Nový správce silnic ještě nepracuje, dozorčí rada si už vyplácí odměny

  20:07aktualizováno  20:07
Tři radní Libereckého kraje berou odměny v dozorčí radě nedávno vzniklé akciové společnosti Silnice LK, která bude v příštím roce spravovat cesty II. a III. třídy. Firma dosud nevyvíjí žádnou činnost, členové dozorčí rady si však vyplácejí desetitisícové odměny.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Členové dozorčí rady této společnosti pobírají odměnu ve výši deset tisíc korun měsíčně, předseda rady patnáct tisíc. Výplaty už byly provedeny za měsíc září a říjen," odpověděl náměstek hejtmana Libereckého kraje pro dopravu Martin Sepp (ČSSD).

Odměny pro politiky

Martin Sepp (krajský radní pro dopravu)

Sportovní areál Ještěd (5 000 korun), Silnice LK (15 000 korun), Nemocnice Liberec (30 000 korun), Agentura regionálního rozvoje (zadarmo), Korid LK (zadarmo).

Zdeněk Bursa (krajský radní pro ekonomiku)

Silnice LK (10 000 korun), Nemocnice Liberec (50 000 korun), Agentura regionálního rozvoje (zadarmo)

Předsedou zmíněného orgánu je právě Sepp. Ten bere v dozorčí radě liberecké nemocnice 30 tisíc, ve Sportovním areálu Ještěd dalších pět. Bez nároku na honoráře navíc pracuje v dozorčí radě společností Korid LK a v Agentuře regionální rozvoje.

Vznik akciové společnosti Silnice LK kritizovalo opoziční sdružení Starostové pro Liberecký kraj. Vadí mu, že od příštího roku budou Silnice LK spravovat silnice II. a III. třídy, přičemž stejnou činnost má ve své náplni Krajská správa silnic Libereckého kraje (o problému více zde).

"Původně jsem si myslel, že si radní založili společnost Silnice LK proto, aby, až nebudou příští volební období vládnout kraji, měli nějaké posty a brali za ně peníze. V životě by mě nenapadlo, že budou porušovat zákon o střetu zájmů v době, kdy na kraji sedí," komentoval vyplácení odměn starosta Chrastavy Michael Canov.

Ten přitom kritizuje také výši odměn v Krajské nemocnici Liberec. Starostové pro Liberecký kraj proto v úterý na schůzi krajského zastupitelstva vyzvalo radní, aby do konce listopadu všechny odměny vrátili a do budoucna se jich vzdali.

Vzdejte se odměn, vyzývá opozice

"Když tak neučiní, podáme na statutární orgány společností, které je platí, trestní oznámení a radní se pokusíme odvolat," uvedl za starosty Martin Půta. Podle něho je vyplácení odměn porušením povinností při správě cizího majetku.

To však radní odmítají. "Podle našich právních rozkladů nejde o střet zájmů, jsme tu jako fyzické osoby, každý máme smlouvu o výkonu funkce a jsme každý zodpovědný za nějakou oblast," řekl pro ČTK náměstek hejtmana Sepp.

K němu se přidal i radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa. "Nemáme důvod se odměn v nemocnici vzdát. Ať pan Canov své obvinění ze střetu zájmů dá k soudu, milerádi se tam s ním setkáme," reagoval Bursa.

Kromě Seppa a Burzy sedí v dozorčí radě Silnic LK radní Pavel Petráček, jenž bere navíc 10 tisíc korun coby předseda dozorčí rady českolipské
nemocnice.

Další radní, kteří sedí v orgánech akciových společností kraje, však odměny neberou. Jde kupříkladu o radního pro zemědělství Jaroslava Podzimka, náměstka pro rozvoj Víta Příkaského (oba z ČSSD) nebo náměstkyni pro kulturu Lidii Vajnerovou (SOS).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Najdete na iDNES.cz