Obce na Jesenicku se bijí za pozemky, které má dostat Polsko

  13:50aktualizováno  13:50
Obce na Jesenicku bojují proti tomu, aby se kusy jejich katastrů staly součástí česko-polského vyrovnání. Třeba Vidnava by měla přijít o 86 hektarů a Javorník o 23. Nejsou to sice jediné pozemky vytipované pro srovnání dávného dluhu, proti vydávání bojují i obce v česko-polském příhraničí, na Jesenicku jde ale o stěžejní lokality.

Obec Javorník by mohla kvůli pozemkovému vyrovnání přijít až o 23 hektarů. (Ilustrační foto) | foto: Petr RychetskýČTK

"Polská delegace Stálé českopolské hraniční komise navrhla na nedávném zasedání prověřit pozemky na katastrálním území Vidnavy a Javorníku, zda mohou být využity ke kompenzaci územního dluhu," sdělila Markéta Matlochová z odboru tisku ministerstva vnitra.

České obce Javorník a Vidnava nechtějí dát Polsku svá území.

Pozemkový dluh

Proč dlužíme Polákům?

Před dvaapadesáti lety se obě země dohodly na administrativním narovnání hranice. Ta se sice zkrátila o 80 kilometrů, ale vznikly paradoxní situace, kdy české pozemky jsou v Polsku a obráceně. Navíc Poláci přišli o 368 hektarů, které chtějí zpět. Vláda nabídla před pěti lety finanční vyrovnání, ale Poláci chtějí jen pozemky. Posun není patrný ani po dalších pěti letech.

"Tato varianta nepřichází v úvahu. Budeme proti ní ostře protestovat. V polském návrhu jsou pozemky, které jsou zastavěné. Není myslitelné, aby se naši lidé dostali administrativním zásahem do Polska," vysvětlila starostka Vidnavy Eva Pavličíková. Právě Vidnava má na Jesenicku nejvíc potíží s nedořešenými pozemky.

Městečko paradoxně leží téměř z jedné pětiny na "polském" území. Nemůže vylepšit hřiště, zlikvidovat černou skládku založenou v sedmdesátých letech ruskými vojáky nebo třeba prodat nájemníkům městské byty v paneláku právě proto, že leží na nevyřešených pozemcích. Nemůže dostat dotace, povolení, převést pozemky pod byty. Hřiště, skládka i část bytů leží sice v Česku, ale na půdě, která patří Polsku.

Jak je to možné? Před dvaapadesáti lety se obě země dohodly na administrativním narovnání hranice. Ta se sice zkrátila o osmdesát kilometrů, ale vznikly paradoxní situace, kdy české pozemky jsou v Polsku a obráceně.

Poláci tehdy přišli o asi čtyři sta hektarů, která chtějí zpět. Za devatenáct let od začátku vyjednávání není věc dořešená. "My s tím máme opravdu velké problémy. Nebudeme je ale řešit na úkor našich občanů," řekla Pavličíková.

Javorník má přijít o třiadvacet hektarů. "To by znamenalo zase nesmyslný zásek do česko-polské hranice, kterou kdysi narovnali. Navíc tady hospodaří soukromí zemědělci. My jsme už před časem kvůli tomu protestovali. Nechápu, proč jsou tyto pozemky znovu ve hře," uvedl javornický starosta Jiří Jura.

Pozemky na katastru Vidnava představují jednu z největších souvislých ploch na česko-polské hranici připadající v úvahu pro vyrovnání se s Polskem. Pozemky na Javornicku tvoří přes šest procent dlužné výměry. "Je potřeba říct, že se jedná o pozemky, které jsou výhradně ve vlastnictví státu," sdělila Matlochová.

Úřad však přesto souhlas obce potřebuje. "Ministerstvo vnitra se stanovisky obcí nebo lidí pečlivě zabývá. Pozemkové narovnání je dlouhodobá a nesmírně složitá záležitost. Posuzují se nejrůznější aspekty, aby zájmy obcí nebo našich občanů byly dotčeny co nejméně."

Svědčí o tom i skutečnost, že z dříve vytipovaných lokalit vypadly loni pozemky na katastru Mikulovic. Přitom původní návrh byl na sto devadesát hektarů, které by umazaly více než polovinu územního dluhu vůči Polsku. Po protestech obce stát zkoušel prosadit devadesát hektarů.

"Jsme rádi, že je to za námi. Bylo by neprozíravé zbavit se takto zajímavých rozvojových ploch. Ty pozemky jsou pro nás důležité k využití pro cestovní ruch i část perspektivně pro obytnou zástavbu," prohlásil starosta Mikulovic Ivan Dost.

Na Jesenicku je tak připraven pro vydání Polsku jen malý pozemek v katastru Bílé Vody. Jde jen o málo víc než jeden hektar. "Je to naprostá banalita. Je to nevyužívaný pozemek u polské cesty, takže v zastupitelstvu s tím nebyl žádný problém," konstatoval tamní starosta Miroslav Kocián.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz