Občanský zákoník do voleb neprosadíme, přiznala odcházející vláda

  13:53aktualizováno  14:23
Odstupující Topolánkova vláda vzdala prosazení nového občanského zákoníku do voleb. Osm let připravovaná norma má nahradit zastaralé zákony z roku 1964. Ministr spravedlnosti Pospíšil ale chce zákoník ve Sněmovně připravit pro schválení v následujícím volebním období. Podle ČSSD je návrh nemoderní a přináší problémy.

Ministr spravedlnosti Pospíšil chce projednávat zákon ve Sněmovně, aby byl „hotový“ pro další vládu.

Vláda na dnešním jednání návrh občanského zákoníku schválila, což odstupující premiér Mirek Topolánek označil za "průlomovou záležitost".

Připustil ale, že není šance zákoník do podzimních voleb prosadit ve Sněmovně. Doufá, že předlohy se ujme nový politický kabinet.

Kdo kodex připravoval?

Komisi, která měla přepracování občanského zákoníku na starosti, tvořilo 15 odborníků z různých právnických profesí. Vedli je profesor Karel Eliáš a docentka Michaela Zuklínová, kteří se rozhodli navázat na připravovaný zákoník z roku 1937, jenž nikdy nebyl přijat. Nový kodex se skládá z celkem takřka tří tisíc paragrafů.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil slíbil, že ještě do voleb vyvolá ve Sněmovně diskusi, která by měla vyřešit sporné body a připravit "hotový zákon" pro následující kabinet.

"Já doufám, že se nám podaří první čtení před prázdninami," řekl po jednání vlády ministr. 

"Doufám, že příští vláda se toho ujme a předloží to jako vládní návrh. Pokud ne a já budu poslancem, tak se toho ujmu a předložím to jako poslanecký návrh," dodal Pospíšil.

Ministr doplnil, že by se legislativní cesta zákoníku mohla podobat
procesu schvalování současného trestního kodexu. Také ten předala bývalá vláda své nástupkyni.

ČSSD vadí nemodernost a složitost

Nový občanský zákoník právníci připravovali osm let. Podle Pospíšila je výsledkem přehledné a logické sjednocení soukromého práva do jediného kodexu. Zákoník upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy.

Pro sociální demokraty je kodex v současné podobě nepřijatelný. ČSSD se nelíbí, že zákoník, s jehož tvorbou v roce 2001 začala, je příliš inspirován normami, které platily do roku 1937.

"Návrh občanského zákoníku nerespektuje skutečný život, stávající problémy neřeší a naopak přináší nové," míní sociální demokraté.

Podle ČSSD se zákoník například málo zabývá uzavíráním smluv přes internet a ochranou spotřebitele. Naopak prý zbytečně řeší dnes nepodstatné zemědělské činnosti, jako je právo pastvy či průhonu dobytka.

ČSSD vadí i přílišná diskontinuita se současným právním systémem. Ta podle sociálních demokratů povede k narušení tzv. judiktury (dřívější rozhodnutí soudů, které současný zákoník upřesňovaly a vykládaly). Výsledkem podle nich bude ještě vyšší nepředvídatelnost soudního rozhodnutí, než panuje dnes.

Co měl změnit nový občanský zákoník

Mezi novinkami, které kodex zavádí, je například možnost osvojit i zletilou osobu či právo zříci se dědictví. Některé typy smluv nebude nutné uzavírat písemně. Zákoník také stanoví, že zvíře není věc.

Kodex se dále zabývá například zákazem lichvy, posílením práv pacientů či odstraněním tvrdosti v úpravě výživného rozvedeného manžela.

Nový občanský zákoník má zrušit například i limity pro náhradu škody lidem, kteří například v práci utrpěli zranění. Současná hranice v řádu statisíců je podle Pospíšila nedůstojná.

Norma také upouští od možnosti úplného zbavení svéprávnosti, které by se nadále omezovalo pouze na určité oblasti.

 
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Najdete na iDNES.cz