O prezidentovi rozhodne třetí kolo. Ale kvůli obstrukcím až v sobotu

  9:30aktualizováno  21:13
Ani z druhého kola první volby prezident nevzešel. Podle MF DNES Klaus opět uspěl u senátorů, Švejnar u většiny poslanců. Volba pokračuje zítra. Pokračování dnešní volby zablokovala ČSSD. ODS chtěla prosadit hlasování ve třetím kole i po 21. hodině.

. Videopřenos + on-line reportáž

Živý přenos pokračuje v sobotu od 10 hodin

ČSSD ale těsně před tím požádala o pauzu a tím natáhla čas. Předsedající Miloslav Vlček schůzi přerušil, aniž vyhlásil výsledky druhého kola.

Ve druhém kole volby podle MF DNES získal Klaus ve Sněmovně 94 hlasů, takže si o dva polepšil, Švejnar dva ztratil a dostal 104. V Senátu má Klaus 48 hlasů, to je o jeden víc a jeho protivník naopak jeden ztratil a jich má 31.

Ve třetím kole rozhoduje prostá většina všech přítomných zákonodárců obou komor. Klaus ve druhém kole získal celkem 142 hlasů, což by mu stačilo na jisté vítězství v posledním kole.

VÝSLEDKY 1. KOLO
Výsledek prvního kola první volby prezidenta

ODS prohrála, prezident se volí veřejně
Volba českého prezidenta na dalších pět let je v plném proudu. Senát a Sněmovna postupně veřejně hlasují. Poslanci a senátoři tak rozhodli, když při společném hlasování nepodpořili volbu tajnou. ODS tak po deseti hodinách prohrála svůj boj. Ostatní strany chtěly volit veřejně.

Před tím si odhlasovali, že po deváté hodině večer už prezidenta volit nemohou. Pokud do té doby nikoho nezvolí, sejdou se znovu zítra v 10 hodin.

"Zvítězila obstrukce," povzdychl si po odchodu ze sálu Přemysl Sobotka. Podle něho je záměrem sociální demokracie zablokovat volbu za každou cenu, aby prezident nebyl zvolen. Sama sociální demokracie je prý rozhádaná. 


. Fotografie z Hradu

Bohatá fotogalerie z volby prezidenta

Projevy na Hradě vyhrotily situaci v koalici
Podle politologů v České televizi je ohrožena vládní koalice a pod premiérem Topolánkem se kýve křeslo. Ten se podle nich obává rozpadu vlády v případě, že by opět nebyl zvolen Václav Klaus. - více zde

Schůze se několik hodin nehýbala z místa. Za deset hodin se zákonodárci dohodli jen na tom, že volba může pokračovat v sobotu.

Základní otázka - zda volit tajně, či veřejně - byl pro ně ještě po dvacáté hodině nepřekonatelný problém. Tajnou volbu hájila pouze ODS, ostatní strany by volily veřejně.

Odpoledne reportér MF DNES zjistil, že ODS je ochotna přistoupit na veřejnou volbu prezidenta. Ale jen za podmínky, že všechna tři kola proběhnou dnes. ČSSD s tím nesouhlasila.

. Video

Klaus * ŠvejnarParoubek * dotazy novinářů

Rozvrat začal kolem půl třetí
Rozpravu o prezidentských kandidátech přerušil poslanec Marek Benda. - audio si poslechněte zde

Přednesl procedurální stížnost a napadl záměr předsedajícího Miloslava Vlčka (ČSSD), aby parlament nejprve rozhodoval o tajné volbě prezidenta s tím, že v případě nepřijetí se bude hlava státu vybírat veřejným hlasováním. - o co ve sporu jde, si přečtěte zde

ODS žádala, aby se hlasovalo o obou možnostech. Pokud by se komory neshodly, rozhodlo by dohadovací řízení, po kterém by měl Václav Klaus velkou naději na zvolení.

Následovaly připomínky jednotlivých zákonodárců, dohadování a nekonečné přestávky.

Kritika kvůli politickým tahanicím
Rozpravu, která následovala po projevech kandidátů, odstartoval premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. V projevu mimo jiné kritizoval spory a handrkování, které volbu hlavy státu provázejí.

"Nedůstojné tahanice, mediální útoky, účelová argumentace, zpravodajské hry a snahy omezovat a kontrolovat svobodnou volbu senátorů a poslanců, které doprovázejí výběr nového prezidenta, ukazují, že se určité síly na naší politické scéně nezastaví takřka před ničím," řekl. - celý Topolánkův projev čtěte zde

Projev Václava KlauseKlaus: Buďme v Evropě aktivním hráčem
Z prezidentských kandidátů přistoupil jako první k řečnickému pultu Václav Klaus. Ten prý už pochopil, že prezident nesmí být korouhvičkou. "Nesmí říkat věci líbivé, nesmí být aktivistou, ale aktivní. Prezidenta musí trápit i běžné starosti jeho spoluobčanů. Prezident musí, ale ne za zavřenými dveřmi, jednat s politickými stranami."

Do budoucna neslíbil výraznou změnu, co se týče jeho případného prezidentství. "Učím se za pochodu, mé názory jsou pevné, ale celospolečenskou diskusi vnímám a vše nové budu promýšlet, vstřebávat a využívat," konstatoval. - celý Klausův projev čtěte zde

Topolánek ve svém projevu později Klausovi poděkoval, navzdory jejich známým osobním sporům. "Děkuji mu za tuto roli v mém životě a za pět let v prezidentské funkci. Věřím, že přesvědčí vás všechny. Přijal jsem politickou zodpovědnost za jeho zvolení," připomněl premiér. A zákonodárce vyzval: "Volte odpovědně a svobodně."

Projev Jana ŠvejnaraŠvejnar chce sjednocovat a vrátit politice úctu
"Úcta, služba a odpovědnost. To jsou slova, která se spojují s tímto místem a úřadem, o kterém budete dnes rozhodovat," začal svůj proslov Jan Švejnar.

Ubezpečoval přítomné, že nemá z uplynulé doby nevyřízené účty. "Proto je pro mě jednodušší dívat se do budoucnosti," dodal. Prezidentský styl podle svých představ popsal jako otevřenost, týmovou práci a naslouchání. - celý Švejnarův projev čtěte zde

Vyberte si prezidenta.

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. února 2008. Anketa je uzavřena.

Václav Klaus 35691

Jan Švejnar 33100

. Infografika

Zasedací pořádek při volbě prezidenta

Autoři: , , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Hřib se chová jako malé uražené dítě, pustil se do primátora šéf KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Do pražského primátora za Piráty Zdeňka Hřiba se pustil kvůli sporu s Čínou šéf KSČM Vojtěch Filip. „Současné pražské...

Vláda odmítne návrh, který by Pavla Zemana udržel ve funkci ještě sedm let

Před komisí hovořil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (29. srpna 2017).

Před prázdninami plnily náměstí protesty kvůli obavám, aby se ministryně spravedlnosti Marie Benešová nesnažila vyměnit...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz