Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Občanky mají novou podobu. Kvůli cestování, vysvětluje šéf odboru průkazů

  9:06
V pondělí začaly úřady po celé republice vydávat nové typy občanských průkazů. Ty nově obsahují biometrické údaje, tedy fotografii a otisky prstů. Změna je součástí protiteroristických opatření Evropské unie. „Díky biometrickým údajům dochází k většímu zabezpečení dokladů,“ vysvětluje Jan Stiebitz, vedoucí oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů odboru správních činností ministerstva vnitra.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Od pondělí se vydávají nové občanské průkazy s biometrickými údaji. V čem jsou jiné, tedy co v nich je navíc a co v nich naopak už není?
Začnu tím, co v nich není. Nově se v nich neuvádí akademické tituly, takže občané již nemohou požádat o vydání nového občanského průkazu z důvodu získání nového titulu.

Co v nich naopak nově je, vyplývá z nařízení Evropské unie o posílení zabezpečení průkazů totožnosti občanů Unie a povolení k pobytu vydávaných občanům Unie a jejich rodinným příslušníkům, kteří vykonávají své právo volného pohybu. Průkazy musí mít nově od 2. srpna povinně biometrické údaje. Je v nich tedy nové vysoce zabezpečené paměťové médium bezkontaktního čipu, které obsahuje otisky prstů a zobrazení obličeje držitele. Otisky se ukládají jen u lidí starších dvanácti let, děti do dvanácti let tam budou mít jen zobrazení obličeje. 

S tím je spojené, že na zadní straně bude vyobrazení biometrického znaku. Je to takový obdélníček, který má vprostřed kolečko ve zlatavé barvě. Je to spíše jen vizuální údaj. A pak na přední straně, i to vyplývá z nařízení Evropské unie, musí mít státy nově zobrazený modrý obdélníček, který v sobě má kolečko se zlatými hvězdami a uprostřed jsou dvě písmena označující vydávající zemi, v Česku to je CZ. To již lidé znají z řidičských průkazů.

Událost dne

Každý den se děje něco významného. Portál iDNES.cz vybírá to nejzajímavější a ptá se přímo aktérů. Každý den nabízí rozhovor z míst, kde události ovlivňují svět kolem nás. V několika otázkách, jasně, stručně, výstižně.

Proč ke změně došlo?
Díky biometrickým údajům dochází k většímu zabezpečení dokladů. Celé nařízení i zákon směřuje k tomu, aby byly průkazy ještě bezpečnější a byly co nejméně zneužívané.

Únik biometrických údajů tedy nehrozí?
Nehrozí. Všechny údaje, které jsou už nyní uvedeny na občanském průkazu, jsou vedeny jen právě na občanském průkazu a v agendovém informačním systému v evidenci občanských průkazů, které spravuje ministerstvo vnitra a které je zabezpečeno na nejvyšší úrovni.

Co se týče biometrických údajů, ty jsou dokonce vedeny jen na občanském průkazu právě ve zmíněném čipu. Ministerstvo vnitra je může vést jen do okamžiku, než si občan průkaz převezme, a to navíc maximálně po dobu devadesáti dnů. Pro představu lze uvést příklad, že pokud si občan nechá vydat občanský průkaz expresně, tedy do 24 hodin, jeho biometrické údaje v informačních systémech ministerstva vnitra zůstávají pouze jeden den, pak se odmažou převzetím.

K čemu je v praxi dobré, když průkaz biometrické údaje obsahuje?
Je to hlavně kvůli cestování. Občanský průkaz již delší dobu neslouží jen k vnitrostátním účelům, ať už k prokazování totožnosti v bankách, na poště a podobně, ale je zároveň v rámci Evropské unie a v rámci některých dalších států cestovním dokladem. Tím, že cestovní pasy už od roku 2006 biometrické jsou, cílilo nařízení na to, aby byly lépe zabezpečeny i další doklady, na které lze cestovat.

Změna má zamezit tomu, aby na ztracený či odcizený doklad cestovala jiná osoba. Na hranicích či na letišti tedy může být prováděna kontrola proti těm biometrickým údajům, jestli si je občan skutečně podobný nejen na černobíle fotografii na té fyzické kartičce, ale jestli sedí i otisky prstů a podoba na biometrické fotografii na čipu.

Promítne se změna nějak třeba do doby, během které trvá průkaz vyrobit?
S prodloužením výroby nepočítáme, při testování náš dodavatel delší lhůty nezaznamenal. Smluvně má stále stejné povinnosti, zákon o občanských průkazech má stále tři různé varianty pro vydání. Občan si nadále může nechat vydat občanský průkaz do 24 hodin, do pěti pracovních dnů nebo ve standardní lhůtě, tedy do třiceti dnů bez správního poplatku.

Jak proklepneme dlužníky? Banky se bojí konce rodných čísel v občankách

V souvislosti se změnou měl systém občanských průkazů od čtvrtka do neděle odstávku. Proč?
Od čtvrtka to bylo pouze pro podání žádostí, od pátku pak pro přebírání hotových dokladů. Je to z toho důvodu, že jsme přešli na zcela nový design občanského průkazu. Náš dodavatel tak musel vyhotovit všechny průkazy, které byly pořízeny do nabytí účinnosti zákona. A není možné, abychom provozovali dva typy výroby naráz. Takže jsme museli odstavit příjem, dovyrobit všechny průkazy, které jsou již v systémech, a teprve poté začít vyrábět ty nové.

Vždy, když máme nějakou změnu v designu občanských, cestovních, ale i jiných typů průkazů, to takto je. Je to uvedeno i v zákoně. I během odstávky ale mohli lidé, kteří narychlo potřebovali občanský průkaz, požádat o občanský průkaz bez strojově čitelných údajů. Jedná se o občanský průkaz s lepenou fotografií, který se vydává na počkání na úřadech. 

Když vezmu svůj příklad, moje občanka končí až za asi osm let. Mohu si ji tak dlouho nechat a cestovat na ni?
Nařízení Evropské unie neudalo žádnou plošnou výměnu, takže každý může počkat až do konce platnosti průkazu. Pokud nezměníte třeba adresu trvalého bydliště, dalších osm let na něj skutečně můžete cestovat, není třeba jej měnit. Výměna se týká jen občanských průkazů typu knížka, které v sobě nemají uvedené datum platnosti a byly vydávány jen občanům, kteří se narodili před 1. lednem 1936. Ty se musí vyměnit do 3. srpna 2026, v oběhu jich ale už moc není.

A kdybych o ni třeba stála, budu muset za dřívější výměnu zaplatit?
Ano, žádost podat můžete, ale bude vás to stát při vydání v té základní třicetidenní lhůtě 200 korun. Průkaz vám úřad oficiálně vymění z osobních důvodů.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...