Podvýživa v nemocnici ohrožuje téměř každého druhého pacienta

  11:27aktualizováno  11:27
Jen dva ze tří dotázaných nemocničních pacientů snědli více než polovinu své porce, každý dvanáctý nesnědl ani čtvrtinu. Zjistil to průzkum při minulém Nutričním dni. Podvýživa hrozí téměř každému druhému hospitalizovanému pacientovi. Ministerstvo chce situaci zlepšit.

"Opravdu se to nedalo jíst," připsala čtenářka Simona ke snímku jídla z Thomayerovy nemocnice z roku 2017. | foto: iDNES.cz

Ze 740 pacientů pobývajících v nemocnicích na standardních lůžkách jedla třetina (34,2 procent) dotázaných pacientů méně než polovinu proce, méně než čtvrtinu každý dvanáctý (8,3 procent). Jako nejčastější důvod uváděli, že jsou zvyklí na menší proce (24,4 procent). Zjistilo to šetření v rámci minulého Nutričního dne roku 2017, které se dotazovalo 1 700 pacientů.

Co také servírují nemocnice

Velmi spokojený s nemocniční stravou byl každý čtvrtý (23,3 procent), spokojených s výhradami bylo 41,5 procent dotázaných.

O dva roky dříve – v roce 2015 – pak odborníci dotazníky oslovili přes 4 000 pacientů. Ze všech pacientů na standardních lůžkových oddělení byla téměř polovina (47 procent) starší 70 let. Každý šestý (16,5 procenta) z nich měl BMI nižší než 22, což značí předstupeň podvýživy. Úbytek hmotnosti o více než osm kilogramů zaznamenal každý osmý (12,8 procent).

„Z toho se dá usuzovat, že tito pacienti nejsou dostatečně rychle vybíráni a není u nich dostatečně rychle zahájena intervence,“ komentoval dietolog František Novák ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Podle doposud provedených studií podvýživa celosvětově hrozí až každému druhému (40 procent) hospitalizovanému pacientovi. Způsobuje ji nedostatečný nebo nevyvážený příjem výživy či porucha vstřebávání živin. Na vině může být i nemoc, která vede k úbytku svalové hmoty.

Jídlo v nemocnicích

Navštívili jsme nemocniční kuchyně, mluvili s řadou odborníků. Proč v nemocnicích dostáváme k jídlu právě to, co dostáváme? Odpovědi najdete v seriálu iDNES.cz Jídlo v nemocnicicích.

„Nemáme adekvátní procento speciálních diet. Pro pacienty, kteří jsou v malnutrici, bychom měli mít správně nastavené diety a používat je ve větším měřítku,“ nastínil Novák. Pacienti v malnutrici totiž podle něj nemají obvyklou chuť k jídlu, mají problémy s polykáním i s únavou.

Důsledky stojí 60 miliard korun ročně

Z toho často pro pacienty plynou nepříznivé prognózy, prodloužení doby strávené v nemocnici a ke zvýšeným nákladům. Odhad pro Českou republiku hovoří až o 60 miliardách korun ročně. „Započítává se tam nejen důsledek malnutrice, ale i dopady na soběstačnost, čerpání sociálních služeb a tak dále,“ dodal Novák.

Ministerstvo zdravotnictví se proto snaží situaci řešit. „Myslím si, že je to téma, které není úplně rezonující. Přitom je ale zásadní jak pro léčebný proces, tak pro spokojenost pacientů v rámci hospitalizace,“ komentoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Na ministerstvu proto založili pracovní skupinu, cílem je vytvořit doporučený postup.

Nutriční den byl letos stanovený na 7. listopadu. „Ve stanovený den vyplňují pacienti zapojených zařízení standardizované dotazníky, které jsou následně anonymizovány a zaslány k centrálnímu zpracování do Vídně,“ přiblížila ředitelka Aliance pro nutriční péči Ivana Pražanová. První Nutriční den se konal v Rakousku v roce 2005.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Zemřel Král Šumavy. Legendárnímu převaděči Josefu Hasilovi bylo 95 let

V pátek večer zemřel Josef Hasil, známý spíš jako Král Šumavy. Na svém Facebooku o tom informovala Česká misie z...

Byli jsme tu už v 89. Pokud bude třeba, přijdeme zase, říkají demonstranti

Na Letnou v předvečer 30. výročí sametové revoluce přijeli lidé z různých částí republiky - například z Hradce Králové,...

Premium

Studentský vůdce sametové revoluce odhaluje zákulisí Jakešova gestapa

Patřil mezi studentské vůdce sametové revoluce. S praktikami příslušníků Veřejné a Státní bezpečnosti se setkal na...

Opozice souzní s demonstranty, Hrad se zastává Babiše

V sobotu na Letné vyzývalo tři sta tisíc lidí premiéra Andreje Babiše, že pokud neodvolá ministryni spravedlnosti Marii...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz