Břeclav povolí pochody za zbitého chlapce, i když se bojí radikálů

  11:47aktualizováno  21:23
Břeclav nakonec nezakáže pochody na podporu zbitého patnáctiletého chlapce. Město přitom celý den hledalo způsob, jak jednu z akcí, kterou nahlásila Dělnická mládež, zakázat. Starosta Oldřich Ryšavý pro jistotu vyzval obyvatele, aby se k případnému průvodu pravicových radikálů nepřipojovali.

Patnáctiletý Petr a jeho matka Oksana Zhyvachivska | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Chceme mít situaci ve městě pod kontrolou. Akce byly svolány masově, lidé sem přijedou a my nechceme bránit ústavnímu právu na sdružování občanů," uvedl Ryšavý. Celkem město obdrželo tři žádosti - kromě Dělnické mládeže také jednu od zástupců břeclavských obyvatel a jednu od dalších fyzických osob. Všechny přitom přišly pozdě.

Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.

Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý

"Protože akce Břeclavanů koliduje termínem konání i trasou pochodu s akcí Dělnické mládeže a s ohledem na to, že žádost Dělnické mládeže přišla první, musí se Břeclavané s Dělnickou mládeží domluvit na případné změně trasy či termínu konání shromáždění. Pokud k dohodě nedojde, radnice nebude moci shromáždění Břeclavanů povolit," dodala radnice města. Třetí pochod vede jinudy a není s ním tedy problém.

Právníci města přitom celý den hledali kličky, jak pochodu pod vedením Dělnické mládeže zabránit a zrušit jej. Město se obává excesů a další eskalace napětí mezi většinovou populací v Břeclavi a tamní romskou komunitou. "Chceme si udělat v Břeclavi pořádek sami, nechceme, aby nám jej tady dělali extremisté," prohlásil ještě dopoledne starosta. 

Chceme jen pomoci s organizací, tvrdí Dělnická mládež

Všechno mělo přitom původně být jinak. Přátelé zbitého patnáctiletého chlapce chtěli uspořádat průvod a dva z nich proto založili na sociální síti Facebook událost nazvanou Pochod za Peťu. Účast na akci přislíbilo přes dva tisíce lidí.

Mladí organizátoři však zřejmě podcenili právní stránku věci a pochod včas neohlásili. Mezitím si stejný čas i trasu zamluvila Dělnická mládež. Její předseda Erik Lamprecht tvrdí, že to bylo proto, aby mladým a nezkušeným lidem s organizací akce pomohli.

"K ohlášení pochodu nás vedl fakt, že jsme během úterý dostali více žádostí od lidí, abychom tu akci zaštítili. Šlo nám o to, aby byla hlavně splněna oznamovací povinnost," uvedl Lamprecht s tím, že se bude snažit, aby akce proběhla co nejklidněji.

Iniciativa Dělnické mládeže se však kromě města nelíbí ani části lidí, kteří na sociální síti již svou účast přislíbili. Obávají se, že původně poklidná akce se zvrhne v protiromskou demonstraci a pochod "holých lebek".

Ostatně i mezi členy skupiny zaznívají některé hlasy, jež původnímu účelu akce odporují. "Tohle je naše Republika, ať všichni Romové táhnou odkud přišly!!!!" píše doslova jedna z uživatelek. "Do pekla s nima," reaguje další.

Policie povolala posily, chce zklidnit situaci

Situaci v Břeclavi od neděle, kdy trojice mužů, pravděpodobně Romů, napadla a brutálně zbila patnáctiletého chlapce, bedlivě sleduje policie. Ulice města jsou už nyní plné policistů a strážníků, a to nejen z Břeclavska. Přijely i posily z krajského ředitelství.

V břeclavských ulicích je od neděle, kdy tři muži brutálně zbili patnáctiletého

V břeclavských ulicích je od neděle více policistů.

Jihomoravský policejní šéf Tomáš Kužel na jednání břeclavského zastupitelstva.

Jihomoravský policejní šéf Tomáš Kužel na jednání břeclavského zastupitelstva

"Na základě nedávných událostí na Šluknovsku a Karviné je nyní zklidnění situace to nejdůležitější. Chtěl jsem, aby byli policisté vidět na ulicích a mluvili s občany," uvedl krajský policejní ředitel Tomáš Kužel s tím, že minimálně do příštího týdne bude v Břeclavi o dvacet strážců zákona více.

V neděli budou bezpečnostní opatření ještě daleko rozsáhlejší. Jejich konkrétní podobu zatím Kužel neoznámil, je ale pravděpodobné, že ulice v takovém případě zaplní desítky těžkooděnců. 

S obavami očekávají nadcházející víkend i břeclavští Romové. Ti se od brutálního útoku distancují a doufají v brzké dopadení pachatelů. Přesto se však bojí, že se pokojný pochod zvrhne v protiromskou demonstraci.

"V případě, že by to byla bezpečná akce, tak by se k ní i rádi připojili a vyjádřili nesouhlas a lítost s tím, co se stalo. V případě, že půjde o nějaké radikály, tak se budou spíše chránit," sdělila vedoucí břeclavské pobočky IQ Roma servis Karolína Rejlková.

"Máme teď obrovský strach. Bojíme se o své děti. Proč máme všichni trpět za něco, co možná ani neudělali místní Romové?" ptá se s obavami například devětatřicetiletá Květoslava Korolová, která v místním romském ghettu bydlí se svou rodinou.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Šmarda dvě hodiny jednal s prezidentem. Mlčí o tom, zda bude ministrem

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Prezident Miloš Zeman se při návštěvě na Vysočině setkal s kandidátem na ministra kultury, místopředsedou ČSSD Michalem...

Nejsem z pražské kavárny, měli bychom se věnovat venkovu, říká Czernin

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Říká se, že jsme stranou pražské kavárny, ale mě nikdo moc v nějaké kavárně neviděl, prohlásil kandidát na nového...

Stát svěřuje děti násilníkům. Případ týraných vnoučat odhalil díru v zákoně

Pohřešovaná Valerie (vlevo) a její obviněná babička Soňa K. u soudu 4. 3. 2019

Jednašedesátiletá Soňa K., která stojí před soudem kvůli drastickému týrání vnoučat, z nichž jedno se navíc už dlouho...

Najdete na iDNES.cz