O střelci z ambasády rozhodne nový posudek

  7:48aktualizováno  7:48
Případ Jiřího Pasovského, který loni zastřelil nigerijského konzula, má objasnit nový znalecký posudek. Poté, co pražské vrchní zastupitelství obnovilo jeho trestní stíhání, dostala kauzu na stůl opět žalobkyně. Pasovského obhájce mezitím podal ústavní stížnost.

Třiasedmdesátiletý mělnický lékař zastřelil loni v únoru v budově nigerijského velvyslanectví v pražských Střešovicích konzula Michaela Lekaru Wayidu a postřelil i recepčního, který mu spěchal oběti na pomoc. - více o vraždě zde

Po činu, ke kterému ho dohnaly dluhy v souvislosti s investicemi v Nigérii, se zhroutil. Soudní znalci později zjistili, že trpí duševní chorobou, a že v době vraždy nebyl schopen rozpoznat, co činí a ani nemohl své jednání ovládnout.

Žalobkyně proto v červnu jeho trestní stíhání kvůli nepříčetnosti zastavila a Pasovský opustil brány pankrácké vazební věznice. Jel však přímo do bohnické léčebny.

Pasovský je od září na svobodě. Psychiatři ho z léčebny propustili na jeho žádost, protože byl v ústavu dobrovolně. - více zde

V říjnu však Vrchní státní zastupitelství v Praze zrušilo rozhodnutí, kterým žalobkyně trestní stíhání zastavila. V případu totiž shledalo pochybnosti.

"Jsou pochybnosti o tom, zda v době spáchání trestného činu byly ovládací schopnosti pana Pasovského naprosto vymizelé. Zda tedy znalecký posudek skutečně odpovídá tomu, jaká byla skutečnost," zdůvodnil iDNES své rozhodnutí státní zástupce Zdeněk Topinka.

Kauza se tak vrátila městskému státnímu zastupitelství k novému rozhodnutí. Trestní řízení tedy běží dál a Pasovský opět čelí obvinění z vraždy a pokusu o ni. Za to mu hrozí až patnáct let vězení.

Obhájce podal ústavní stížnost
Obhájce mělnického lékaře však rozhodnutí vrchního státní zastupitelství odmítá. "Podali jsme ústavní stížnost právě proti rozhodnutí o zastavení trestního stíhání. Ústavní soud žádáme o zrušení tohoto rozhodnutí," řekl iDNES Pasovského obhájce Kolja Kubíček.

Topinka však odmítá, že by tato stížnost byla oprávněná. Zrušení rozhodnutí totiž požadovalo nigerijské velvyslanectví, které proti zastavení stíhání Pasovského protestovalo diplomatickou nótou. 

"Dokazování nebylo precizní. Nebylo shromážděno takové množství důkazů, aby bylo možné zodpovědně rozhodnout o zastavení stíhání," dodal Topinka.

Pasovský pojede na pozorování
Kauza tak pokračuje a vyšetřování se opět rozjelo naplno. Žalobkyně Petra Pavlánová ve spolupráci s policisty musí případ doplnit o další důkazy. Navíc požádala o nové znalecké posudky.

"V současné době se vypracovává nový ústavní posudek, který přinese potvrzení o příčetnosti či nepříčetnosti obviněného," řekla iDNES zástupkyně městského státního zástupce Marcela Kratochvílová, která může případ komentovat.

Kvůli komplexnímu posudku z oboru neurologie, psychiatrie a psychologie se ale žalobkyně musela obrátit až na ústav v Olomouci. Všechny pražské ústavy se totiž jeho případem už zabývaly.

Pasovský by měl v Olomouci strávit několik dní v hospitalizaci. Dosud se však žalobkyni nepodařilo ho do ústavu dopravit. Od listopadu měl totiž dýchací potíže a proto převoz do nemocnice odmítal.

Nyní policie prověřuje, zda už je transportu do Olomouce schopen. Pokud by se jeho stav nelepšil, žalobkyně by podala návrh k soudu, aby byl pozorován ve zdravotnickém ústavu. Policisté by totiž jinak neměli možnost ho do Olomouce eskortovat.

Policie zřejmě vyslechne věřitele
Během nového vyšetřování se policie kromě znaleckých posudků zaměří také na několik dalších pochybností v případu.

Policisté musí například zjistit, proč měl Pasovský u sebe větší množství nábojů, a co přesně předcházelo jeho odjezdu na nigerijskou ambasádu v osudné dopoledne.

Policie se také chystá vyslechnout věřitele Pasovského, kteří ho měli údajně vydírat. Vražda na nigerijské ambasádě je totiž spojována s jeho prodělečným obchodováním.

Před devíti roky mu údajní zástupci firmy National Nigeria Petroleum Company nabídli, aby investoval do akcií, jejichž výtěžek měl sloužit ke stavbě nigerijského ropovodu.

Dluhy, které si lékař udělal snad u všech známých, překročily 11 milionů korun. Kvůli těmto půjčkám už také Pasovský údajně přišel o část svého majetku v exekuci. Lékaře pak vydírala skupina cizinců. - více o dluzích zde

Pracovníci pohřební služby odvážejí mrtvého konzula nigerijské ambasády v pražských Střešovicích. (19. února 2003)

Na nigerijské ambasádě v Praze se střílelo. Konzula podle policie zabil dvaasedmdesátiletý důchodce. Po vraždě zkolaboval a je v nemocnici. (19. února 2003)

Na nigerijské ambasádě v Praze se střílelo. Konzula podle policie zabil dvaasedmdesátiletý důchodce. Po vraždě zkolaboval a je v nemocnici. (19. února 2003)

Na nigerijské ambasádě v Praze se střílelo. Konzula podle policie zabil dvaasedmdesátiletý důchodce. Po vraždě zkolaboval a je v nemocnici. (19. února 2003)

Na nigerijské ambasádě v Praze se střílelo. Konzula podle policie zabil dvaasedmdesátiletý důchodce. Po vraždě zkolaboval a je v nemocnici. (19. února 2003)

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Sociální sítě dětem neškodí, ale nesmí na nich být neustále, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Mezi jedenáctým a třináctým rokem prudce narůstá intenzita online života. Výzkumníci zjistili, že dětem rozumný čas...

Prezident odmítl říci, koho podpořil. Dříve přitom veřejně slíbil hlas ČSSD

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítrl říci,...

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítl říci, koho podpořil. Nedávno na sjezdu ČSSD...

Čáslavská základna otevřela brány. Letci předvádí své umění

Den otevřených dveří v Čáslavi

Armáda po dvou letech na jediný den opět otevřela brány 21. základny taktického letectva u Čáslavi. V nabitém programu...

Najdete na iDNES.cz