O prezidentovi rozhodne třetí kolo. Ale kvůli obstrukcím až v sobotu

  9:30aktualizováno  21:13
Ani z druhého kola první volby prezident nevzešel. Podle MF DNES Klaus opět uspěl u senátorů, Švejnar u většiny poslanců. Volba pokračuje zítra. Pokračování dnešní volby zablokovala ČSSD. ODS chtěla prosadit hlasování ve třetím kole i po 21. hodině.

. Videopřenos + on-line reportáž

Živý přenos pokračuje v sobotu od 10 hodin

ČSSD ale těsně před tím požádala o pauzu a tím natáhla čas. Předsedající Miloslav Vlček schůzi přerušil, aniž vyhlásil výsledky druhého kola.

Ve druhém kole volby podle MF DNES získal Klaus ve Sněmovně 94 hlasů, takže si o dva polepšil, Švejnar dva ztratil a dostal 104. V Senátu má Klaus 48 hlasů, to je o jeden víc a jeho protivník naopak jeden ztratil a jich má 31.

Ve třetím kole rozhoduje prostá většina všech přítomných zákonodárců obou komor. Klaus ve druhém kole získal celkem 142 hlasů, což by mu stačilo na jisté vítězství v posledním kole.

VÝSLEDKY 1. KOLO
Výsledek prvního kola první volby prezidenta

ODS prohrála, prezident se volí veřejně
Volba českého prezidenta na dalších pět let je v plném proudu. Senát a Sněmovna postupně veřejně hlasují. Poslanci a senátoři tak rozhodli, když při společném hlasování nepodpořili volbu tajnou. ODS tak po deseti hodinách prohrála svůj boj. Ostatní strany chtěly volit veřejně.

Před tím si odhlasovali, že po deváté hodině večer už prezidenta volit nemohou. Pokud do té doby nikoho nezvolí, sejdou se znovu zítra v 10 hodin.

"Zvítězila obstrukce," povzdychl si po odchodu ze sálu Přemysl Sobotka. Podle něho je záměrem sociální demokracie zablokovat volbu za každou cenu, aby prezident nebyl zvolen. Sama sociální demokracie je prý rozhádaná. 


. Fotografie z Hradu

Bohatá fotogalerie z volby prezidenta

Projevy na Hradě vyhrotily situaci v koalici
Podle politologů v České televizi je ohrožena vládní koalice a pod premiérem Topolánkem se kýve křeslo. Ten se podle nich obává rozpadu vlády v případě, že by opět nebyl zvolen Václav Klaus. - více zde

Schůze se několik hodin nehýbala z místa. Za deset hodin se zákonodárci dohodli jen na tom, že volba může pokračovat v sobotu.

Základní otázka - zda volit tajně, či veřejně - byl pro ně ještě po dvacáté hodině nepřekonatelný problém. Tajnou volbu hájila pouze ODS, ostatní strany by volily veřejně.

Odpoledne reportér MF DNES zjistil, že ODS je ochotna přistoupit na veřejnou volbu prezidenta. Ale jen za podmínky, že všechna tři kola proběhnou dnes. ČSSD s tím nesouhlasila.

. Video

Klaus * ŠvejnarParoubek * dotazy novinářů

Rozvrat začal kolem půl třetí
Rozpravu o prezidentských kandidátech přerušil poslanec Marek Benda. - audio si poslechněte zde

Přednesl procedurální stížnost a napadl záměr předsedajícího Miloslava Vlčka (ČSSD), aby parlament nejprve rozhodoval o tajné volbě prezidenta s tím, že v případě nepřijetí se bude hlava státu vybírat veřejným hlasováním. - o co ve sporu jde, si přečtěte zde

ODS žádala, aby se hlasovalo o obou možnostech. Pokud by se komory neshodly, rozhodlo by dohadovací řízení, po kterém by měl Václav Klaus velkou naději na zvolení.

Následovaly připomínky jednotlivých zákonodárců, dohadování a nekonečné přestávky.

Kritika kvůli politickým tahanicím
Rozpravu, která následovala po projevech kandidátů, odstartoval premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. V projevu mimo jiné kritizoval spory a handrkování, které volbu hlavy státu provázejí.

"Nedůstojné tahanice, mediální útoky, účelová argumentace, zpravodajské hry a snahy omezovat a kontrolovat svobodnou volbu senátorů a poslanců, které doprovázejí výběr nového prezidenta, ukazují, že se určité síly na naší politické scéně nezastaví takřka před ničím," řekl. - celý Topolánkův projev čtěte zde

Projev Václava KlauseKlaus: Buďme v Evropě aktivním hráčem
Z prezidentských kandidátů přistoupil jako první k řečnickému pultu Václav Klaus. Ten prý už pochopil, že prezident nesmí být korouhvičkou. "Nesmí říkat věci líbivé, nesmí být aktivistou, ale aktivní. Prezidenta musí trápit i běžné starosti jeho spoluobčanů. Prezident musí, ale ne za zavřenými dveřmi, jednat s politickými stranami."

Do budoucna neslíbil výraznou změnu, co se týče jeho případného prezidentství. "Učím se za pochodu, mé názory jsou pevné, ale celospolečenskou diskusi vnímám a vše nové budu promýšlet, vstřebávat a využívat," konstatoval. - celý Klausův projev čtěte zde

Topolánek ve svém projevu později Klausovi poděkoval, navzdory jejich známým osobním sporům. "Děkuji mu za tuto roli v mém životě a za pět let v prezidentské funkci. Věřím, že přesvědčí vás všechny. Přijal jsem politickou zodpovědnost za jeho zvolení," připomněl premiér. A zákonodárce vyzval: "Volte odpovědně a svobodně."

Projev Jana ŠvejnaraŠvejnar chce sjednocovat a vrátit politice úctu
"Úcta, služba a odpovědnost. To jsou slova, která se spojují s tímto místem a úřadem, o kterém budete dnes rozhodovat," začal svůj proslov Jan Švejnar.

Ubezpečoval přítomné, že nemá z uplynulé doby nevyřízené účty. "Proto je pro mě jednodušší dívat se do budoucnosti," dodal. Prezidentský styl podle svých představ popsal jako otevřenost, týmovou práci a naslouchání. - celý Švejnarův projev čtěte zde

Vyberte si prezidenta.

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. února 2008. Anketa je uzavřena.

Václav Klaus 35691

Jan Švejnar 33100

. Infografika

Zasedací pořádek při volbě prezidenta

Autoři: , , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Najdete na iDNES.cz