O nominaci na ombudsmana jsem si neřekl, říká Zahradník. Ani ji prý nečekal

  19:04aktualizováno  19:04
"Příležitost stát se prezidentským kandidátem na ombudsmana jsem nečekal," řekl bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník v rozhovoru pro Rádio Česko. Podle něj se ale taková nabídka nedá odmítnout a je připraven se vzdát všech funkcí, které jsou s výkonem ochránce práv v rozporu. Má připraveno i několik změn, které chce v případě zvolení prosadit.

Prezidentský kandidát na ombudsmana Jan Zahradník (ODS)

Úterní kolo volby ombudsmana budou s napětím sledovat čtyři kandidáti. Chybět mezi nimi nebude ani Jan Zahradník. Občanskodemokratického kandidáta a bývalého hejtmana jižních Čech nominoval asi před dvěma týdny prezident Václav Klaus spolu s bývalým disidentem Johnem Bokem. Oproti němu byla však nominace pro Zahradníka velkým překvapením.

"Návrh mě velice zaskočil. Byl předmětem celovíkendového přemýšlení, nemohl jsem ji samozřejmě odmítnout. Žádné dopisy jsem ale nepsal, ani jedinkrát jsem se o tom při rozhovoru s panem prezidentem nezmínil," komentoval svou nominaci Zahradník. "To, že jsem kandidát prezidenta republiky, je pro mě nesmírnou hodnotou na celý život a já si ji nesmírně vážím," dodal.

PLÁNY V ÚŘADU

V případě zvolení by Jan Zahradník prosazoval:

1) Ještě více přiblížit funkci občanům a veřejné správě na úrovni krajů a obcí
2) Podněty, které jsou z podmínek zákona vráceny, by měly být doloženy radou, podle které by se lidé mohli řídit
3) Předpokládatelnost rozhodnutí u podobných soudních případů

Své šance vidí při úterní volbě vyrovnané. "Mluvil už jsem se svými kolegy z jihočeské ODS. Řekl jsem jim, že když mi dají hlas, neudělají špatně," řekl bývalý hejtman.

Přiznává však, že proti němu stojí silný kandidát, na kterého ho upozorňovali už jeho kolegové. Bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský získal minulou středu podporu koaličních lídrů. Ti v úterní volbě doporučí svým poslancům, aby podpořili právě jeho. V dolní komoře má přitom vládní koalice pohodlnou většinu.

Podle Jana Zahradníka je současné právní ukotvení úřadu veřejného ochránce práv dostatečné, a není tedy potřeba, aby měl své místo v ústavě. To už dříve navrhovala například bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a Anna Šabatová. (více o zasazení instituce ombudsmana čtěte zde)

"Myslím si, že pravomoce jsou jasně definované zákonem a není třeba, aby měly zákonodárnou iniciativu," uvedl Zahradník. Podle něj do instituce vtiskl důležitou tvář první ombudsman Otakar Motejl. Nyní je potřeba najít vhodného nástupce, který bude moci v jeho dobrém odkazu pokračovat.

V případě, že by Zahradník získal potřebnou podporu a stal se novým veřejným ochráncem práv, bude se muset zbavit některých funkcí, jež jsou v rozporu s výkonem úřadu ombudsmana. Konkrétně členství ve zhruba šesti dozorčích správních radách, mezi nimi například Jihočeské letiště a.s., Euroregion Šumava nebo Regionální rozvojová agentura RERA a.s.

DALŠÍ POKUS ZVOLIT OMBUDSMANA

Poslanci se k dalšímu kolu volby ombudsmana sejdou 7. září na mimořádné schůzi. Nového veřejného ochránce práv bude Sněmovna vybírat ze čtyř kandidátů. Senát navrhuje bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského a předsedu pražské židovské obce Františka Bányaie. Prezident Václav Klaus vybral bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) a politického aktivistu Johna Boka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Najdete na iDNES.cz