Nový šéf byl skautem i vynálezcem

  8:30aktualizováno  8:30
P r a h a - Byť se novopečený předseda lidovců Jan Kasal dosud pohyboval spíše ve stínu svého předchůdce Josefa Luxe, rozhodně neplatí, že by šlo o veřejnosti neznámého politika. Naopak.
Kasal dokonce drží rekord: je politikem, který nejdéle - přesněji osm let - působil v jediné ústavní funkci. Od roku 1990 do loňského léta byl místopředsedou nejdříve České národní rady a posléze Poslanecké sněmovny.

Za dobu Luxova předsednictví v KDU-ČSL působil jako první místopředseda strany a vždy se o něm mluvilo jako o šéfově pravé ruce. A to doslova. Po léta museli Lux i Kasal novinářům odpovídat na otázky, zda souhlasí s názorem toho druhého na to či ono. Kasal nikdy neskrýval svou nechuť po užší spolupráci s ČSSD, zatímco Lux touto variantou často "strašíval" své partnery v bývalé vládní koalici: ODA a zejména ODS.

NEPROŽIL "KLAUSOVO PEKLO"
Nový předseda křesťanských demokratů se však od svého předchůdce liší i v několika dalších směrech.
Nemá tak vyhraněně negativní postoj ke straně Václava Klause. To se projevilo zejména v poslední době, kdy Lux stejně jako Kasalův protikandidát na předsedu Cyril Svoboda veřejně prohlásili, že návrat do koalice s ODS je vyloučený. Kasal si stále nechával otevřená zadní vrátka. "Je to jedna z možných variant, a je tedy uskutečnitelná." Sami lidovci říkají, že rozdíl mezi vztahem ODS - Lux a ODS - Kasal je možná dán tím, že Kasal nezažil na vlastní kůži, "jak chutná" vládní spolupráce s Klausem.
Zatímco například Lux si po svém odchodu z vládní koalice stěžoval, že Klaus své vládní kolegy dokázal zesměšňovat a nebrat vážně, Kasal podobnou zkušenost mít nemohl.
"Náš nový předseda prostě v tom ohni nebyl, a proto snad nemá tolik důvodů stavět se odmítavě ke spolupráci s ODS," řekl včera šéf brněnských lidovců a jeden z Kasalových nejbližších spolupracovníků Václav Benda.
Kasal otevřeně přiznal, že dosavadní politika lidovců musela být pro voliče málo srozumitelná. "Obavy, že jsme rozmazaní, rozpliznutí, musí patřit do minulých let," prohlásil na víkendovém sjezdu KDU-ČSL. "Dobrou politiku je třeba také umět nabídnout jednoznačným přehledným způsobem, aby každému bylo jasné, o co vlastně těm lidovcům jde. Naše řeč má být ano ano, ne ne." Na pozdější tiskové konferenci však už jako nový předseda odpověděl: "Ode mě žádnou jasnou a jednoznačnou odpověď nečekejte. Teď není prostor na odpovědi typu ano ne." Otázka se týkala Kasalova názoru na výzvu Václava Klause, aby lidovci řekli jasné slovo ke spolupráci s ODS.
Tuto zdrženlivost zdůvodnil tím, že nechce rozhodovat sám. "Máme-li být opravdu přesvědčiví, je nezbytné začít u sebe. A věru máme co řešit. Moje představa je, že přes nezpochybnitelnou odpovědnost předsedy se o zásadních věcech musí rozhodovat v týmu."

LUX: SNAD TO BUDE MEMENTO
Ačkoliv Kasal a Lux byli po léta "nerozlučnou" dvojicí ve vedení KDU-ČSL, je veřejným tajemstvím, že na víkendovém sjezdu se nový předseda od svého předchůdce velké podpory nedočkal. Lux před volbou vystupoval s názory, které se kryly spíš s představami Cyrila Svobody. Především jde o názor, že KDU-ČSL by se rozhodně neměla vracet do koalice s ODS.
Po Kasalově zvolení sice Lux vyslovil svému nástupci podporu, ale ve sjezdovém časopise zdůraznil: "Věřím, že Jan Kasal bude dobrým předsedou a že poměr hlasů 3:2 v jeho prospěch bude zprávou, kterou bude mít uloženu kdesi v mozku. Já bych ji bral jako memento a jako výzvu, abych neprosazoval pouze svůj názor, ale prosazoval právě ten poměr hlasů při volbě předsedy, který vyjadřuje určitá stanoviska a názory." Jasně navíc naznačil, že pokud by Kasal jednoznačně kývl Klausovi, nebude to mít ve své straně jednoduché: "Křesťanští demokraté budou pokračovat v základní politice. Kdokoliv by chtěl ukročit příliš, zůstal by mimo."

O EMIGRACI UŽ NEMLUVÍ
Obavy některých lidovců z přílišné Kasalovy náklonnosti k ODS by v dnešní situaci byly liché. Nový předseda sice patřil k jednoznačných zastáncům pravostředové vládní koalice a k jasným odpůrcům spolupráce s ČSSD, po loňských parlamentních volbách však dokázal, že je v tomto směru docela "pružným" politikem.
Stačí porovnat někdejší a současné Kasalovy výroky na téma vláda KDU-ČSL a ČSSD - ano, nebo ne.
- "Nemohu případnou spolupráci s ČSSD úplně vyloučit někdy později po roce 2000.
Osobně bych měl ale velké problémy v této koalici participovat a musel bych z toho zřejmě vyvodit osobní závěry." (srpen 1997) - "Kdyby měly být realizovány ekonomické teze ČSSD, například dovozní přirážka a deficitní rozpočet, potom nás chraň pánbůh, protože to by znamenalo zadlužení státu na desítky let.
Bylo by to pomalu na emigraci." (únor 1998) - "Vládní koalici ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody považujeme za možnou. Problém není možná ani tak v programové neslučitelnosti, jako v tom, že vrcholní představitelé ČSSD a Unie svobody se stavějí do pozice, že jeden s druhým nemůže být." (květen 1998) - "Ve vládě bychom chtěli být s demokraty," odpověděl před měsícem na otázku, zda preferuje ČSSD, nebo ODS. "Občanům této země je v podstatě jedno, kdo vládne."

RENÉ, JÉŇA, BRATR
Kasal dostal na sjezdu KDU-ČSL při volbě předsedy větší podporu než Cyril Svoboda nejspíš i proto, že je se stranou spojen mnohem déle - od roku 1986, zatímco Svoboda do ní vstoupil před čtyřmi lety. Mezi lidovci se to projevuje i v takovém detailu, jako je oslovení: zatímco Kasal je pro všechny bratr (tradiční oslovení lidovců) a tykají mu, Svobodu většinou oslovují pane doktore.
Kasal vstoupil do strany ve svých pětatřiceti letech. V té době už bývalý skaut (přezdívka "René") a absolvent Strojní fakulty ČVUT jedenáct let pracoval jako vývojový pracovník ve Žďárských strojírnách. Právě členství u lidovců mu podle bývalých spolupracovníků působilo v zaměstnání problémy.
Nesměl vyjíždět do ciziny. Na zahraniční cesty do Užhorodu a Indie se dostal jen díky solidaritě svých kolegů: "Dohodli jsme se, že to všichni odmítneme, aby mohl jet Jéňa," říká jeden z nich.
Za dobu působení ve Žďasu si Kasal přihlásil šest vynálezů a několik zlepšovacích návrhů, které se uplatňují při konstrukci lisů a strojů na zpracování šrotu dodnes.
"Byla to taková třešnička na dortu. Výzkumná práce mě velmi uspokojovala," řekl před lety.
Politické změny v roce 1989 katapultovaly Kasala do vysoké politiky: v únoru 1990 se stal místopředsedou Okresního národního výboru ve Žďáru nad Sázavou a vzápětí i poslancem a místopředsedou České národní rady. Už v roce 1990 se Kasal s manželkou Jaroslavou a třemi dcerami přestěhoval do pražského panelákového bytu 4+1. Na Žďár nad Sázavou však nezanevřel: v loňských komunálních volbách se tam stal zastupitelem.
A včerejší první jednání nově zvoleného vedení křesťanských demokratů svolal Kasal - jak jinak - do Žďáru nad Sázavou.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Vláda odmítne návrh, který by Pavla Zemana udržel ve funkci ještě sedm let

Před komisí hovořil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (29. srpna 2017).

Před prázdninami plnily náměstí protesty kvůli obavám, aby se ministryně spravedlnosti Marie Benešová nesnažila vyměnit...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz