to, že mohou své tělo nadále nabízet jako živnostníci.

Registraci by tak nezískala prostitutka, která byla odsouzena za násilné trestné činy, ale i třeba za ohrožování výchovy mládeže.

Prostitutky by podle návrhu musely pravidelně chodit na zdravotní prohlídky. A aby nemohly "švindlovat", nebudou moci lékaře změnit víckrát než jednou za rok.

Politici se o zákon pohádají
Už nyní je jasné, že o zákon bude v parlamentu velký boj. Zatímco vládní sociální demokracie a Unie svobody Bublanův návrh nejspíš podpoří, tvrdě proti budou naopak lidovci a nejspíš i většina ODS. Otevřený je postoj komunistů.

"I když je prostituce vykonávána dobrovolně, je to takové ponížení lidské důstojnosti, že by neměla být postavena na roveň běžnému podnikání," tvrdí předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Vedle legálních prostitutek by podle něj zůstaly i ty, které by se zaregistrovat odmítly. Výhrady má i stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil.

"Takový zákon nebude příliš úspěšný, ne každá prostitutka se k tomu bude chtít přihlásit a platit odvody. Pro jistou část veřejnosti je to velmi amorální počínání a může vzniknout dojem, že stát se stane největším pasákem," uvedl Pospíšil.

Unionista František Pelc je pro přijetí zákona. "Není to jen o penězích. Jde o trochu transparentnější podmínky v tomto oboru podnikání. Ten zákon tak trošku pomůže ochránit i ty, kdo tuto službu poskytují," argumentuje Pelc.

A šéf poslanců sociální demokracie Michal Kraus dodává: "I když z morálního hlediska k tomu mohou být výhrady, je daleko lepší dostat tu věc pod kontrolu."

Autoři:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Najdete na iDNES.cz