Čeští a britští výsadkáři vzdali v Chrudimi poctu válečnému výsadku Anthropoid.

Čeští a britští výsadkáři vzdali v Chrudimi poctu válečnému výsadku Anthropoid. | foto: Daniel Hlaváč

Česká armáda vytvoří nový výsadkový pluk až za čtyři miliardy korun

  • 46
Na podzim 2020 by měl v Chrudimi, kde sídlí 43. výsadkový prapor, vzniknout nový pluk české armády. Prapor by se měl rozšířit o několik stovek nových vojáků. Nejpozději v roce 2026 by měli být noví výsadkáři připraveni k nasazení do akce. Armáda počítá s tím, že velká většina nových vojáků bude přijata z civilu.

Zřízení nového pluku bude stát 1,5 až čtyři miliardy korun. Nakoupena pro něj budou například nová lehká útočná vozidla. Novinářům to v pondělí řekli Ivo Zelinka, který je pověřen vybudováním pluku, a náčelník generálního štábu Aleš Opata. O přesné velikosti pluku armáda mluvit nechce. Podle Zelinky se současný prapor „řádově zdvojnásobí“.

Zelinka poznamenal, že armáda by se měla výhledově rozšířit o 5 000 vojáků a o takzvaný třetí manévrový prvek, nyní disponuje 4. brigádou rychlého nasazení a 7. mechanizovanou brigádou. 

Při analýzách vedení armády zvažovalo pět variant vytvoření nové jednotky, mezi kterými bylo i například zřízení těžké mechanizované brigády. Výsadkový pluk podle Zelinky je možné vytvořit v relativně krátkém čase za peníze, které si česká armáda může dovolit. Jeho vznik odpovídá i potřebám armády.

Výsadkáři skákali do sečské přehrady, padáky vozí sušit až na Moravu

Na pluk budou kladeny úkoly sil okamžité reakce. Jednotka tak bude moci být nasazena v závislosti na konkrétním požadavku v řádu hodin až dnů, vysazena na místo určení může být letecky i na vozidlech.

Výsadkový pluk bude podle armádních plánů plnit deset doktrinálních úkolů. Jsou mezi nimi vzdušné výsadkové operace, akce v týlu nepřítele, zdržovací boj, záchrana pilotů, přepadové operace nebo záchrana například českých občanů, kteří kvůli válečnému konfliktu uváznou v cizí zemi. V Výsadkáři se podle Zelinky za posledních 15 let podíleli hlavně na stabilizačních a poradenských operacích.

Srdcem pluku bude podle Zelinky pět výsadkových komand, z toho jedno budou tvořit členové aktivních záloh. Pro podporu maximální vycvičenosti a efektivity jednotlivých operací budou určena dvě střediska, střediska bojového výcviku a středisko výsadkové přípravy. „Vzhledem k tomu, že naše doktrína předpokládá zasazení výsadkářů na velmi omezené doskokové plochy včetně překážek, expertní úloha tohoto střediska je naprosto zásadní,“ řekl Zelinka.

Hlavní bojovou techniku budou tvořit lehká útočná vozidla, drony, moderní protitankové střely nebo střely s koncovým řízením. Lehká útočná vozidla už výsadkáři ze 43. výsadkového praporu využívají, pluk ale dostane nové stroje. Podle předpokladů by jich mělo být asi 100.

Na začátku července 2019 bude zřízeno organizační jádro výsadkového pluku, na podzim 2020 se pak počítá se vznikem samotného pluku. Počátečních operačních schopností dosáhne od začátku roku 2021 a plných schopností nejpozději do 2026.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video