Novým ředitelem ústavu pro studium totality se stal náměstek Hazdra

  18:11aktualizováno  19:43
Novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů se stal nynější náměstek ústavu Zdeněk Hazdra. Ve třetím kole konkurzu ve středu získal nadpoloviční většinu hlasů. Šestičlenná rada ústavu se rozhodovala mezi ním a francouzskou historičkou Muriel Blaiveovou, která do posledního kola také postoupila.

Historik Zdeněk Hazdra | foto: ÚSTR

Novinářům to po tajném hlasování rady oznámila její předsedkyně Emilie Benešová. "Hazdra získal čtyři hlasy, Blaiveová jediný," doplnil pro iDNES.cz uvedl mluvčí Ústavu pro studium totalitních věd (ÚSTR) Pavel Ryjáček. Jeden člen rady se tak hlasování, které proběhlo okamžitě a bez rozpravy, zdržel.

Rozhodnutí rady Hazdru překvapilo. Novinářům řekl, že si byl vědom toho, že její názor není jednotný a vnímá to jako závazek. "Je mým velkým úkolem přesvědčit o tom, že volba nebyla špatná," uvedl. Jako prvního náměstka si chce přivést Ondřeje Matějku z občanského sdružení Antikomplex. Podle Hazdry je to velmi organizačně schopný a erudovaný historik.

Zdeněk Hazdra

Historik, 1. náměstek ředitele ÚSTR, vědecký pracovník FF UK (Katedra středoevropských studií)

Většinu profesní dráhy spojil s ÚSTR: od jeho založení v roce 2008 v něm působil jako redaktor, vedoucí pracovní skupiny, vedoucí oddělení zkoumání doby nesvobody, prozatímní ředitel a později jako 1. náměstek ředitele. Je absolventem Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, absolvoval několik studijních pobytů v zahraničí, především v Rakousku. Specializuje se na dějiny české šlechty, zejména v první půli 20. století. Je autorem četných hudebně-literárních a vzdělávacích pořadů.

Hazdru odmítali někteří zaměstnanci ústavu a odbory. Tuto skutečnost rada podle Benešové zvažovala. "Neprotestovali jen proti panu Hazdrovi, protestů víc bylo i proti jiným kandidátům," komentovala. Proti průběhu konkurzu a rozhodnutí rady se v uplynulých týdnech ohradili další dva neúspěšní kandidáti, a Konfederace politických vězňů ČR ho dokonce označila za podvodně zorganizovaný.

"Pan Hazdra, byť je nejmladší, má nejvíce manažerských zkušeností," uvedla Benešová. Kdy Hazdra nastoupí, se zatím neví. Původně se uvažovalo o 1. červenci.

Jednatřicetiletý Zdeněk Hazdra chce, aby ústav plnil základní role vědecko-výzkumného ústavu s přirozenými standardy, jaké mají ostatní vědecká pracoviště. Důraz klade i na vzdělávací projekty, které podle něj musí být propojeny s občanským vzděláváním.

Hazdra v ústavu působí od té doby, co vznikl. V roce 2010 ho tři měsíce i dočasně vedl (podrobnou koncepci, jak chce ústav vést, najdete zde).

Do funkce by měl nastoupit 1. července. Nahradí současnou šéfku Pavlu Foglovou. Ta vede ústav od loňského dubna, kdy Rada ÚSTR odvolala Daniela Hermana, který je v současnosti ministrem kultury (více o odvolání Hermana zde).

Volby se původně účastnilo pět kandidátu. Kromě Hazdry a Blaiveové ještě někdejší vedoucí oddělení vydávání osvědčení protikomunistickým bojovníkům na ministerstvu obrany Viktor Meca, bývalý kontrolor Nejvyššího kontrolního úřadu Karel Světnička a bývalý šéf vědecké rady ÚSTR, švýcarský historik Adrian Portmann. 

Do posledního, třetího kola, postoupili právě Hazdra s Bleiveovou. Ta je historičkou,  politoložkou, koordinátorkou Ludwig Boltzmann Institute for European History and Public Spheres ve Vídni. Zajímá se o dějiny komunistických a postkomunistických režimů , zejména Československa a české republiky. Vydala několik knih, mimo jiné Československo a rok 1956 nebo Odrazy historie ve vnímání obyvatel Gmündu a Českých Velenic (více o předchozím kole zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz