ODS zrušila osmnáct místních sdružení, která spolupracují s komunisty

  18:11aktualizováno  20:35
S komunisty nechceme mít nic společného, a kde to nerespektují, nemohou být členy ODS, rozhodla výkonná rada strany. "K dnešnímu dni nepřehodnotilo svou přímou či nepřímou spolupráci s KSČM na komunální úrovni osmnáct místních sdružení ODS. Výkonná rada těmto sdružením ruší licenci," řekl v pondělí večer premiér a předseda strany Petr Nečas.

Petr Nečas | foto: iDNES.cz

"Chápeme, že ty příběhy nejsou černobílé, ale výkonná rada o tom rozhodla drtivou většinou," uvedl Nečas. Členové ODS, jejichž sdružením byla odebrána licence, mají teď tři měsíce na to, aby se v případě zájmu zaregistrovali v jiné místní buňce.

Kde ODS ukončila činnost místních sdružení

Jihočeský kraj: Bavorov
Karlovarský kraj: Aš, Březová
Královéhradecký kraj: Rychnov nad Kněžnou
Liberecký kraj: Raspenava
Moravskoslezský kraj: Albrechtice, Bartošovice, Lichnov, Petrovice u Karviné
Pardubický kraj: Králíky
Plzeňský: Konstantinovy Lázně
Středočeský kraj: Divišov, Týnec nad Sázavou, Zlonice
Ústecký kraj: Hrob, Košťany
Vysočina: Leština u Světlé, Bobrová

Starostové Aše na Chebsku Dalibor Blažek a Březové na Sokolovsku Miroslav Bouda, tedy obcí, jichž se odebrání licencí mimo jiné týká, ještě před jednáním výkonné rady ODS oznámili, že tlaku na přerušení spolupráce s komunisty neustoupí.

Domnívají se, že stanovy neporušili a řekli, že jsou připraveni ze strany odejít. Podle Boudy jde spíš o uměle vyvolané téma, které má odvrátit pozornost od rozporů v ODS a ve vládní koalici.

Starostové: U nás to funguje jinak než v Praze

"Už se půl hodiny necítím členem ODS," řekl ČTK po zveřejnění rozhodnutí výkonného výboru ODS starosta města Březová na Sokolovsku Miroslav Bouda. Většina členů březovské organizace ODS podle něj ze strany odejde. Chtějí ale v komunální politice působit dál. "Bude to komplikovanější, protože před volbami budeme muset sehnat hlasy, ale vzhledem k volebním výsledkům v posledních čtyřech volbách by to neměl být problém," dodal Bouda.

Předseda místního sdružení ODS v Raspenavě na Liberecku a radní města Ladislav Belda údajně zrušení organizace očekával a předem s ním počítal. Pro občanské demokraty to podle něj bude v příštích volbách v Raspenavě znamenat ztrátu hlasů. "V tak malých městech a obcích je to z 99 procent o samosprávě a lidé se musí dohodnout, ať jsou to komunisté, nebo jsou z ČSSD a ODS," doplnil Belda.

"Ta povolební vyjednávání v našem případě nebyla tak jednoduchá, jak by se mohlo při pohledu z Prahy zdát," řekl zase starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa. Komunisté mají v rychnovské radě města jedno křeslo. "Problém v tom zatím nevidím," řekl Skořepa.

Předseda místního sdružení ODS v Králíkách Čestmír Doubrava uvedl, že už poslal odvolání ke smírčímu výboru strany. V pětičlenné radě města má ODS jednoho zástupce a KSČM taky jednoho, po jednom mají i TOP 09, a dvě křesla mají dvě nezávislá sdružení. "U nás nedochází ke spolupráci, bere se to (zrušení) příliš šmahem a nezohledňují se místní podmínky. I v radě existuje koalice a opozice," řekl Doubrava. 

Postup Kalouska v kauze ProMoPro vzbuzuje otazníky, říká Nečas

Vedení občanských demokratů se podle premiéra a předsedy ODS Nečase krátce věnovalo i "kauze ProMoPro", kdy čelí místopředseda strany a ministr obrany Alexandr Vondra kritice kvůli předražené zakázce pro firmu ProMoPro za technické zabezpečení summitů během českého předsednictví v Evropské unii.

"Postup ministra financí vzbuzuje mnoho otazníků až vykřičníků," řekl Nečas po jednání výkonné rady. Vedení ODS to ale podle něj řešilo jen velmi krátce. Právě ministr financí Miroslav Kalousek a jemu podřízený finančně-analytický útvar poukázali na podivnou zakázku pro ProMoPro v době, kdy byl Vondra místopředsedou vlády pro evropské záležitosti.

Ministr financí Miroslav Kalousek se pochlubil s rozklíčováním kauzy Promopro. (17. února 2011)

Finančně-analytický útvar zmapoval podezřelé pohyby peněz, které stát vydal firmě ProMoPro v rámci zakázky bez výběrového řízení. Úřad vyplatil firmě 525 milionů korun. Ta pak odeslala  378 milionů subdodavateli NWDC, který 135 milionů převedl do Rakouska.

Skončily na účtu anglické offshorové společnosti Deeside Service Solution, jejíhož vlastníka nelze zjistit. K jejímu rakouskému účtu měl dispoziční právo Libor Veverka, který v několika firmách figuruje jako společník majitele ProMoPro Jaroslava Veselého.

Kalousek je ale na postup svých úředníků hrdý. "Ze strany ministerstva financí jsme udělali, co jsme mohli. Podařilo se vypátrat peníze z jednoznačně předražené zakázky a zablokovat je. Finančně-analytický útvar vypátral, co se přesně fakticky stalo, a já jsem na jeho práci hrdý. Teď už se vyšetřuje pouze trestní odpovědnost," řekl iDNES.cz Kalousek.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz