S Rittigem řešili dovolenou, pět let se neviděli, hájí hovor Nwelati z ODS

  19:00aktualizováno  19:00
Bavili se jen o naprosto nedůležitých tématech. Zapovídali se, protože se už mnoho let neviděli. Mladoboleslavský primátor a senátor Raduan Nwelati z ODS popsal, o čem mluvil na schůzce s kontroverzním lobbistou Ivo Rittigem, na kterou upozornil iDNES.cz.

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati a lobbista Ivo Rittig v restauraci Asian Temple (28. listopadu 2018) | foto: čtenář iDNES.cz

„Neviděli jsme se několik let, takže to byla jedna z věcí, o které jsme se bavili. Také mi popisoval, v jaké je situaci. A jaká je to blamáž, že mu přisuzovali kila zlata, což už soud odmítl,“ líčí Nwelati.

S Rittigem seděl hodinu u jednoho stolu. Jen náhoda!

Situaci ze středy, kdy se u jednoho stolu bavil s kontroverzním lobbistou Ivo Rittigem, popsal Nwelati jako náhodné setkání dvou starých známých. Ve čtvrtek se dlouholetý primátor Mladé Boleslavi ještě vyhnul odpovědi na otázku, o čem se s Rittigem bavil.

To zkritizovala i protikorupční organizace Transparency International. „Rittigův životopis je bohatý na nejrůznější kauzy a prazvláštní společnosti, které souvisejí s veřejnými financemi. Je proto třeba zpozornět a řešit, co bylo předmětem jejich sezení,“ řekl analytik organizace Milan Eibl. Na rozdíl od čtvrtka byl v pátek Nwelati už otevřenější. 

V Rittigově kanceláři a vilách zasahovali detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v roce 2013 v rámci kauzy Nagyová. Tehdy policisté našli 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Neprokázalo se však, že by zlato patřilo lobbistovi. Soud pak nařídil České televizi, aby se Rittigovi omluvila za to, že ho v reportáži z roku 2014 s penězi a zlatem spojovala.

Nejen o staré kauze si však ve středu v pražské restauraci Asian Temple Nwelati s Rittigem povídali. „Bavili jsme se, kam jede na dovolenou. Věděl, že já jsem v minulosti jezdil do Chorvatska, tak jsem mu říkal, že už jsem tam čtyři roky nebyl, že už nestíhám,“ popisuje primátor Mladé Boleslavi s tím, že spolu s vlivným lobbistou řešili jen běžné věci.

Kdo je Ivo Rittig?

Pražský podnikatel a lobbista, který je považován za jednoho z "kmotrů" středočeské ODS. Je spojován s řadou podezřelých zakázek. Nadační fond proti korupci Rittiga obvinil, že na jeho účty přicházely desítky milionů korun za provize z pražského Dopravního podniku. Jeho jméno se často objevuje také v souvislosti se zásahem policie v červnu 2013 na Úřadu vlády. Podle dostupných údajů žije Miliardář Rittig s družkou a má čtyři děti.

Nwelatiho současná verze středečního setkání s Rittigem se však liší s tím, jak setkání iDNES.cz popsal ve čtvrtek. Tehdy uvedl, že seděl u stolu s tenistou Radkem Štěpánkem a řešili, zda by dopravní podnik Mladé Boleslavi měl zájem používat směs do pohonných hmot, s nimiž Štěpánek po konci sportovní kariéry podniká. Kolem jejich stolu měl jít Rittig jen náhodou a přisednout si k nim, protože se zná se Štěpánkem.

Že na fotografiích, které získal iDNES.cz, sedí Nwelati u stolu pouze s vlivným lobbistou, vysvětlil primátor a senátor tím, že si Štěpánek šel asi zrovna odskočit. Nyní však Nwelati popisuje situaci jinak. „Měl jsem tam schůzku, na kterou jsem dorazil dřív. Přišel pan Rittig, a protože se známe, tak si přisedl a bavili jsme se,“ uvádí politik.

Zatímco dříve Nwelati uvedl, že s Rittigem jednal jen chvíli, nyní už hovoří odlišně. „Nekoukal jsem se na hodinky. Když se s někým společensky bavíte, tak vám to sice nemusí být příjemné, ale nekoukáte se na hodinky,“ vysvětluje primátor. Podle informací iDNES.cz měl s Rittigem, který je označován jako „kmotr“ středočeské ODS, jednat sám asi 40 minut.

Nebudu dělat, že neznám kontroverzní osoby, říká primátor

Sám Nwelati přiznává, že mu setkání s Ritigem může uškodit. „Je kontroverzní osobou. Ale když někoho znám, tak se nebudu tvářit, že tomu tak není. Toho člověka jsem poznal v rámci nějaké politiky, stejně jako jsem se potkal s (Markem) Dalíkem a dalšími lidmi, kteří jsou kontroverzní. Kdybych teď potkal Dalíka na ulici, taky nebudu dělat, že ho neznám,“ tvrdí primátor.

Zástupci strany k setkání

Alexandra Udženija, místopředsedkyně ODS

Nic o tom nevím, vůbec mě to nezajímá. Nepřijde mi to vůbec divné. To mám kvůli nějakému článku obvolávat členy ODS? V žádném případě. Ani nevím, jestli mám na pana Nwelatiho telefon.

Jan Skopeček, předseda středočeské ODS

Uvidím se s Nwelatim zítra dopoledne, takže se ho na to zeptám osobně, aby mi řekl, o co šlo. Pan primátor a senátor je dospělý, svéprávný člověk, takže on musí zvážit, s kým se setkává. To asi není věc, kterou bychom s ním měli řešit my ostatní. Je jasné, že politici musejí tušit, že jsou osobami veřejnými, a i když se náhodou potkají s kontroverzním člověkem, tak to může mít nepříjemné dopady. Musíme si to všichni politici uvědomovat a třeba to bude pro pana senátora ponaučení.

Miloš Vystrčil, místopředseda strany, předseda senátního klubu ODS

S panem Nwelantim jsem nemluvil, o té schůzce nic nevím a názor na to nemám. Nepřemýšlel jsem o tom, že bych s ním o tom měl mluvil. Pan Nwelati je dospělý člověk. Možná se o tom pobavíme, až se uvidíme, nevím.

Schůzku s vlivným lobbistou bere jako náhodnou, primárně se měl sejít se Štěpánkem. Ten se po konci sportovní kariéry dal na podnikání. Je jednatelem firmy BEP Trade, která prodává aditiva do paliv. Jde o chemické látky, které mají zlepšit vlastnosti motoru a snížit spotřebu.

Dopravní podnik Mladé Boleslavi už je testoval v rámci pilotního projektu, Nwelati přemýšlí o tom, že by spolupráce mezi městem a Štěpánkovou firmou mohla pokračovat.

„Tato aditiva výrazně snižují emise výfukových plynů i spotřebu vozidel. Pomocí nich by se mohla snížit emisní zátěž ovzduší v Mladé Boleslavi. Použít by se dala jak při provozu vozidel v městských společnostech, například v autobusech MHD, tak v rámci zvýhodněné distribuce pro soukromé odběratele,“ uvedla mladoboleslavská radnice na svých stránkách k aditivum, které jí Štěpánek nabízí.

Automobilový magazín Svět motorů už však dříve uvedl, že aditiva žádné zázračné účinky nemají. Jen pro toho, kdo tomu chce věřit. Primátor Nwelati ubezpečuje, že dohoda se Štěpánkem zatím není uzavřena. „Mně se líbilo, že to pan Štěpánek prezentoval jako něco dobrého, co snižuje výrazně spotřebu. Už jsem však zadal, aby se to pořádně zhodnotilo,“ říká Nwelati s tím, že by o tom měli ještě jednat zastupitelé Mladé Boleslavi.

Místo ruského kola přísady do paliva

Ve firmě BEP Trade, kterou nyní vlastní Štěpánek, dříve působil také Jiří Havrda, jenž měl podle Deníku N do října letošního roku vlastnil 50 procent společnosti. Poté, co Štěpánek ukončil svou kariéru sportovce, jeho podíl odkoupil.

Havrda se dříve proslavil jako muž, který chtěl na smíchovské náplavce vybudovat ruské kolo. Jeho projekt ovšem nebyl nikdy realizován. Podle Deníku N má Havrda zajímavou podnikatelskou minulost. Mezi roky 2004 a 2012 držel pětinový podíl ve společnosti Kamínka, s. r. o., stejně jako Jiří Pergl, který byl v té době i jednatelem.

Perglerovy obchodní aktivity se přitom podle Transparency International často prolínají s advokátní kanceláří MSB Legal, kde pracují dvorní právníci lobbisty Iva Rittiga, ať už jde o společnosti Peskim, nebo Solfortis. O možných vazbách Havrdy na Rittiga nicméně Štěpánek nic neví.

Raduan Nwelati upoutal pozornost médií před letošními volbami, kdy na svém připravovaném předvolebním billboardu napsal „Boleslav je Boleslaváků, nulová tolerance cizincům“. Pracovní verzi billboardu zveřejnil Nwelati, který je po otci syrského původu, na svém facebookovém účtu. Někteří lidé to v diskuzi odsoudili jako populistickou kampaň ve stylu extremistických hnutí.

Lídr kandidátky ODS ve volbách obhájil post primátora Mladé Boleslavi, město vede už 12 let. Zároveň byl letos zvolen i do Senátu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK MONTÁŽE A OBSLUHY STROJŮ DO KMENE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz