Spor odstartovala Keňa a připomíná Mnichov, soudí předseda dvorské zoo

  10:15aktualizováno  10:15
Předseda představenstva zoo ve Dvoře Králové Marian Slodičák už nechce mlčet. Poté, co zahradu kvůli údajnému porušení etického kodexu vyloučila organizace WAZA, k tomu prý nemá důvod. Spor podle něj začal transportem nosorožců do Keni.

Okapi pruhované jsou jedním z druhů, o které dvorská zoologická zahrada pravděpodobně přijde. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Dlouho držel jazyk za zuby a kontroloval se, aby na adresu evropské i světové asociace zoologických zahrad neřekl něco, co by jednou mohlo královédvorskou zoo mrzet. Jenže spolu s vyloučením z organizace WAZA padly i důvody mlčenlivosti předsedy představenstva Mariana Slodičáka.

Dosud prý neví, jak si má přeložit frázi "porušení etického kodexu", ale ví jistě, že vyhazov nenechá jen tak být.

"Požádali jsme prezidenta asociace WAZA Jorga Jungholda o vysvětlení, kde jsme porušili etický kodex. Jenže on nám sdělil, že s námi nemá o čem mluvit. Odmítl s námi mluvit a přitom udělal to samé, z čeho nás obviňují - totiž že nekomunikujeme," řekl předseda představenstva zoologické zahrady ve Dvoře Králové Marian Slodičák.

V zoologické zahradě očekávali, že bude zasedání WAZA, kde jim sdělí, čeho se dopustili. Nic takového se ale nestalo. Přirovnání pro takové jednání našel předseda z historické dohody v roce 1938.

"Je to rozhodnutí přesně v intencích Mnichova - o nás bez nás. Nikdo se na nic neptal," popsal.

Za sporem s WAZA může transport nosorožců do Keni

Slodičák nepopírá, že vyhazov jej mrzí, ale zároveň jako by souhlasil s ředitelkou Danou Holečkovou, která tvrdí, že zoo má na práci důležitější věci.

"Není to nic příjemného, ale WAZA se snaží vystupovat jako nějaký exkluzivní klub nejlepších zahrad. Zoologických zahrad podobných Dvoru Králové je ale na světě asi tisíc, z toho 750 je mimo asociaci, takže jich prostě bude 751. Netěší nás to, protože členství jsme si velmi považovali, ale problém, který vznikl, nebyl seriozní," řekl.

Předseda představenstva si je naprosto jistý, že spor spustil transport nosorožců bílých do Keni v roce 2009 (o transportu nosorožců do Keni čtěte zde).

"Evropská asociace sice nesouhlasila, ale já to dodnes hodnotím jako nejlepší akci, kterou jsme pro ty čtyři nosorožce mohli udělat. EAZA to tak ale neviděla, a tak se snažila najít některé zástupné problémy na úrovni etiky," myslí si Slodičák a popsal například rok starou kontrolu z WAZY přímo na udání její sesterské organizace.

Šťára prý sice etické problémy vyloučila, ale WAZA chtěla, aby Dvůr Králové znovu našel společnou řeč s evropskou asociací, ze které mezitím sám vystoupil.

Podmínky od EAZA byly nepřijatelné

"Když jsme se o to skutečně pokusili, EAZA nám dala podmínky ve stylu, že k nim musíme dolézt po kolenou a se skloněnou hlavou snášet veškeré podmínky. Chtěli z nás udělat exemplární příklad vzbouřené zahrady, aby si v budoucnu už nikdo na nic podobného netroufl. My jsme ty podmínky samozřejmě nepřijali," vzpomíná předseda představenstva.

Argumenty, že zoo nyní přijde o zvlášť ohrožené druhy zvířat, Slodičák vyvrací. Dvůr Králové má v programu EEP (Evropský záchovný program) prý pouze pralesní žirafy okapi a lvíčky zlaté.

"Samce jsme už vrátili a samici pošleme zpět v momentu, kdy to umožní odchov jejího mláděte. Obě mláďata však u nás zůstávají. Pokud někdo požádá o vrácení lvíčků, také to uděláme," upozornil předseda představenstva, jenž dál stojí o to, aby zahrada v programu EEP figurovala.

"Na koordinátory je ale vyvíjen nátlak, aby s námi rušili smlouvy. Existují však další stovky zoologických zahrad, se kterými můžeme dál spolupracovat," uzavřel Slodičák.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Každý pátý Čech trpí duševní chorobou. Pomoci mají centra duševního zdraví

Duševní zdraví. Ilustrační foto.

Léty zažitou představu, že psychicky nemocní se musí zavřít do léčebny, má ambici změnit reforma psychiatrické péče. Na...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Najdete na iDNES.cz