"Firmě jsme ho rozmluvili a oni uznali, že to byla hloupost," potvrdil inspektor bezpečnosti práce Michal Ronin.
"Firma tvrdila, že to myslí dobře. Ženy totiž žádaly, že když mají menstruaci, potřebují častěji od pokladen odbíhat na toaletu," vysvětlil Ronin.
Který řetězec to byl, však Ronin odmítl prozradit s tím, že to nedovoluje zákon. Ani jeden z významných řetězců, které MF DNES v této souvislosti oslovila, se k nařízení nezná. Navíc se všechny dušují, že prodavačkám nebrání jít na toaletu, kdykoliv potřebují.
"V našich prodejnách lidé, kteří to skutečně potřebují, mohou přerušit práci podle svého zdravotního stavu," uvedla například mluvčí společnosti Ahold Kateřina Černá.
Odbory řeší případy šikany v práci denně
Zatímco české odboráře to při jejich zkušenostech se stížnostmi na zaměstnavatele, které řeší, ani nepřekvapilo, jejich německé kolegy informace o rudých čelenkách šokovala.
"Taková nestydatost je vážně neuvěřitelná. Jde o jasnou diskriminaci. Pokud by se jednalo o německou firmu, poženeme záležitost k německé obchodní komoře a do parlamentu," řekl Rüdiger Wolf z berlínské odborové centrály. V Německu se podle něj diskriminace přísně kontroluje, k podobnému případu by nemohlo dojít.
V Česku je to ovšem něco jiného. "Případy šikany zaměstnanců řešíme denně," upozornil mluvčí Asociace samostatných odborů Petr Jindra.
Kontroly firem v Česku dělají inspektoráty bezpečnosti práce a úřady práce. "Kontroly provádíme většinou jen na základě stížností. Jinak to ani nejde, na padesát tisíc firem v Praze máme 25 kontrolorů, což je málo," říká ředitel Úřadu práce hlavního města Prahy Ivan Chomát.
Navíc se šikana špatně dokazuje. Pomoci by měl i nový antidiskriminační zákon, který už schválila vláda.